Logo MojaObčina.si
JUTRI
18°C
8°C
NED.
22°C
8°C
Oceni objavo

Skrb za živali v poletnih mesecih

V poletnem času, ko vročina povzroča nevšečnosti tako ljudem kot živalim, moramo našim hišnim ljubljenčkom in rejnim živalim nameniti še posebno skrb. Nuditi jim moramo dovolj sveže pitne vode, zaščito pred neposredno sončno pripeko ter zavetje v hladnem in senčnem prostoru. Na sprehod s psom se odpravimo zgodaj zjutraj in proti večeru, ko se temperature spustijo, v najbolj vročem delu dneva živali ne obremenjujemo z dolgimi sprehodi in športnimi aktivnostmi, posebej se izogibajmo vročmu asfaltu. Tla, ki so prevroča za naše bose podplate, lahko poškodujejo tudi občutljive pasje blazinice.

Pri psih in mačkah moramo biti še posebej pozorni na redno odstranjevanje oz. preventivno zaščito pred zajedavci. Klopi lahko na primer našega psa okužijo z vrsto zelo zahrbtnih bolezni, kot so erlihija, babezija in borelija.

Če si želimo ljubljenčka vzeti s seboj na dopust, temeljito premislimo, ali menjavo okolja in vožnjo prenaša dovolj dobro, da z nami odide na pot, ali je morda bolje, da na dopust odidemo sami, žival pa v izogib izpostavljanju stresu raje zaupajmo v varstvo. Če naš ljubljenček potuje z nami, se vnaprej pozanimajmo, ali so v izbranem hotelu, apartmaju, plaži ter na izbranih javnih prevoznih sredstvih živali sploh dovoljene. Med potovanjem ljubljenčka hranimo z enako hrano kot doma, saj živali nenadne spremembe v prehranjevanju pogosto slabo prenašajo. S seboj vzemimo komplet prve pomoči za živali, vključno z zdravili. Če potujemo v tujino, se pred potovanjem pri veterinarju ali na Veterinarski upravi RS pozanimajmo, kakšne dokumente ter morebitne dodatne preglede potrebujemo za vstop v posamezno državo.


Če potujemo z osebnim avtomobilom, moramo živali prevažati v skladu s cestno-prometnimi predpisi in s tem poskrbeti za varnost vseh udeležencev v prometu, vključno z živalmi. Pse prevažajmo v posebnih kletkah oz. boksih, ali pa uporabimo poseben varnostni pas za pse. Muc in ostalih manjših živali ne prevažajmo v naročju, ampak v transporterjih, ki jih z varnostnim pasom pritrdimo na zadnji sedež, ali pa jih namestimo za prednje sedeže. Poskrbimo, da je avto prezračen, potujmo raje ponoči ali zgodaj zjutraj, predvsem pa živali nikoli ne pustimo same v stoječem avtomobilu. Temperatura v avtomobilu lahko v nekaj minutah naraste do take stopnje, da je žival lahko žrtev vročinskega udara.

Če bomo upoštevali posebne potrebe živali, ki jih narekuje vroče poletje, bo naš dopust prijeten tako za nas same kot tudi za naše ljubljenčke.

 

Društvo prijateljev živali Severne Primorske

Oglejte si tudi