Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno, dež bo zajel večji del Slovenije, na Primorskem bo lahko tudi zagrmelo. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo.
14°C | 15°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 18h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
14°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

100-letnica pričetka l. svetovne vojne


LOKALNE SKUPNOSTI, VERSKE

| |
12.06.2014      00:45
A A

100-letnica pričetka l. svetovne vojne


Letos mineva 100 let od pričetka prve svetovne vojne. V tem tragičnem poglavju zgodovine so bili udeleženi tudi Slovenci in tudi mnogi Tržičani. Tržič ni bil na frontni liniji, vendar je občutil grozote vojne. Pomanjkanje, lakota in človeške žrtve so bile neizprosne, trpljenje ljudi je bilo strašno. O teh nesrečnih dneh je mnogo zapisanega tudi v župnijskih kronikah, v tržiški tole.


Spomenik žrtvam 1. svetovne vojne pred kriško cerkvijo.
Spomenik žrtvam 1. svetovne vojne pred kriško cerkvijo.
Deli:
Na dan sv. Ane, 26. julija 1914, je bila razglašena mobilizacija, saj je Avstrija napovedala vojno Srbiji. V ponedeljek, 27. julija, so se vsi poklicani udeležili sv. maše in si pustili pripeti Marijino svetinjico. Število vseh vpoklicanih iz tržiške župnije je bilo v letu 1914 400. Na praznik sv. Rešnjega telesa, 3. junija 1915, je bilo potrjenih še okrog 200 vojaških obveznikov. Tem vojaška oblast ni dovolila iti domov, da bi se poslovili od svojcev, ampak so jih pridržali in poslali proti Mariboru. Vojaški nabori so se vrstili tako , da je 23. januarja 1918 prišel na vrsto že letnik 1900.

 

Izmed vseh vpoklicanih jih je iz območja tržiške občine umrlo kar 225 (101 iz župnije Tržič, 57 iz župnije Križe, 41 iz župnije Kovor, 19 iz župnije Lom in 7 iz župnije Leše). Nekateri so padli na bojiščih, spet drugi so umrli v bolnišnicah. V vojnem času je bilo v Tržiču mnogo vojakov, večinoma le na prehodu. Za dalj časa pa je bilo nastanjenih več kot tisoč vojakov z Ogrskega. Posebno veliko vojakov je bilo v juliju in avgustu 1917.

 

Tržič je bil kot industrijski kraj popolnoma vezan na nakup živil. Ob času vojne je bila redna trgovina prekinjena in leta 1915 je začelo primanjkovati hrane, ki so jo občani dobili le še na nakaznice. V letu 1917 so ustanovili javne kuhinje, samo na Skali so redovnice dnevno izdale preko 200 kosil. Lakota je pestila vse huje in mnogi so hodili z nahrbtnikom na kmete iskat živil, ki so jih dobili v zameno za blago ali usnje. Ko pa so tovarne zaradi pomanjkanja surovin prenehale s proizvodnjo, je bila zamenjava nemogoča in beda je bila vedno hujša.

 

V spomin na začetek teh težkih časov bosta v nedeljo, 27. julija 2014, župnija Križe in Krajevna skupnost Križe ob spomeniku žrtvam l. svetovne vojne pripravili spominsko slovesnost.


Slavko Bohinc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ŽUPNIJA KRIŽE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ŽUPNIJA KRIŽE
ŽUPNIJA KRIŽE
CESTA KOKRŠKEGA ODREDA 001
Tel:(04) 595 72 26

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo