Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Blagoslov konj na god njihovega zavetnika, ......


NOVICE

| |
14.11.2016      14:08
A A

Blagoslov konj na god njihovega zavetnika, sv. Martina


Turistično društvo Frankolovo vsako leto prireja blagoslov konj na Martinovo nedeljo. Tokrat so se konjeniki s svojimi plemenitimi živalmi zbrali pri frankolovskem bazenu, blagoslov je opravil p. Branko Cestnik, v programu pa je sodeloval tudi domači cerkveni pevski zbor. Ker letos mineva 1700 let od njegovega rojstva, je bilo ob tokratnem blagoslovu posebej poudarjeno Martinovo življenje in delo. Tudi cerkveni sodelavci smo septembra obeležili spomin nanj tako, da smo obiskali njegov rojstni Sombotel na Madžarskem ter prepotovali del evropske kulturne poti, ki vodi iz Sombotela do Zreč.


Travnik za frankolovskim bazenom so zasedli »ološčeni« grivarji in njihovi gospodarji.
Travnik za frankolovskim bazenom so zasedli »ološčeni« grivarji in njihovi gospodarji.
Deli:

Upravičeno lahko predvidevamo, da je sv. Martin po takrat edini cestni povezavi iz Sombotela večkrat jezdil skozi naše kraje v Tours v Francijo, kjer je deloval kot duhovnik in škof. Sv. Martin je izhajal iz premožne vojaške družine in je bil skoraj polovico življenja vojak, legionar. Z njegovo vojaško opremo je povezana zgodba o plašču, ki si ga je Martin odsekal in ga dal napol oblečenemu beraču. Po tem usmiljenem dejanju je zapustil vojaške vrste in se odločil za duhovništvo. Med ljudmi je bil izredno priljubljen in ko so v Franciji potekale volitve za škofa, so ljudske množice želele izvoliti njega. V svoji skromnosti, da se to ne bi zgodilo, se je skril v kokošnjak, kjer so ga izdale goske in je le postal škof. Iz tega se je razvila navada, da je za martinovo na mizi pečena gos.

Sv. Martin je v vsej Evropi eden najbolj priljubljenih svetnikov, v Sloveniji mu je posvečenih približno 80 cerkva. Ker je imetje razdajal revežem, pooseblja usmiljenje in dobroto. Zaradi svoje vsestranske vloge je zavetnik vojakov, konjenikov, konj, vinogradnikov, kmetov, gostilničarjev, gosi in drugih domačih živali. V vinorodni Sloveniji je martinovo spoštovan praznik, ki naznanja konec dela na poljih in v vinogradih. Je dan, ko se mošt spremeni v vino. Predsednica TD Irma Blazinšek je vsem zbranim dobronamerno in nekoliko hudomušno namignila: »Naj nas zajame Martinov duh dobrote in nas navdušuje za delo v skupno dobro. Veselimo se danes, saj je kljub vremenskim ujmam naša zemlja bogato rodila. Nazdravimo z mladim vinom, vendar le toliko, da ne bodo konji bolj pametni od gospodarjev!« Ne samo za mlado vino, turistično društvo je za vse priskrbelo tudi toplo malico.

 

Sonja Jakop

Foto: Dani Landekar  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
31.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Stranicah
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.