Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.03.2017

jasno
Do večera se bo razjasnilo tudi v zahodni Sloveniji. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja.
-5°C | 14°C
torek, 28.03.2017
-2°C | 20°C
sreda, 29.03.2017
-1°C | 23°C
četrtek, 30.03.2017
2°C | 21°C
Opozorila
Nedelja, 26.3.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-5°C
14°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Izlet v neznano – Laško in Šmohor – ......


TURIZEM

| |
24.11.2014      13:23
A A

Izlet v neznano – Laško in Šmohor – 15.11.2014


Leto jenaokoli in za zaključek pohodniškega leta je organiziran izlet v neznano, ki je skrbno varovana skrivnost. Tudi letos nas je avtobus zapeljal malo naokoli in ko smo po dolgem in napetem ugibanju le ugotovili cilj, smo se usmerili preko Trojan v Laško. Na Trojanah je še vedno živahno, kot je nekoč bilo, krofi in kava v spretnih rokah natakaric pridejo v trenutku na mizo.


Deli:
Od tod smo nadaljevali vožnjo do Laškega, kjer smo si ogledali muzej, pivovarno in seveda degustirali pivo.

V muzeju so nam predstavili bogato zgodovino, saj je mestece ob reki Savinji doživelo vse mogoče, dobro in slabo. Mesto so zaznavale poplave, požari, turški vpadi, Rimljani, pa tudi Primož Trubar je služboval tukaj … Zanimiv je požar, ki je uničil skoraj vse hiše (le sedem se jih je rešilo od 114) in sta ga povzročili nespretni kuharici. Stopili so se celo zvoniki v cerkvenem stolpu. Sicer pa Laško zaznamujeta dve vodi, tista iz toplega vrelca, zaradi katerega se je razvil zdraviliški turizem, in pa tista, ki je najpomembnejša surovina pri proizvodnji piva. Turizem se je začel razvijati po zgraditvi železniške proge leta 1849, mesto pa je postalo leta 1927.

Tako, po degustaciji treh vrst piva smo se odpravili na planoto Šmohor z višino 787 m, ki leži na grebenu med Maličem in Pernico; na kopastem vrhu stoji planinska koča in cerkev sv. Mohorja s štirimi znamenitimi stoletnimi lipami, ki je bila prvič omenjena leta 1421. Šmohor je dostopen po več poteh, do njega pelje tudi cesta.

Z vrha smo si ogledovali naselja v savinjski dolini in mnogo vrhov in dolin v okolici. Res je to nekdanje obrobje panonskega morja prepleteno s strmimi pobočji, dolinami in večjimi in manjšimi zaselki.

V koči smo obujali spomine na minulo leto, delali plane za prihodnje leto, se zabavali z igricami in razglasili zmagovalce leta 2014. Na vseh izletih so bili Peter in Helena ter Angelca, ki se že približuje osmemu križu. Čestitke!

Preživeli smo prijeten in tudi poučen dan, vsem vodnikom, ki so organizirali pohode in skrbeli za nas, se iz srca zahvaljujemo!

 

Za PD Križe

Ivana Valjavec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Tržičan? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Tržičan
Tržičan
TRG SVOBODE 18
Tel:(04) 597 15 24

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo