Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
11°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
16°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

TRETJEŠOLCI IN PRETEKLOST NAŠIH PREDNIKOV


NOVICE

| |
08.11.2016      7:41
A A

TRETJEŠOLCI IN PRETEKLOST NAŠIH PREDNIKOV


V sredo, 26. 10. 2016, smo tretješolci centralne šole obiskali Schwentnerjevo hišo in Etnološko zbirko v Brodeh.


Deli:

Spoznavali smo življenje naših prednikov, odkrivali zgodovinsko pomembne stavbe na Vranskem in si ogledali zanimivo hišo, v kateri se je rodil založnik Lavoslav Schwentner. Zahvaljujemo se ZKŠT Vransko za brezplačen ogled obeh ustanov in zanimivo vodenje po muzeju.

Več o dogodku so zapisali učenci 3. a-razreda.


S šolo smo si ogledali etnološko zbirko in Schwentnerjevo hišo na Vranskem. Najprej smo odšli v Brode, kjer je etnološka zbirka. Videli smo predmete, ki so jih uporabljali v črni kuhinji, orodje, ki ga je uporabljal kovač, čevljarjevo orodje in staro kmečko orodje, ki so ga včasih uporabljali na kmetijah. Videli smo kolovrat za predenje volne, cepec, ki so ga uporabljali za mlatenje žita, star likalnik, stare šivalne stroje, podkve, kladiva in klešče. V etnološki zbirki mi je bil najbolj všeč voz požarne brambe Vransko in gasilska sirena. Po ogledu smo se posladkali z napolitankami in odšli nazaj v šolo. Po malici smo odšli v Schwentnerjevo hišo. V tej hiši je živel Leopold oziroma Lavoslav Schwentner, ki je bil slovenski založnik. Dajal je denar, da so lahko slovenski pisatelji in pesniki izdajali knjige. Med njimi je bil tudi Ivan Cankar, ki se je na Vranskem v tej hiši tudi večkrat ustavil in prespal. V hiši so bile sobe povezane med seboj z vrati, tako da si lahko hodil v krogu. Ko sta teti Lavoslava Schwentnerja oddajali hišo, sta pred prehodna vrata postavili tapiserijo in slike, da najemniki niso vedeli, da je tam še en prehod. Najbolj zanimivo se mi zdi življenje Lavoslava, saj o njem do sedaj nisem vedel ničesar. Najbolj sem si zapomnil, da si je spremenil ime iz Leopolda v Lavoslava, ker je želel imeti slovensko ime in ne nemškega. Ta dan mi je bil zelo všeč, saj sem izvedel veliko novega in zanimivega.

Mitja Drolc, 3. a

 

Zjutraj sem prišla v šolo. Šla sem v razred. Učiteljica nam je predstavila potek dneva. Odšli smo v Brode, tam smo si ogledali etnološko zbirko. Gospa Polona nam je pokazala veliko starih reči, bilo je res zanimivo. Pred odhodom smo pojedli napolitanke. Na poti nazaj smo si ogledali pomembne stavbe: Košeninovo hišo, Osetovo hišo oziroma današnjo občino, nekdanji krajevni urad in Schwentnerjevo hišo. V šoli smo pojedli malico ob povratku v šolo. Nato smo odšli v Schwentnerjevo hišo. Gospa Tanja nam je razkazala vse prostore Schwentnerjeve hiše. Ko smo se vrnili, je bilo že konec pouka. Ugotovila sem, da so bili Schwentnerji zelo pomembni in bogati, saj so si lahko privoščili marsikaj.

Ajda Bogataj, 3. a

 

Ko sem prišel v šolo, sem šel v jutranje varstvo. Iz jutranjega varstva sem šel v razred, kjer sem počakal učiteljico. Ko je učiteljica prišla v razred, nam je povedala, kam gremo in kaj moramo imeti s sabo. Na poti do muzeja smo si ogledali pomembne stavbe, kot so cerkev sv. Mihaela, Schwentnerjeva hiša in druge pomembne stavbe. Pot v Brode je bila dolga. Ko smo prišli do muzeja, nas je pričakal lastnik gospod Ludvik Pikl. V muzeju je veliko starih predmetov in povedali so nam, da jih je sam zbiral. Ogledali smo si muzej in opravljali zahtevane naloge. Med ogledom smo se posladkali z napolitankami. Po ogledu smo šli na malico. Na poti nazaj smo si še enkrat pogledali pomembne stavbe. Po malici smo šli v Schwentnerjevo hišo. Tisti, ki so živeli v njej, so bili zelo bogati. V njej so bili razstavljeni tudi naši izdelki, ki so tam na razstavi. Ta dan je bil fantastičen.

Gal Slapnik, 3. a
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 134
Izšla: 31.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
30.06.2017 | Kultura
Po domače pri Lisjaku z ansamblom Zupan
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.