Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
7°C | 13°C
torek, 23.10.2017
7°C | 12°C
sreda, 24.10.2017
2°C | 17°C
četrtek, 25.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Merjenje krvnega sladkorja, holesterola in ......


SOSED SOSEDU

| |
20.06.2011      22:00
A A

Merjenje krvnega sladkorja, holesterola in krvnega tlaka


Društvo upokojencev Vojnik organizira merjenje krvnega sladkorja, holesterola in krvnega tlaka. Meritev se izvaja od 8. do 9. ure, vsako prvo sredo v mesecu v društvenih prostorih v Vojniku, vsako drugo sredo v Aletinem domu na Frankolovem in vsako tretjo sredo v namenskem prostoru nasproti pošte v Novi Cerkvi.


mag. Jožica Žibret
mag. Jožica Žibret
Deli:

Trenutna cena meritve krvnega sladkorja je 2 EUR, holesterola 3 EUR, merjenje krvnega tlaka pa je brezplačno. Plačajo se samo materialni stroški, medtem ko strokovno delo mag. Jožice Žibret ni plačano.

Kako si lahko interpretiramo dobljene rezulte, pa lahko preberete v nadaljevanju.

 

Organizem zelo natančno uravnava krvni sladkor. Kadar ga prične v krvi zmanjkovati, to povzroči lakoto. Zaužiti obrok spet za nekaj ur dvigne njegovo raven. Na tešče (npr. zjutraj, ko mine od zadnjega obroka že pb. deset ur) vaša jetra spuščajo krvni sladkor v kri, da se njegova raven ne bi preveč znižala. Po obroku se krvni sladkor zviša. Vaš organizem poskrbi, da se krvni sladkor pospravi tja, kjer ga celice najbolj potrebujejo. S tem se tudi njegova raven v krvi vrne na izhodno.

 

Inzulin igra pri uravnavanju ravni krvnega sladkorja ključno vlogo. V trebušni slinavki se ga izloča v kri toliko, kolikor je krvnega sladkorja v krvi. Če je ta visok, se zveča tudi inzulin v krvi in če je nizek, se inzulin v krvi zniža. Po obroku se izločanje inzulina močno poveča, kar omogoči obilno vstopanje krvnega sladkorja v celice. Tako se krvni sladkor spet zniža na izhodno raven.1

Za orientacijsko merjenje sladkorja v krvi se pri DU Vojnik uporablja digitalni aparat “Multi Care in”. Meritev se izvaja na tešče. Seveda je posebej pomembno, da si ga redno merijo predvsem sladkorni bolniki. Ker pa gre za eno najpogostejših t. i. civilizacijskih bolezni je koristno, če to vsaj od časa do časa stori vsakdo med nami!

  • Kot normalno vrednost krvnega sladkorja na tešče  velja merilo 6,1 mmol/l ali manj.
  • Sladkorno bolezen ima oseba, katere krvni sladkor na tešče je 7,0 mmol/l ali več, po obroku pa 11,1 mmol/l.
  • Mejno zvišanje količine krvnega sladkorja od 6,1 do 6,9 mmol/l je stanje »mejne bazalne glikemije« - po domače povedano: tak človek je na meji med zdravjem in sladkorno boleznijo, zato mora ukrepati, tako glede načina življenja kot tudi posvetovanja s svojim zdravnikom.

Holesterol je vosku podobna snov, ki je ključna sestavina živalske celice. Iz njega nastanejo v telesu številne druge snovi, ki so nujne za življenje, med drugim tudi nekateri hormoni.
Holesterol nastane v jetrih, kar nekaj pa ga telo dobi s hrano. Pri njegovi razgradnji nastajajo v jetrih žolčne kisline, ki se izločajo v prebavni trakt in so nujno potrebne pri prebavi maščob, ki jih telo dobi s hrano.
Holesterol je v vodi netopen. Po telesu se prenaša s krvjo v obliki lipoproteinov, v katerih so poleg njega še trigliceridi in drugo. Ločimo:

  • "škodljive" lipoproteine - LDL, ki omogočajo kopičenje holesterola v žilni steni in
  • "koristne" lipoproteine – HDL, ki holesterol iz žilnih sten odstranjujejo.

Naš cilj je, da bi bilo škodljivih lipoproteinov v krvi čim manj, holesterola HDL pa čim več.2

Z aparatom“Multi Care in”, ki ga uporabljamo za merjenje skupne vrednosti holesterola, dobimo na tešče naslednji prikaz rezultatov:

Lo = pod 3,3  mmol/l =  je prenizka vrednost

od 3,3 mmol/l do 5,0 mmol/l = normalna vrednost

od 5,1 mmol/l do 6,2 mmol/l = nivo tveganja

od 6,2 mmol/l do 10,2 mmol/l = povišan holesterol

od 10,2 mmol/l do HI = huda povišanost holesterola

 

Na rezultat merjenja vpliva nedavno prebolela bolezen, zdravljenje s hormoni, jemanje zdravil proti strjevanju krvi in nekatera druga zdravila, visoka koncentracija trigliceridov in bilirubina itd.

 

Če dobljena vrednost holesterola ne ustreza normalnim občutkom, se posvetujte z osebnim zdravnikom. Lahko pa opravite preiskavo v ZP Vojnik samoplačniško. To je možno med 715 in 930 , v laboratoriju zdravstvene postaje. Trenutna cena pregleda holesterola je 5,02 EUR. V kolikor želite pa še določitev koristnega in škodljivega holesterola, pa morate to doplačati.

 

Krvni tlak imenujemo tisti tlak, s katerim kri pritiska na steno žile, po kateri teče. Poznamo sistolični (zgornji) krvni tlak, ki ga izmerimo takrat, kadar srce iztisne kri v žilje in diastolični (spodnji) krvni tlak, ki ga izmerimo, ko srčna mišica počiva.

 

Optimalen krvni tlak je do 120/80 mm Hg. O zvišanem krvnem tlaku govorimo, kadar je krvni tlak višji kot 140/90 mm Hg, bodisi da gre le za večje vrednosti sistoličnega krvnega tlaka oz. diastoličnega krvnega tlaka ali pa za povečanje obeh.3

 

optimalni krvni tlak = manj kot 120/80

visoko normalni krvni tlak = 130/85  do 139 /89

visok krvni tlak 1. stopnje = 140/90  do 159/99

visok krvni tlak 2. stopnje = 160/100 do 179/109

visok krvni tlak 3. stopnje = več kot 180/110

 

Uporabljena literature:

1 http://www.tevasi.si/multi2.php?p=88

2 http://www.ezdravje.com/si/srce/atero/

3 http://www.ezdravje.com/si/srce/tlak/

Za člane DU Vojnik pripravila:

mag. Jožica Žibret
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017
Danes ni dogodkov.
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.