Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne se bo po nekaterih nižinah še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
6°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

3. praznik salam, kruha in vina


DRUŠTVA

| |
04.06.2012      5:48
A A

3. praznik salam, kruha in vina


V petek, 25. maja, smo se lahko na lastne oči in na lastnem okusu prepričali, da v občini Vojnik živijo odlični pridelovalci salam in pridelovalci vrhunskega vina, naše mame in babice pa znajo še vedno speči dober kruh. Vse to je bilo namreč moč pokušati na končni prireditvi v organizaciji Vinogradniško vinarskega društva Vojnik, ki je letos že 3. leto zapored izpeljal ocenjevanje ter končno prireditev Praznik salam, kruha in vina. Kulinarični večer je dopolnil bogat kulturni program, podeljena so bila priznanja in medalje pridelovalcem salam, izbran je bil »Salamar leta«, zahvale pa so dobili tudi kletarji VVD Vojnik.


Povezovalka programa
Povezovalka programa
Deli:

Sekcija salamarjev, ki deluje v okviru VVD Vojnik, je tudi letos organizirala ocenjevanje salam za člane društva in izven. Dobra salamarska zima in relativno ugodni vremenski pogoji za sušenje in zorenje salam so pripomogli k temu, da je letošnja komisija imela precej zahtevno nalogo, sa je bila večina salam resnično dobrih. Tudi število vzorcev na ocenjevanju je preseglo dosedanjo udeležbo, slednjih je bilo kar 47.

Komisija v sestavi: predsednik g. Edvard Kužner in člani g. Rado Jonak, g. Franci Korošec, g. Viktor Štokojnik, g. Bojan Trkaj so ocenjevanje, ki je potekalo v prijaznem okolju Štokovnikove gorce v Voljčjih jamah, opravili po ustaljenih kriterijih. Da je ocenjevanje potekalo nemoteno in pod dobrimi pogoji dela, so poskrbeli: vodja tekmovanja g. Mirko Krašovec ter tehnična ekipa: vodja Miran Kovač in člani Franc Bezovšek, Peter Martič, Karmen in Mateja Zajc ter administrator Urban Podrgajs.

Ocenjeni vzorci salam so bili po oceni strokovne ocenjevalne komisije zelo dobri in kažejo v primerjavi z lanskimi na napredek v kvaliteti. Salame so bile ocenjene po uradno veljavni metodi 20 točk, in tako so si pridelovalci lahko prislužili eno od priznanj: priznanje, bronasto priznanje, srebrno priznanje ter zlato priznanje.

Najboljši trije »salamarji« na tretjem ocenjevanju salam – salamijadi v Vojniku so tako bili: Zoran Kovačevič iz Frankolovega s skupno oceno 18,30; sledil mu je Sandi Zvonar iz Vojnika z oceno 18,70. Zlato priznanje in hkrati tudi naziv »salamar leta« pa je prejel Karli Gorišek iz Vojnika s skupno oceno 18,80.

Med samo prireditvijo, na kateri je bila tudi razstava posameznih salam in kruhov, ki so ga napekle po večini članice VVD Vojnik, so obiskovalci tako lahko pokušali te odlične dobrote, hkrati pa je potekalo tudi pokušanje 15 sort vrhunskih vin članov Vinogradniško vinarskega društva Vojnik, katerega je pospremila strokovno bogata beseda g. Draga Medveda, viteza vina evropskega reda vitezov vina.

V vinskih krajih, kakršen je Vojnik, pa poleg trte rastejo še talent, umetnost in glasba. To so dokazali tudi vsi nastopajoči, ki so prireditev popestrili s svojimi glasbenimi točkami. Nastopili so: ansambel Klateži iz Nove Cerkve, Arclinski fantje, David iz Griž, MoPZ KUD Nova Cerkev ter ansambel Mladi gasilci iz Nove Cerkve.  Program je povezovala Andreja Štravs.

Prireditev, ki je bila po mnenju obiskovalcev izpeljana na zelo visokem nivoju, je tako minila v znamenju domače salame, h kateri pristoji dober domač kruh, obema pa so pridužili še kozarček doma pridelanega vina ali kot je zapisal g. Edvard Kužner, predsednik ocenjevalne komisije:

»Sozvočje okusov je vrhunec doživetga v tej simbiozi pridelkov. Prepričan sem, da je vsak vinar in vsak salamar vložil v svoje delo veliko znanja in truda, za kar jim vselej lahko rečemo – hvala!«

 

Andreja Štravs

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.