Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
2°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
5°C | 20°C
sobota, 28.10.2017
6°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Po Bezenškovih stopinjah v Bolgariji


KULTURA

| |
14.12.2015      23:44
A A

Po Bezenškovih stopinjah v Bolgariji


Predstavniki Prosvetnega društva A. Bezenšek Frankolovo, OŠ A. Bezenška Frankolovo in Občine Vojnik smo se v dneh od 26. novembra do 2. decembra 2015 na povabilo Društva bolgarskih stenografov Sofija, Odbora za kulturo in parlamentarne skupine prijateljstva med Bolgarijo in Slovenijo ter Gimnazije sv. Cirila in Metoda Plovdiv odpravili na veliko kulturno-politično gostovanje v Bolgarijo.


Zadnji dom našega rojaka, prof. Antona Bezenška, v Sofiji
Zadnji dom našega rojaka, prof. Antona Bezenška, v Sofiji
Deli:

Obisk je bil namenjen sodelovanju na spominskih slovesnostih ob 100. obletnici smrti velikega Slovenca in rodoljuba, prof. Antona Bezenška, rojenega na Frankolovem, ki je večji del svojega življenja ustvarjal v Bolgariji. Bil je utemeljitelj bolgarske stenografije, izjemen kulturni delavec, čebelar, sadjar, filozof, pesnik in pisatelj. Zaradi njegovega obsežnega življenjskega opusa ga Bolgari postavljajo na piedestal najzaslužnejših mož, ki so ustvarjali bolgarsko zgodovino, predvsem na izobraževalnem, kulturnem in političnem področju. Kot velik rodoljub ob vsem tem na rodno grudo ni nikoli pozabil, saj je tudi v slovenskih revijah redno objavljal aktualne in poučne članke. V Sloveniji nanj spominja ime rojstne vasi (Bezenškovo Bukovje), prosvetnega društva, pevskega zbora, ulic, knjižnega gradiva, od lani sodobno opremljene učne poti, frankolovske osnovne šole in kipa pred njo.
 

Spominu pomembnega Slovenca je bilo namenjenih več protokolarnih svečanosti v Sofiji in Plovdivu. Gostujoča skupina se je ob prisotnosti gostiteljev in Bezenškove vnukinje, Elene Bezenšek, mudila v Državnem zboru Republike Bolgarije, kjer je Bezenšek deloval kot stenograf, in bila, podobno kot naš slavni rojak, deležna posebnih časti. Po predstavitvi vladne palače, ogledu seje državnega zbora v živo, nagovorih iz ene in druge strani je v srcu Bolgarije zadonela slovenska »Oj Triglav, moj dom«. Župan Občine Vojnik Branko Petre je Bolgarom orisal vojniško občino in dodal: »V naši občini smo ponosni na velikega rojaka in na njegovo delo s področja stenografije. Obisk pevskega zbora in delegacije je priložnost za še večjo utrditev prijateljskega sodelovanja s stenografi in prijatelji iz Sofije in Plovdiva. Priložnost, spregovoriti v Državnem zboru Republike Bolgarije ter predstaviti Slovenijo in občino Vojnik, je tudi velika čast. Želim si, da se v prihodnosti spletejo vezi tudi med Vojnikom in Plovdivom.« V nadaljevanju sta župan Petre in predsednik prosvetnega društva in KS Frankolovo, Dušan Horvat, položila venec na Bezenškov grob v Sofiji. Gostitelji so nas popeljali tudi do spomeniško zaščitenega Bezenškovega hrasta, ki raste v neposredni bližini nekoč stoječe Bezenškove vile v Sofiji.

 

Nič manj slovesno ni bilo pred Bezenškovim spomenikom v mestnem parku Car Simeon v Plovdivu (spomenik je bil osnova za izdelavo tistega, ki stoji pred frankolovsko osnovno šolo), kjer so svoje mesto dobili posebej zaslužni meščani Plovdiva. Ob tej obletnici so na pročelju hiše, kjer je Bezenšek živel, poleg obstoječe spominske plošče namestili in odkrili njegov relief. Bolgarski stenografi so priskrbeli tudi dvojnik reliefa  in nam ga podarili z namenom, da ga bomo namestili na Bezenškovo rojstno hišo na Frankolovem. Posebej doživeto je bilo v regijskem muzeju ob odprtju razstave »Slovenec z bolgarsko dušo« in podelitvi posmrtnega naziva častnega meščana A. Bezenšku. Za obe strani je pomemben tudi podpis Pogodbe o sodelovanju med plovdivsko gimnazijo in OŠ A. Bezenška. V imenu osnovne šole jo je podpisala ravnateljica Marjana Šoš: »Za učence OŠ A. Bezenška je podpis nedvomno priložnost spoznati okolje drugačne kulture in jezika in razširiti znanje o tej slovanski državi. Prihodnost vidimo v strateškem partnerstvu (Erasmus plus) – usposabljanju in izobraževanju mladih, izmenjavi izkušenj in dobrih praks. Kot prednostno nalogo projekta bomo poudarili povezanost šole z gimnazijo, učitelji in dijaki obeh šol in ustvarili vzajemne koristi na podlagi različnih izkušenj. Obe šoli povezuje naš domačin A. Bezenšek. Bolgari ga prištevajo med največje soustvarjalce bolgarske zgodovine, Slovenci pa mu bomo širili slavo s tovrstnimi projekti.« Spominske slovesnosti so s slavnostnim koncertom zaključili Moški pevski zbor Anton Bezenšek s Frankolovega in gostiteljice, sicer kulturne ambasadorke Bolgarije, dekliški pevski zbor Evmolpeya iz Plovdiva. Za poslastico smo si na odru prve bolgarske čitalnice, ki jo je po slovenskem vzoru ustanovil Bezenšek, ogledali Jančarjevo dramo »Zalezujoč Godota«. V bolgarščino jo je prevedel Bolgar, sicer pa lektor za bolgarski jezik in predavatelj na ljubljanski Filozofski fakulteti, Ljudmil Dimitrov, ki se je tokrat izkazal tudi kot član, prevajalec in občasno celo vodič slovenske »odprave«.

 

Frankolovski pevski zbor se je že drugič odpravil v Bolgarijo – prvič so jo obiskali leta 2006. V vmesnem obdobju je doma večkrat gostil pevke Evmolpeye, nazadnje lani v okviru praznovanj 160-letnice Bezenškovega rojstva oziroma ob otvoritvi Bezenškove učne poti in njegovega spomenika. Frankolovo in Bolgarijo najmočneje povezujeta Društvo stenografov Sofija ter naš domačin, Milan Brecl, eden zaslužnejših za pridobitev doprsnega kipa A. Bezenška, ki danes stoji pred frankolovsko šolo. Slovenska delegacija je pod Breclovim vodstvom in pod okriljem njegove turistične agencije ponosno stopala po Bezenškovih stopinjah v Bolgariji in s tem potrjevala, da Slovenci nismo pozabili svojega slavnega prednika, ki je ime rodne dežele ponesel daleč v svet in jo promoviral že pred več kot 100 leti.

 

Vse dogodke in slovesnosti v Bolgariji je pospremila slovenska in tudi bolgarska pesem. Naši gostitelji so se z glavno organizatorico Ganko Jankovo na čelu zelo potrudili in poskrbeli za pester program gostovanja, ob tem pa smo spoznavali tudi zgodovinsko in kulturno bogastvo obeh največjih bolgarskih mest, njihovo kulinariko in ljudske običaje. Kulturnemu delu gostovanja smo dodali še turističnega in se odpravili vse do Črnega morja. Po ogledu največjih turističnih mest, Nesebarja in Varne, je sledil še skok v Veliko Tarnovo, kjer je Bezenšek prav tako pustil nekaj stenografskih sledi.

 

Projekt, ki smo ga udeleženci turneje skupaj načrtovali več kot leto dni, je nedvomno uspel. Bili smo v vlogi ambasadorjev in turistov, »poštirkani« in sproščeni, uradni in zabavni, skratka, bili smo to, kar dejansko smo. In zopet smo spoznali, da je lepo iti po svetu. Ne zato, ker je bila to naša obveznost, ampak zato, ker smo lahko šli.

  

Sonja Jakop 
Foto: Dolfi Jakop                                                       
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
31.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Stranicah
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.