Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno, drugod bo povečini sončno. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
7°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

V Vojnik sta ju pripeljali usoda in ljubezen


GOSPODARSTVO

| |
01.10.2013      16:26
A A

V Vojnik sta ju pripeljali usoda in ljubezen


Nova prikupna vojniška otroška zobozdravnica Zorica Ljubojević je od otroških let je želela postati prav to. Obenem se ji je uresničila še želja, da to počne v majhnem, prikupnem kraju, dodaja.


Vojniška otroška zobozdravnica Zorica Ljubojević
Vojniška otroška zobozdravnica Zorica Ljubojević
Deli:

Ne le drobna postava, ljubek nasmešek in prikupen naglas. Že ime in priimek izdajata, da gre za prijazno in toplo osebo, ki prav hitro in neprisiljeno zleze pod otroško kožo in jim čeljustne mišice sprosti v velik A. Zorica Ljubojević, nova otroška zobozdravnica, ki trenutno dela v okviru zobozdravstvene koncesije Željka Vrankića, je ordinacijo Vesne Vrankić zasedla v začetku letošnjega poletja. Obstoječi pacienti upokojene Vrankićeve so jo že imeli možnost spoznati, večina občanov, predvsem tistih z mlečnimi zobmi, pa sploh ne ve, da je to ordinacijo zasedla nova zobozdravnica s povsem mladostnim pogledom na svet in v okviru tega na sodobno zobno problematiko.

 

»Veste, jaz sem iz Srbije, iz Leskovca, mogoče ga poznate po čevapčičih, zato moja slovenščina ni takšna, kot bi morala biti,« se je brez potrebe hitela opravičevati na začetku pogovora, saj je po komaj dobrih dveh letih, kolikor je v Sloveniji, njena slovenščina povsem zadovoljiva. »Prvič sem bila v Vojniku pred petimi leti, ko sem s strani našega ministrstva za zdravje kot ena najboljših študentk dobila štipendijo za prakso v državah Evropske unije. In že takrat mi je bilo tukaj v Vojniku lepo. Tukaj imam tudi osebne prijatelje in v bistvu so oni takrat vprašali dr. Vrankića, če bi me vzel na prakso. Videla sem, kako je napredovala slovenska stomatologija, in bila s tem zelo zadovoljna. V tistih časih je bil nekdo, ki je prišel iz Srbije, nad Slovenijo zelo navdušen. Mene pa je ob tem navdušila še narava, sploh ta Celjska regija,« se spominja Ljubojevićeva.

 

Po praksi se je sicer vrnila v Srbijo, kmalu pa je začela razmišljati o odhodu v Slovenijo. »Želela sem ostati na fakulteti, da bi torej delala tam, a za mladega človeka, še posebej izobraženega, je v Srbiji zelo težko dobiti delo. Sama sem nato nekaj časa delala v zasebni ambulanti. Sčasoma sem ugotovila, da tam ni prihodnosti in sem se odločila, da bom naredila nostrifikacijo moje izobrazbe v Sloveniji. To je šlo zelo počasi, ker je postopek nostrifikacije za zobozdravnike izjemno težak, težji kot za zdravnike, saj sem morala naredili več izpitov. Bolj počasi je šlo tudi zato, ker moja slovenščina ni bila dobra.« Skoraj pri koncu je po naključju spoznala svojega bodočega moža, se do ušes zaljubila in dobesedno zaradi ljubezni prišla v Celje, kjer je doma mož. Pot do njej že znanega Vojnika tako ni bila več daleč. 

 

Na vprašanje, zakaj se je odločila za delo zobozdravnice, je znova odgovorila naravnost pravljično. »Mamica je zdravnica internistka in pogosto sem bila pri njej v službi. Njen poklic se mi je zdel težak, še posebej za žensko, želela sem pa delati v zdravstvu. Nasproti njene ambulante je bila otroška zobna ambulanta, v kateri je delala mamina zelo dobra prijateljica. Meni se je zdela kot princeska in sem kar naprej govorila, da me malo zob boli, da bi večkrat lahko šla k njej. Ko so me potem pri kakšnih osmih letih vprašali, kaj bom po poklicu, sem jasno odvrnila, da bom otroška zdravnica. Kasneje sem mislila, da bom očitno kar navadna zobozdravnica, zato sem sedaj toliko bolj vesela, da sem sedaj dobila službo kot otroška zobozdravnica. In to celo v majhnem mestu, kakršen je Vojnik. Prav to sem si vedno želela, saj imam rada majhna mesta. Zdijo se bi bolj varna, prikupna, pa še narava je čudovita.«

 

Nenavadno ob njeni sicer navdihujoči pripovedi je, da je prav sama kot otrok imela grenko izkušnjo z zobozdravnikom. »Moja prva izkušnja je bila zelo slaba. Tisti prvi zobozdravnik mi je rekel le, 'zdaj bomo delali, odpri usta', jaz sem ga pa vprašala, ali bo bolelo. Odvrnil je, da me ne bo, pa me je. Zelo. To sem si močno zapomnila in kar nekaj časa sem potrebovala, da sem znova pridobila zaupanje. Zato jaz otrokom nikoli ne lažem. Povem jim, ali bo bolelo ali ne. Če ga bo, ga na to pripravim in ob tem ne hitim. Če ne zdrži, počivava, nikakor pa ga ne priganjam. Mislim, da v tem stoletju posegi pri zobozdravniku ne bi smeli biti več boleči, zato jih poskušam vedno omiliti. In prav zato mi je v tej ordinaciji všeč sistem za brezbolečinske terapije zdravljenja kariesa, ki deluje na principu vakuuma, ki izpušča ozon in tako vpliva na mineralizacijo zoba. Na tak zob dam malce drugačno "plombico", ki upočasni proces kariesa. Nato spremljam, kaj se z zobkom dogaja. Na ta način v 80 do 90 odstotkih pozdravimo prvo stopnjo kariesa. Tudi če ne uspemo, otrok medtem pridobi zaupanje in počasi dovoli, da opravimo navadno metodo zdravljenja kariesa.«

 

Nasploh verjame ne le v neboleče posege, temveč tudi v prijateljske odnose s pacienti. »Ko pride otrok prvič k meni, se mora prepričati, da sem prijateljica. Če mi zaupajo, in ponavadi otroci pristnost prej in bolje začutijo kot odrasli, potem ni težav. Prvi obisk ne sme biti boleč. Izjemoma so seveda urgentna stanja, ko moraš takoj pomagati. Šele ko se skozi igro in pogovor približamo en drugemu, gremo naprej. Ljudje včasih mislijo, da mlečni zobki niso tako pomembni, ker bodo prej ali slej izpadli. Pa ni ravno tako. Preventiva je izjemno pomembna, nanjo se ne sme pozabljati. Prav zato ji sama posvečam veliko pozornosti, saj ogromno pripomore tako k zdravim zobem kot k pozitivnim izkušnjam,« je še sklenila nova otroška zobozdravnica.

 

 

Rozmari Petek

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.