Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, nastale bodo posamezne vročinske nevihte. Ponekod bo pihal severovzhodni veter, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 31, na Primorskem do 33 °C.
17°C | 34°C
nedelja, 19.08.2018
18°C | 33°C
ponedeljek, 20.08.2018
18°C | 35°C
torek, 21.08.2018
18°C | 35°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 36°C
Opozorila
Sobota, 18.8.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
34°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

'Šolstvo in šolski sistem' – 28. otroški ......


NOVICE

| |
23.03.2018      12:27
A A

'Šolstvo in šolski sistem' – 28. otroški parlament


V šolskem letu 2017/18 že osemindvajsetič zapored poteka program Zveze prijateljev mladine Slovenije - Otroški parlament. Tokratni parlament poteka z nekaj spremembami, glavna pa je ta, da bo tema letošnjega parlamenta, delovna tema za dve šolski leti. Prvo leto potekajo diskusije, širjenje idej in priprave predlogov, ki jih bodo otroci predstavili na Nacionalnem otroškem parlamentu. Naslednje šolsko leto, pa bo namenjeno izvrševanju načrtov, na šolski, lokalni, regionalni in državni ravni.


Deli:

V naših občinah Ajdovščina in Vipava so uvodna izobraževanja in delavnice za mentorje in mlade parlamentarce že za nami. Uspešno je tudi potekal Medobčinski otroški parlament, v sejni sobi Občine Ajdovščina. V petek, 9.3.2018, sta zbranih 29 učencev iz ajdovske in vipavske občine nagovorila predsednica MDPM Ajdovščina Kristina Valič, ajdovski župan g. Tadej Beočanin in g. Urban Lukin, predsednik Odbora za družbene dejavnosti Občine Vipava.

Letošnji medobčinski otroški parlament so vodili učenci iz OŠ Col, v naslednji sestavi: Nika Gorše, Nina Bajc, Manca Bajc in Neža Kobal. Na parlamentu so se po malici mladim pridružili gostje, Jaka Kovač mladinski delavec in vodja delavnic, Ksenija Francetič in Michela De Castro iz Waldorfske šole, Tina Rutar Leban, predstavnica šole Lila in Jerneja Bone iz Zavoda za šolstvo Nova Gorica. Vsem se seveda lepo zahvaljujemo!

Otroci so skupaj z gosti spregovorili o temi letošnjega parlamenta. Usmerjali so se na teme: šola za življenje, boljši odnosi med vrstniki in z učitelji, spoštovanje do učencev, interaktivne metode dela v šoli. Gostje so se otrokom pridružili in jim predstavili drugačne načine dobrih praks in metode za delo v prihodnosti. Otroci so se aktivno vključevali v predstavitve in delavnice gostov, dobili veliko idej in predlogov za spremembe. Eni izmed predlogov so: vpliv učencev na obvezne in izbirne vsebine pri pouku, bolj sodelovalne metode poučevanja, več prakse in krepitev socialnih veščin, pouk zunaj šole. Te predloge bodo še razvijali in jih tudi predstavili na Nacionalnem otroškem parlamentu.

V manjšem številu so se učenci naših šol udeležili tudi regijskega parlamenta, ki je letos potekal v Idriji v prostorih Mestne knjižnice in čitalnice Idrija, 20.3.2018. O isti temi so mladi razpravljali skupaj s predstavniki učencev šol severnoprimorske regije. Regijski parlament, ki ga je vodila Tinkara Pavšič iz OŠ Idrija je potrdil tudi 8 predstavnikov za Nacionalni otroški parlament, ki bo 9. aprila 2018 v Ljubljani. Naše občine bo zastopal Rok Bratina iz OŠ Dobravlje.

Mateja Črv, MDPM Ajdovščina
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.