Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.10.2016

delno oblačno
Zvečer bodo krajevne plohe povsod ponehale. Noč bo večinoma oblačna, le na Primorskem bo deloma jasno. Burja se bo nekoliko okrepila.
9°C | 14°C
petek, 28.10.2016
5°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 15°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 16°C
Opozorila
Sreda, 26.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

»En kovač konja kuje…«


TURIZEM, GOSPODARSTVO

| |
14.03.2013      19:14
A A

»En kovač konja kuje…«Če se poročita v gradu Bistra, dobita od Janeza v spomin podkvico, gravirano z vajinimi imeni.
Če se poročita v gradu Bistra, dobita od Janeza v spomin podkvico, gravirano z vajinimi imeni.
Deli:

»…kol'ko podkvic potrebuje,« gre vsem nam znana ljudska izštevanka. No, kladivo je resda pelo po nakovalu in razbeljenem železu, a konj v Tehniškem muzeju v Bistri, ki je že v začetku marca odprl svoja vrata, tokrat niso podkovali, četudi je bistriška graščina to veščino gostila več stoletij. Je pa mojster kovač Janez Globočnik iz Cerkelj na Gorenjskem številnim radovednim obiskovalcem muzeja prikazal kako iz neuglednega koščka železa pod urnimi in spretnimi udarci kovaškega kladiva nastane lična spominska podkvica ali pa prava konjska podkev. Kupček kovaških izdelkov je hitro rasel, g. Globočniku pa se je še hitreje razvezal jezik. Izvedeli smo, da je predstavnik tretje kovaške generacije pri hiši, ki je bila kovačija že leta 1887, da je od malega rad delal kot kovač in to pozneje kljub manj cenjenemu poklicu ter zaključeni diplomi strojništva ostal do danes. Posla mu ne zmanjka in ker kvaliteti njegovih izdelkov sploh ne gre oporekati, ravno nasprotno, ga najemajo tudi za tako velike projekte, kot je izdelava železnih elementov pri celoviti prenovi gradu Snežnik. O njem so poročali številni domači in tuji mediji. Zavidljivo, ni kaj.

Za nameček nam je postregel še z nekaj starimi modrostmi, kot je »kuj železo, dokler je vroče«. Ali, če ne veš kaj bo iz razbeljenega železa nastalo na koncu, se ravnaj po reklu: »Če bo špičasto, bo pokrov, če ploščato, pa lopata.« Razložil je tudi pomen podkev, ki pogosto krasijo pročelja hiš, gospodarskih poslopij, vozil, ipd. S kraki obrnjena navzdol nas varuje pred hudimi duhovi, negativnimi silami, škrati in čarovnicami. Če ima krake obrnjene navzgor nam prinaša srečo, zdravje in mir, če pa v levo ali desno, pa prinaša srečo in zdravje v plodnosti in rodovitnosti.

 

Damjan Debevec

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
31.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA
26.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: USTAVA REPUBLIKE HRVAŠKE
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
29.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: A JE TO: PAT IN MAT
29.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR

Bodite prvi pri oddaji mnenja.