Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.02.2017

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno z zmerno oblačnostjo in zjutraj ponekod po nižinah megleno. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do -6, ob morju malo nad 0 stopinj C.
0°C | 14°C
torek, 21.02.2017
1°C | 10°C
sreda, 22.02.2017
1°C | 12°C
četrtek, 23.02.2017
6°C | 12°C
petek, 24.02.2017
8°C | 10°C
Opozorila
Nedelja, 19.2.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Obisk črne kuhinje na Vrzdencu


VRTEC

| |
22.05.2016      15:37
A A

Obisk črne kuhinje na VrzdencuDeli:

Lepega majskega jutra smo se otroci iz skupin Murni, Čebele in Metulji skupaj s svojimi vzgojitelji odpravili na izlet proti Vrzdencu z namenom, da si tam ogledamo črno kuhinjo. Pot nas je vodila skozi Ljubgojno, mimo Gabrja v Zagorico in naprej po poti do Vrzdenca. Skozi vas Vrzdenec smo vseskozi hodili po pločniku in prispeli do križišča, kjer se lepa potka odcepi od glavne ceste in nas vodi do lepo obnovljene stare hišice.V tej hišici, ki je pravljično lepa, ima njen oskrbnik gospod Janez Železnik muzej. V hišici je črna kuhinja, prav taka, iz starih časov, ki je ne vidiš daleč naokoli. Tukaj so živeli Janezovi predniki, njegova stara mama in stari ata. Spoštovanja vredno je, da nas je Janez tako prijazno sprejel in nam povedal, kako so včasih zakurili ogenj v peči, v njej spekli kruh in jedli skromne jedi, da so lahko preživeli. Razložil nam je, kam se je kadil dim, ko je v peči gorelo. Prav zato je dobila kuhinja tako ime, »črna kuhinja«, saj je notranjost kuhinje zaradi dima postala in ostala črna. Dim se je kadil nato skozi dimnik na drugi strani.  Zraven odprtine za ogenj so imeli »burkle«, s katerimi so si pomagali dajati v peč in iz nje posodo, ki je bila železna. Zraven ni manjkala metla, ki je bila izdelana iz koruznega slačevja, s katero so pometli žerjavico, da so lahko v peč položili hlebec kruha. Pečen kruh so nato mati spravili v omaro, ki je bila pod ključem. Ključ so imeli samo mati, kajti otrokom je bilo prepovedano odpirati omare. V drugi sobi, ki so jo imenovali po domače »hiša«, je bila kmečka peč, ki se je ogrevala s kurjenjem v kuhinji, na njej pa so spali starejši otroci. Oče, mati in najmlajši otrok so spali v sobici zraven »hiše«.  Ob kmečki peči ima Janez razstavljene harmonike, ki jih sam tudi izdeluje. Poleg hiše je urejena še manjša sobica, »izba«, okrog nje pa je čudovita okolica. Poleg »čarobne hišice« smo si ogledali tudi notranjost in zunanjost vrzdenške cerkve. Vse, kar smo videli, nam bo ostalo v lepem spominu, saj nas je vse skupaj popeljalo v stare čase brez televizije, računalnikov, mobilnih telefonov in še česa.

Barbara Rožmanec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 445
Izšla: 30.01.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 1
20.02.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.