Logo MojaObčina.si
JUTRI
18°C
6°C
NED.
23°C
8°C
Oceni objavo

Iskanje skupnih poti za trajnostni razvoj Krajinskega parka Ljubljansko barje

Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak se je v petek 28. avgusta odzval vabilu za obisk Krajinskega parka Ljubljansko barje. Na obisku se je seznanil kako je možno na zavarovanem območju s sodelovanjem med lokalnimi skupnostmi in upravo parka usklajevati razvojne projekte lokalnih skupnosti, ohranjanje kulturne krajine in ohranjanje narave. 


Direktor krajinskega parka in župani občin Ig, Vrhnika ter Brezovica so ministru predstavili razvoj in projekte na Ljubljanskem barju. Obiskali so nastajajoči Interpretacijski center o biotski raznovrstnosti in dediščini kolišč na Igu ter naravna spomenika Jezero pri Podpeči in reko Ljubljanico. Seznanili so se z načrti za urejanje problematike množičnega obiska jezera in plovbe po Ljubljanici. Minister  mag. Vizjak je ob seznanitvi z razvojnimi načrti poudaril, da »finančna sredstva bodo. V luči tega je treba pripraviti projektno dokumentacijo, projektne predloge in rešitve, zato sem optimist za prihodnji razvoj tega parka.« Poudaril je, da je ob obisku tega parka pozitivno presenečen »nad zelo dobrim sodelovanjem vodstva krajinskega parka in s tem naravovarstvene stroke ter lokalnih skupnosti, ki prepoznavajo v tej krajini priložnosti tako za razvoj turizma, in s tem približevanje te lepote tudi obiskovalcem. Ne nazadnje smo na Ministrstvu za okolje in prostor dobili nove naloge. Predvsem bi izpostavil plovnost Ljubljanice do Vrhnike, s čimer bi ljudem približali Ljubljanico in Barje hkrati.« Minister je ob tem župane seznanil z možnostmi v naslednji finančni perspektivi. Biodiverziteta in ohranjanje naravnih, zavarovanih območij je tudi prioriteta Evropske komisije in predsedovanja trojke za prihodnje obdobje. 
 

Direktor Krajinskega parka Ljubljansko barje Janez Kastelic je povedal, da je bil namen povabila predstavitev »kako in na kakšnem način si zavod predstavlja razvoj trajnostnega  turizma v krajinskem parku s poudarkom na naravnih vrednotah. Danes ugotavljamo, da so vse rabe prostora možne, če so med seboj usklajene. Poudarek je na vzpostavitvi parkovne infrastrukture, trajnostnega zelenega transporta (plovna pot, kolesarjenje, mestni promet).«  

 

Alenka Jeraj, poslanka v Državnem zboru RS in predsednica Društva Fran Govekar Ig že vrsto let aktivno sodeluje z župani, saj je le tako možno zaznati priložnosti za zakonodajne izboljšave. »Kot predsednica Društva Fran Govekar se veliko ukvarjam  z dediščino koliščarjev. V okviru društva izvajamo vrsto projektov. Potencial vseh občin je pomembna priložnost za celo območje, ne samo za Ig.«
 

Daniel Cukjati, župan Občine Vrhnika je pozdravil interes ministra, da se seznani z idejami in težavami lokalnih skupnosti in »s tem začuti, da smo pripravljeni, a če želimo občine razvijati v duhu trajnostnega razvoja, zelenega turizma, potrebujemo pomoč države. Projekti namreč presegajo občinske proračune. Če želimo to narediti v zglednem času in če želimo, da bo Slovenija in podeželje dobro razvito, si želimo aktivnega sodelovanja ministrstva.«

 

Krajinski park LB in Občina Vrhnika

Oglejte si tudi