Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
6°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Barjani na Medvedjem Brdu


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
18.06.2013      21:23
A A

Barjani na Medvedjem BrduDeli:

Jutro 12. junija. Kislo, kot že mnoga druga v teh zapoznelo »aprilsko« pomladnih dneh. Sivi oblaki nad Vrhniko niso obetali nič toplega sonca. Tudi vremenska napoved ni bila obetavna: »deloma oblačno, z občasnimi krajevnimi plohami in nevihtami.“ Vreme in slaba vremenska napoved sta tako spremenila načrtovano pot Barjanov na Vodiško planino. Ko smo se pohodniki nekoliko negotovi, kam se bomo odpravili, zbrali ob določeni uri, sta nas optimistično pozdravila vodji pohoda Sonja in Vojko. Povedala sta, da gremo na Medvedje Brdo, kjer je polno zanimivosti. Na obrazih Barjanov ni bilo pretiranega navdušenja, češ, saj itak poznamo ta kraj, ki je v naši bližini.

 

Prvi dvomi o tem, kaj naj bi bilo zanimivega na Medvedjem Brdu so se razblinili že  v Žibršah, ko nam je Vojko pokazal ohranjen kamniti obok, pod katerim je  vodno zajetje s koritom, kamor so domačini hodili napajat živino in prat perilo. Nad izvirom stoji ob cesti obnovljena kapelica,  v kateri je vzidana kamnita plošča z latinskim napisom, ki označuje polovico poti med Idrijo in Vrhniko. Prvotna kapelica je bila postavljena ob obisku avstro-ogrskega cesarja v idrijskem rudniku živega srebra.  Cesta, ki povezuje Vrhniko in Idrijo se imenuje srebrna cesta, ker so po njej tovorili živosrebrno rudo in oskrbovali rudnik z lesom, hrano in opremo.

 

Pot nas je vodila po jugozahodnem obronku razgibane pokrajine, mimo nekdaj mogočnih kmetij, po stiku dolomitnega in kraškega sveta, kjer smo v dolini Pikelca videli brezno, ki požira vodo, ki se  podzemno pretaka tja do idrijskega Divjega jezera. Vojko pozna vsako ped teh krajev, njihove posebnosti in zgodovino njenih prebivalcev. Pokazal nam je v skalno ploščo vtisnjene okamnele stopinje dvonogega kuščarja, prednika dinozavra.

 

Na še nepokošenih travnikih, pisanih od nešteto rožic, nas je Sonja poučevala o rožah. Vsepovsod kozja brada, materina dušica, navadno korenje, različne drobnocvetne orhideje, navadni gadovec ..., tako, da sploh nismo čutili utrujenih nog, čeprav smo hodili že skoraj  štiri  ure. Šele ko sta nam vodja povedala, da nas na kmetiji Šinkovc čakata gobova juha in ajdovi žganci, smo se  zavedali, koliko časa se že potepamo.

 

Po topli malici smo odšli še do razgledne točke na Šinkovcovem griču, kjer je postavljen kamen s smerokazi za gore na vseh straneh neba, nato pa do bližnje cerkve Sv. Katarine, v kateri je ohranjen del freske iz 15. stoletja. Poleg cerkve je  pokopališče, na katerem so baje pokopavali umrle z Vrhnike, ko je v srednjem veku morila kuga. Po ogledu cerkvice smo se mimo smreke, pod katero so počivali pogrebci, kadar so nosili mrliča na pokopališče, spustili nazaj na Trate. Skozi Trate je v času med prvo in drugo svetovno vojno potekala meja med Jugoslavijo in Italijo, na kar opominja mejni kamen iz leta 1920, postavljen po Rapalski pogodbi.

 

Na konec potepanja nas je opozorilo grmenje, debele kaplje dežja in tudi nekaj zrn toče. To ni skalilo naše dobre volje in prijetnega druženja.

 

Ko sva prišla domov, sva o izletu povedala sosedoma, novopečenima upokojencema. Vsa navdušena sta obljubila, da se bosta naslednjega pohoda udeležila tudi onadva in  z veseljem postala Barjana.

 

Besedilo: Miran in Irena

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.