Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.07.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, občasno ponekod zmerno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 16 do 21, ob morju 23 stopinj C.
19°C | 34°C
ponedeljek, 24.07.2017
19°C | 24°C
torek, 25.07.2017
17°C | 25°C
sreda, 26.07.2017
12°C | 28°C
četrtek, 27.07.2017
14°C | 28°C
Opozorila
Sobota, 22.7.2017 ob 16h
V nedeljo sredi dneva in popoldne bo po nižinah velika toplotna obremenitev.
19°C
34°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Z Nussdorferjevo o smradu na Vrhniki


OBČINSKE

| |
19.11.2015      13:27
A A

Z Nussdorferjevo o smradu na Vrhniki


Vrhnika, 19. november – Ekipa Varuha človekovih pravic se je ustavila na Vrhniki, s katero so se lahko občani pogovorili o pereči temi zadnjih let – o smradu. Prvič smo lahko izvedeli nekaj spodbudnih vesti.


Deli:

Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic, je dejala, da se njihov urad z emisijami smradu ukvarja že 16 let in da je srečanje na Vrhniki šesto v letošnjem letu na to temo. Za konkreten obisk Cankarjevega mesta pa se je odločila po ogledu oddaje na nacionalni televiziji o smradu na Vrhniki. Kot je dejala, je njena ekipa podala na okoljsko ministrstvo že veliko priporočil po pripravi zakonodaje, ki bi urejalo področje smradnih emisij, a se je slednje vedno izgovarjalo na pomanjkanje ustreznih strokovnih podlag za pripravo besedila.
A kot kaže so se stvari vendarle premaknile z mrtve točke. Tanja Bolte z ministrstva za okolje in prostor je pojasnila, da naj bi bil do konca letošnjega leta pripravljen osnutek uredbe, ki bo urejala tudi področje smradnih emisij. Ta je bila že dvakrat na mizah, a naj bi se zaradi kmečkega lobija obakrat umaknila v predal. Po mnenju Boltetove, bi lahko uredba bila sprejeta že spomladi 2016. Vanjo naj bi med drugim vključili tudi smernice dobre prakse za pridelavo komposta, ki so sedaj samo papirnati tiger, saj jih pridelovalci poznajo, a ne spoštujejo.
Korak naprej bo v prihodnjem letu naredila tudi občina, ki bo opravila meritve smradnih emisij, za kar je v proračunu predvidenih 20 tisoč evrov. Župan Stojan Jakin je na srečanju dejal, da sicer dvomi v učinkovitost predvidene uredbe, raje bi videl »gentleman agreement«, torej povečano okoljsko ozaveščenost potencialnih povzročiteljev smradu, da bi sami od sebe skrbeli za čim manjši izpust smradnih emisij. Sicer pa je še dejal, da je optimističen, da bo po novem letu na Vrhniki samo še ena kompostarna, k čimer naj bi pripomogel nedavno odprti Regijski center za ravnanje z odpadki v Ljubljani. Če bi se to res zgodilo, da ena od kompostarn zapre vrata, potem bo iskanje krivca za smradne emisije postalo mnogo bolj enostavno kot je sedaj, ko se odgovornost prelaga z ene kompostarne na drugo.  

 

Gašper Tominc, foto: GT

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.07.201 | Tečaji in delavnice
VSAKO JUTRO VRELEC MLADOSTI OD JUNIJA ZUNAJ
28.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DUNKIRK
30.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: BALERINA IN VIKTOR
30.07.2017 | Kino
Letni kino Bazen: AFERIM!

Bodite prvi pri oddaji mnenja.