Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Severni veter se bo v drugem delu noči polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -1, ob morju malo nad 0 °C.
-1°C | 6°C
torek, 23.01.2018
-1°C | 6°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 10°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 10°C
Opozorila
Nedelja, 21.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Ime upravljavca »vrhniškega muzeja« še ni ......


OBČINSKE

| |
09.10.2015      13:17
A A

Ime upravljavca »vrhniškega muzeja« še ni znano


Vrhnika, 9. oktober – Na tiskovni konferenci o gradnji Doživljajskega razstavišča Ljubljanica v Kulturnem centru Vrhnika predstavniki občine in Mestnega muzeja Ljubljana niso razkrili imena upravljalca razstavišča. Občina je namreč spoznala, da knjižnica kot taka ne more biti upravljavec, zato mora do konca januarja prihodnje leto sporočiti glavnemu financerju projekta (sredstva EGP) kdo to bo. Občina upa, da bo to sprejemljivo zanj, sicer ima to lahko zanjo velike finančne posledice.


Deli:

Dela v pritličju Kulturnega centra Vrhnika, kjer bo »muzej« (stroka takšen prostor ne tolmači kot muzej), potekajo po besedah Janka Skodlarja, ki je na občinski strani zadolžen za projekt, v skladu s terminskim planom in naj bi zaključena do konca novembra, nakar sledi nameščanje opreme. Razstavišče bodo odprli v začetku maja, predvidoma ob občinskem prazniku. Celoten projekt bo po besedah Skodlarja stal 1,3 MIO evrov, od tega bo 846 tisoč evrov prispeval sklad EGP (Evropski gospodarski prostor), ostalo pa občina.

Zavarovali bodo rimsko ladjo
V sklopu projekta gradnje »muzeja« potekajo še podprojekti, kot je sanacija brežine Ljubljanice in zavarovanje rimske ladje, ki so jo našli na tistem mestu, ter dvig in konzervacija drevaka, ki so ga ravno tako našli v Ljubljanici. Hkrati bodo izvedli tudi poskus vpliv voda v tamkajšnjih Bajerjih na les, da bi tako lahko vanje shranili nekatere lesene najdbe iz Ljubljanice, saj potrebujejo vodno okolje, da ne razpadejo. V teh podprojektih sta vključena Mestni muzej Ljubljana in ljubljanska biotehniška fakulteta.

Je najdaljši, ni najdaljši?
Kot je dejal Damijan Gašparič iz arhitekturnega biroja Delavnica, kjer so pripravili projekt opreme (vsebine) prostorov, bo razstavni prostor zasnovan kot potovanje skozi prostor in čas, osrednja nit pa bo Ljubljanica. Obiskovalci si bodo lahko ogledali originalne eksponate, veliko bo tudi multimedije in interaktivnih vsebin. Osrednje mesto bo vsekakor zavzemal dva tisoč let star drevak iz Ljubljanice, katerega dolžina naj bi sodila v sam evropski vrh. Glede tega je veliko interpretacij, zato smo prosili Davida Badovinca, podvodnega arheologa, ki tudi sodeluje pri projektu, da predstavi resnično dolžino in s tem prekine različna tolmačenja. Dejal je, da težko reče, da gre za najdaljši drevak, kajti natančne dolžine še ne poznajo. Tako zaenkrat ostaja »samo« eden najdaljših v Evropi, šele ko ga bodo zložili, bo znana njegova natančna dolžina in s tem mesto na lestvici.

Kdo bo z muzejem upravljal se še ne ve
Za programski del Doživljajskega razstavišča bo poskrbela ekipa Mestnega muzeja Ljubljana. Dela na tem segmentu projekta že potekajo, je dejala Irena Šinkovec iz omenjenega muzeja. Še vedno pa ostaja odprto vprašanje kdo bo z Doživljajskim razstaviščem upravljal. Občina je projekt prijavila, da bo to Cankarjeva knjižnica, a po zadnji občinski seji 24. septembra, ko se je knjižnica temu tako rekoč uprla, hkrati pa je glede tega zmajevala tudi večina občinskih svetnikov, sedaj išče nove upravitelja. Tako Skodlar kot Šinkovčeva nista želela povedati kdo bo to oziroma naj ne bi bil dokončno izbran. Skodlar je dejal, da bodo kljub temu vodili projekt naprej, najkasneje do konca januarja prihodnje leto pa morajo sporočiti glavnemu financerju njegovo ime. Izbira bo po njegovem morala biti premišljena, saj morebitno nestrinjanje z njim s strani sklada EGP, lahko resno ogrozi ta milijonski projekt.

 

Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.01.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.