Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Danes bo oblačno, le na severovzhodu bo sprva še malo jasnine. Zjutraj bo v zahodnih krajih pričelo deževati. Ob morju bo popoldne zapihal jugo, drugod se bo nekoliko okrepil južni do jugozahodni veter. Popoldne se bo dež na zahodu krepil in širil proti osrednjim krajem, v noči na nedeljo pa zajel vso Slovenijo. Predvsem na Primorskem bodo tudi posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 7, drugod od 10 do 16 °C.
4°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 5°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 6°C
torek, 28.11.2017
-5°C | 7°C
sreda, 29.11.2017
1°C | 5°C
Opozorila
Sobota, 25.11.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Nova zvonova v cerkvi sv. Tomaža v Vojniku


KULTURA, VERSKE

| |
23.06.2013      00:18
A A

Nova zvonova v cerkvi sv. Tomaža v Vojniku


Na grajskem hribčku nad Vojnikom stoji podružnična cerkev, ki je posvečena svetemu Tomažu. Na njenem mestu je v časih, ko so pri nas živeli grajski gospodje, stala grajska kapela. Do sedaj je tam zvonil samo en zvon, v nedeljo, 16. 6. 2013, pa sta se mu pridružila dva nova zvonova. Eden je posvečen svetemu Tomažu, drugi pa blaženemu Antonu Martinu Slomšku, ki je kot kaplan v Novi Cerkvi prav gotovo maševal tudi v tej cerkvici.


*Blagoslov zvonov
*Blagoslov zvonov
Deli:

Pobudnika za nabavo zvonov in glavna organizatorja slovesnosti sta bila ključarja, brata Janko in Jože Krameršek. S pomočjo dobrih ljudi - botrov in darovalcev - so uspeli kupiti zvonove, ki so jih pripeljali do cerkve. Ministranta Luka in Izak sta pozdravila nova zvonova, zaključila pa z besedami: ''Vsi trije zvonovi bodo zdaj zvonili, Jezusa, Marijo, svetega Tomaža bodo počastili, naznanjali bodo jutro, poldne, noč in nas v večnost pospremili nekoč.''
Po slovesnem blagoslovu so žene in dekleta dvignile prvi zvon, ki tehta 230 kg, fantje in možje pa drugega, ki ima 530 kg. Slovesnost je vodil msgr. dr. Stanislav Lipovšek, celjski škof, ki je s to cerkvijo še posebej povezan, saj sta se leta 1941 tu poročila njegova starša. V slovesnem somaševanju so sodelovali še domači župnik Anton Perger, dr. Bogdan Kolar in Franc Brecl. Škof je spregovoril velikemu številu vernikov, ki so prišli iz različnih krajev in napolnili prostor pred cerkvijo. Kot otrok je bil pogosto v tej cerkvi, saj so imeli stari starši pod cerkvijo vinograd. Spominja se: ''Tam so možje okopavali vinograd, se veselili in šalili, a ko se je oglasil zvon, so možje sneli klobuk z glave in zmolili Angelovo češčenje. Jaz sem pa to kot deček gledal pa mi je to ostalo zelo v spominu in me to spremlja. Kakšen zgled je to za otroka? Če smo sedaj opustili to navado, nismo nič bolj bogati, ampak obubožani. Skušajmo to ob novem zvonu na novo odkriti. Zvon je tudi glasnik, če se kdo poslovi od nas. To ni samo glasnik žalostnega dogajanja, ampak vere, upanja in ljubezni … Zvonovi vabijo k bogoslužju, ki je v bistvu srečanje z Jezusom Kristusom … Kristjani moramo biti luč, kvas in sol zemlje. Novi zvonovi so novi klicarji vere, upanja in ljubezni …'' Slovesnost je povzdignilo igranje godbe na pihala iz Nove Cerkve ter petje domačega pevskega zbora pod vodstvom prof. Tomaža Marčiča. Sveta maša je bila namenjena tudi v zahvalo za škofovo sedemdesetletnico življenja. Ob koncu slovesnosti je marsikomu privabilo solze v oči zvonjenje novih zvonov, ki so jih strokovnjaki pritrdili v zvonik in usposobili za ''opravljanje njihove službe''. Po slovesni sveti maši je sledilo srečanje in agape, za katerega so poskrbele pridni gospodarji in gospodinje.

 

Milena Jurgec

Foto: Milena Jurgec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
01.12.2017 | Ostalo
Izdelovanje venčkov
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
01.12.2017 | Ostalo
Izdelovanje venčkov
02.12.2017 | Kultura
Predstavitev posthumno izdane knjige Draga Medveda

Bodite prvi pri oddaji mnenja.