Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno. Še se bodo pojavljale krajevne padavine, predvsem plohe in nevihte. Nekatere nevihte bodo spremljali močnejši nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
19°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
14°C | 31°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 31°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 14h
Popoldne bodo še možne močnejše nevihte z nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
19°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Nova zvonova v cerkvi sv. Tomaža v Vojniku


KULTURA, VERSKE

| |
23.06.2013      00:18
A A

Nova zvonova v cerkvi sv. Tomaža v Vojniku


Na grajskem hribčku nad Vojnikom stoji podružnična cerkev, ki je posvečena svetemu Tomažu. Na njenem mestu je v časih, ko so pri nas živeli grajski gospodje, stala grajska kapela. Do sedaj je tam zvonil samo en zvon, v nedeljo, 16. 6. 2013, pa sta se mu pridružila dva nova zvonova. Eden je posvečen svetemu Tomažu, drugi pa blaženemu Antonu Martinu Slomšku, ki je kot kaplan v Novi Cerkvi prav gotovo maševal tudi v tej cerkvici.


*Blagoslov zvonov
*Blagoslov zvonov
Deli:

Pobudnika za nabavo zvonov in glavna organizatorja slovesnosti sta bila ključarja, brata Janko in Jože Krameršek. S pomočjo dobrih ljudi - botrov in darovalcev - so uspeli kupiti zvonove, ki so jih pripeljali do cerkve. Ministranta Luka in Izak sta pozdravila nova zvonova, zaključila pa z besedami: ''Vsi trije zvonovi bodo zdaj zvonili, Jezusa, Marijo, svetega Tomaža bodo počastili, naznanjali bodo jutro, poldne, noč in nas v večnost pospremili nekoč.''
Po slovesnem blagoslovu so žene in dekleta dvignile prvi zvon, ki tehta 230 kg, fantje in možje pa drugega, ki ima 530 kg. Slovesnost je vodil msgr. dr. Stanislav Lipovšek, celjski škof, ki je s to cerkvijo še posebej povezan, saj sta se leta 1941 tu poročila njegova starša. V slovesnem somaševanju so sodelovali še domači župnik Anton Perger, dr. Bogdan Kolar in Franc Brecl. Škof je spregovoril velikemu številu vernikov, ki so prišli iz različnih krajev in napolnili prostor pred cerkvijo. Kot otrok je bil pogosto v tej cerkvi, saj so imeli stari starši pod cerkvijo vinograd. Spominja se: ''Tam so možje okopavali vinograd, se veselili in šalili, a ko se je oglasil zvon, so možje sneli klobuk z glave in zmolili Angelovo češčenje. Jaz sem pa to kot deček gledal pa mi je to ostalo zelo v spominu in me to spremlja. Kakšen zgled je to za otroka? Če smo sedaj opustili to navado, nismo nič bolj bogati, ampak obubožani. Skušajmo to ob novem zvonu na novo odkriti. Zvon je tudi glasnik, če se kdo poslovi od nas. To ni samo glasnik žalostnega dogajanja, ampak vere, upanja in ljubezni … Zvonovi vabijo k bogoslužju, ki je v bistvu srečanje z Jezusom Kristusom … Kristjani moramo biti luč, kvas in sol zemlje. Novi zvonovi so novi klicarji vere, upanja in ljubezni …'' Slovesnost je povzdignilo igranje godbe na pihala iz Nove Cerkve ter petje domačega pevskega zbora pod vodstvom prof. Tomaža Marčiča. Sveta maša je bila namenjena tudi v zahvalo za škofovo sedemdesetletnico življenja. Ob koncu slovesnosti je marsikomu privabilo solze v oči zvonjenje novih zvonov, ki so jih strokovnjaki pritrdili v zvonik in usposobili za ''opravljanje njihove službe''. Po slovesni sveti maši je sledilo srečanje in agape, za katerega so poskrbele pridni gospodarji in gospodinje.

 

Milena Jurgec

Foto: Milena Jurgec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
26.06.201 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
26.06.201 | Šport
TEDEN ŠPORTA V FITNES CENTER VOJNIK
26.06.2017 | Ostalo
Ustvarim si filcano milo
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.