Oceni objavo

OŠ Antona Bezenška Frankolovo in OŠ Vojnik del vseslovenskega projekta Evropska vas

Evropska vas se imenuje vseslovenski in mednarodni projekt, katerega namen je spodbujati medkulturno razumevanje, solidarnost, toleranco, spoznavati druge narode in države v EU, hkrati pa krepiti zavedanje lastne identitete in identitete naroda.

V projekt, ki poteka v devetih regijah, se že več let zapored vključujeta tudi obe osnovni šoli v naši občini. Učenci z učitelji mentorji ob projektnih dnevih na različne načine spoznavajo in raziskujejo kulturo, običaje, značilnosti, plese, glasbo, arhitekturo, kulinariko določene države EU. Ob zaključku projekta pa se na Krekovem trgu v Celju šole predstavijo s postavitvijo stojnic, kjer predstavijo državo, ki so jo raziskovali učenci, razstavijo izdelke, nastale med spoznavanjem države, in sodelujejo v kulturnem programu.

 

Letos so tako na OŠ Antona Bezenška Frankolovo podrobneje spoznavali Švedsko. Mentorici projekta Lucija Bevc in Petra Jager Čakš: »Kot je že v navadi, smo v večini v aprilu izvedli tehniške dneve in v različnih delavnicah so nastajali zanimivi plakati in kulinarične dobrote. Nekaj teh je na razstavi v pritličju šole. Na naši stojnici so sodelovali štirje učenci šestega razreda, sedmošolka Pia je kot Pika pri tem ›nagajivo‹ pomagala, njena sošolka Eva pa je vse skrbno fotografirala. Kasneje sta se pridružili preostalim sošolkam, ki so nastopile s plesno točko ob skladbi Mamma Mia

 

Na OŠ Vojnik so se posvetili Finski. Mentorica projekta Nataša Jager: »Z učenci šestih, sedmih in osmih razredov smo izvedli kulturni dan. V uvodnem delu smo si lahko ogledali nekaj krajših filmov o Finski, sledilo je reševanje tematske križanke, kjer si je zmagovalna skupina prislužila simbolično nagrado, sledile pa so še zanimive delavnice. Učenci in učitelji so na inovativen način spoznavali Finsko – deželo tisočerih jezer, deželo polnočnega sonca, otokov, širnih gozdov, Eskimov, losov in lososov pa tudi deželo vrhunske tehnologije in blaginje, lesenih hišk in savn, Božička, vrhunskih športnikov in še bi lahko naštevali. Prav tako so se projektu pridružili tudi učenci razredne stopnje, kjer so v okviru rednega pouka našli prostor za kakšno finsko posebnost in zanimivost. Tako so izdelovali lesene brunarice, miselne vzorce, smrečice ali pa so si ogledali Ribiča Pepeta na temo Finska. Učenke tretjih razredov pa so z mentorico go. Milanko Kralj pripravile finski družabni ples letka-jenkka, s katerim se je naša šola predstavila na zaključni prireditvi v Celju.«

 

Lidija Eler Jazbinšek

Oglejte si tudi