Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 18.12.2017

pretežno jasno
Ponoči bo delno jasno, ponekod bo tudi več oblačnosti. Po nekaterih nižinah v notranjosti bo megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do -8, v alpskih dolinah do -11, ob morju okoli 1 stopinje Celzija.
-5°C | 4°C
torek, 19.12.2017
-8°C | 3°C
sreda, 20.12.2017
-4°C | 4°C
četrtek, 21.12.2017
-5°C | 5°C
petek, 22.12.2017
-2°C | 6°C
Opozorila
Nedelja, 17.12.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-5°C
4°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Marijana Kolenko: proces učenja se nikoli ne ......


ŠOLSTVO

| |
15.03.2014      9:14
A A

Marijana Kolenko: proces učenja se nikoli ne konča


Naše življenje bo lepše, če se bomo ljudje bolje razumeli, se bolje čutili, bili dobronamerni, delovali brez lepljenja nalepk in imeli sposobnost, da bi zmogli človeka sprejeti z vsemi slabimi in dobrimi lastnostmi. Zase pravi, da je človek povezovanja, in prepričana je, da bomo stvari spreminjali na bolje samo z združevanjem in tako postali močnejši.


Deli:

Poznam jo vse življenje, in kar težko je izbrati podatke, ki bi Marijano in njeno delo predstavili celovito. Je oseba, ki naredi vtis že, ko jo pogledaš, ko pa se z njo pogovarjaš, čutiš, da te iskreno posluša. Že nekaj let je redna gostja izobraževanj za člane TD Nova Cerkev v spretnostih komunikacije in moderatorka Nedeljskega grajskega popoldneva na gradu Lemberg. Izhaja iz Polž pri Novi Cerkvi in tja se bo v prihodnosti tudi vrnila. Deluje na številnih področjih, in pri njenem delu človek kar hitro zaide v podrobnosti. Po izobrazbi je profesorica pedagogike in magistrica kadrovskega menedžmenta. V zadnjih petindvajsetih letih se je poleg rednega dela posvečala področju retorike in komunikacije, saj meni, da je moč osebnega nastopa za človeka neprecenljiva. Njene delavnice je potrebno obiskati, da se prepričaš, kako pomembno je obvladovanje retoričnih spretnosti. Marijana je ravnateljica na Osnovni šoli Lava v Celju. Ima jasno vizijo, kaj mora ponujati dobra osnovna šola, in podpira izjemno bogato ustvarjalnost otrok na vseh področjih, odpira šolo v prostor, daje velik poudarek vzgoji in vrednotam, ki so podlaga dobrim medsebojnim odnosom, spoštovanju bontona in tudi javnemu nastopanju. Šola je znana po kvalitetnem izvajanju javnih prireditev v Celju in vključevanju staršev v dogajanja in aktivnosti šole.

V osebnem življenju in javnem nastopanju vsakega človeka so pomembne retorične spretnosti, saj z njim predstavimo sebe. Poznavanje sebe je pogoj za uspešno komuniciranje in osebno predstavitev, za gradnjo svojega ugleda. Spretnosti, ki jih prenaša na svoje slušatelje, je nabirala skozi dolgoletna izobraževanja, javna nastopanja v različnih situacijah, na različnih nivojih in v sodelovanju z mediji. Med oblikami izobraževanja ljudi sama postavlja na prvo mesto delavnice. V delavniški obliki izobraževanja so udeleženci aktivni, hkrati razmišljajo, lahko sebe kritično presojajo in ugotovijo, kaj je v njih najboljšega in plemenitega in kaj bi lahko z novim znanjem še izboljšali in se spremenili. Ko človek spreminja sebe in ima znanje iz tega področja, lahko zmanjšuje težave v komunikaciji in konflikte z ljudmi. Če bi se ljudje znali poslušati in sproti pogovarjati o težavah, bi bilo življenje lažje. Na njenih izobraževanjih se človek nauči ugotoviti lastna čustva, razbrati karakter sogovorca in izbrati ustrezno obliko pogovora. Moč sporočanja je pomembna pri javnem nastopanju, v vsakdanjem življenju in pisnem sporočanju. Ta moč, sporočilo besede, je izjemno pomembna in se je pogosto ne zavedamo. Pomembno je, da je oseba, ki nam sporoča, vredna zaupanja, je verodostojna, spoštljiva do ljudi in zna kritično premisliti pomen besed in predvidevati, kakšen odziv bo sporočilo doseglo. Iskrenost v čustvih, ki jih pokažeš in iskrenost do ljudi je v sporočanju in odprti komunikaciji zelo pomembna. Marijana Kolenko ima vsa ta znanja in lastnosti.

Govor je pomemben, in ugotoviti moramo, kaj na govornem področju že obvladujemo in kje so naše šibke točke. Na njeni delavnici pri praktičnih vajah opravi neposredno analizo nastopa, kjer izpostavi, kaj je bilo zelo dobro in kaj ne gre najbolje. Opozori nas na napake in predlaga načine, kako se jim izognemo. Poudarja pomen graditve lastnega ugleda, ki ga dosežemo z zaupanjem do ljudi, z verodostojnostjo in dobro pripravo na razgovor, sestanek ali prireditev. Ugled si zgradimo sami, na eni strani s svojim nastopanjem, na drugi strani nam ugled gradijo sogovorniki ali poslušalci. Pomembno je tudi poznavanje nebesedne komunikacije, ki je temelj celovite komunikacije med ljudmi. Marijana izhaja iz predpostavke, da so se ljudje v preteklosti sporazumevali s telesno govorico ter znaki in šele po izumu govora, se je priključil govorni del komunikacije. Nebesednemu delu sporazumevanja pripada kar petinpetdeset odstotkov moči. Pozorni moramo biti tudi na mimiko obraza, ki ima izjemno moč sporočanja, na pogled, nasmeh, gestikulacijo, držo telesa in rokovanje. Nebesedna komunikacija je pomembna, ker jo mnogo težje nadzorujemo kot besede in nam pove, kakšni smo ljudje osebnostno.

Poleg ravnateljevanja Marijana občasno predava poslovni bonton in retoriko na dveh univerzah, je moderatorka in voditeljica na številnih prireditvah, tudi v občini Vojnik. Že drugi mandat je pooblaščenka za poroke. Iz civilnega postopka sklenitve zakonske zveze ji je uspelo narediti izjemno doživet in lep dogodek, kjer pride do izraza osebno čutenje in zaupanje. Mladoporočenci izkažejo zaupanje, ko ugotovijo, da vrednote, ki jih izpostavlja v govoru, dejansko živi. Na vprašanje o njenem preživljanju prostega časa je kar malo pomislila, kaj naj uvrsti na to področje. Resnično ji njeno delo na vseh področjih pomeni njeno življenje, in prav na vseh področjih strmi za popolnostjo, v delu uživa. Smučanje, pohodništvo, savna, plavanje in potovanja so konjički, ki jih vključuje v vsakodnevno rutino. Izpostavila je ljubezen do potovanj, kjer odkriva nove kraje, ljudi, kulture in pridobiva nove izkušnje v komunikaciji. Že deset let je igralka lutk v Škratovem lutkovnem gledališču v Celju, petintrideset let pevka v različnih zborih, sedaj v Mešanem pevskem zboru ORFEJ v Celju. Svoja prizadevanja na humanitarnem področju, ki ji je samoumevno, uresničuje kot predsednica Rotary kluba v Celju. Razgovor z Marijano je bil prava mala učna ura, zakaj je potrebno upoštevati pravila komunikacije, da ljudje razumemo, kaj govorimo, in opozorilo, da je pomembno pri tem spoštovati in upoštevati druge. Prenesimo vsaj del njenega sporočila v vsakdanje življenje.

 

Lea Sreš

Foto: Jure Vovk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 117
Izšla: 13.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.12.2017
Danes ni dogodkov.
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Priprava zdravih božičnih dobrot
19.12.2017 | Ostalo
Županov novoletni sprejem
20.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
20.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev POŠ Socka
21.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev OŠ Vojnik
22.12.2017 | Ostalo
Obisk Božička v Kamrici
23.12.2017 | Družabni dogodki
GLEDALIŠKA PREDSTAVA ZA OTROKE
24.12.2017 | Ostalo
Polnočnice na Frankolovem
26.12.201 | Ostalo
Pohod na Stolpnik
26.12.2017 | Družabni dogodki
Blagoslov konj v Novi Cerkvi
26.12.2017 | Ostalo
Božični koncert Mešanega cerkvenega zbora sv. Lenarta
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Priprava zdravih božičnih dobrot
19.12.2017 | Ostalo
Županov novoletni sprejem
20.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
20.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev POŠ Socka
21.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev OŠ Vojnik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.