Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
V notranjosti Slovenije bo oblačno. Občasno bo rosilo ali rahlo deževalo, nad okoli 700 m nad morjem pa rahlo snežilo. Ponoči se bodo rahle padavine umikale proti jugu, od severozahoda se bo pričelo jasniti. Na Primorskem bo delno jasno, pihala bo šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 5, v alpskih dolinah do -3, ob morju okoli 8 °C..
4°C | 11°C
nedelja, 19.11.2017
-1°C | 10°C
ponedeljek, 20.11.2017
-4°C | 11°C
torek, 21.11.2017
-1°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
3°C | 14°C
Opozorila
Petek, 17.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Kam z oblačili, ki jih ne potrebujemo več?


PROSTOVOLJSTVO

| |
27.01.2012      13:04
A A

Kam z oblačili, ki jih ne potrebujemo več?


K razmišljanju o pomoči ljudem v stiski in zlasti o podarjanju oblačil organizaciji Karitas, me je pred nedavnim spodbudila debata v skupini ljudi, med katerimi je bilo tudi nekaj »vsevedov«, ki so o tej in podobnih humanitarnih organizacijah znali veliko povedati, na žalost večino slabega. Vprašala sem se, ali so morda že komu podarili kaj od tistega, kar je bilo v njihovih omarah ali kjerkoli v hiši odveč, a še uporabno. Glede na njihove izjave sem predpostavljala, da je takšna »roba« pristala v smetnjakih, saj je to najkrajša pot, da se znebiš odvečnih stvari.


Deli:

Na srečo je med nami ljudi, ki mislijo drugače od zgoraj omenjenih, precej več. Eni pomoč ljudem v stiski stalno prakticirajo, pa naj bo to v soseski, v domačem kraju, med znanci ali preko organizacij neznanim prejemnikom pomoči. Obstajajo pa tudi drugi, ki bi želeli marsikaj podariti, pa ne vedo kam in kako. Neredko se zgodi, da pri poizvedovanju dobijo izkrivljene informacije. Ker župnijske Karitas, ki aktivno delajo v vseh treh krajevnih skupnostih občine Vojnik, rabljenih oblačil praviloma ne zbirajo, smo se o tem pogovarjali z generalnim tajnikom Škofijske Karitas Celje, Matejem Pirnatom.

 

Pirnat pravi, da v zadnjem času razdelijo več oblačil kot v preteklih letih, zato se zanje vedno priporočajo. Večkrat jim primanjkuje moških oblačil, več povpraševanja kot ponudbe je tudi pri posteljnini, brisačah in kuhinjskih krpah. Zelo malo zberejo tudi spodnjega perila, kar je nekako samoumevno, imajo pa na srečo kar nekaj trgovin, ki odstopajo neprodane zaloge novega perila. Neredko lahko slišimo, da Karitas ob prevzemu oblačil zahteva potrdilo iz čistilnice. Pirnat to odločno zanika, potrdila ne zahteva nihče. Prosijo pa, naj bodo oblačila uporabna, oprana, zašita in takšna, da bi jih tudi še sami kdaj oblekli, pa jih iz različnih razlogov ne moremo. Enako velja za rabljeno obutev. Vsem nam je namreč samoumevno, da npr. sorodnikom ali znancem damo le oprana oblačila, zato ravnajmo enako tudi, ko gre za neznane prejemnike. Gre namreč za ohranjanje osnovnega človeškega dostojanstva in spoštovanja sočloveka. Četudi je nekdo v še ne vemo kako veliki stiski, mu ne moremo ponuditi umazanih oblačil. Za prosilce je dovolj težko že to, da morajo prositi za pomoč, zlasti če prosijo v domačem okolju. Pirnat dodaja, da v cca 90 odstotkih prejmejo sprejemljiva oblačila in so zanje darovalcem zelo hvaležni. Približno  desetina pa jih je neuporabnih, ker so preveč iztrošena, raztrgana ipd. in takšna največkrat »zaidejo« na Karitas ob sezonskem pospravljanju omar. Tega ne morejo dati naprej in zato pač pristane na smetišču, kar predstavlja breme tudi za Karitas. Možnost uporabe za drug namen oz. predelave neuporabnega tekstila vidijo sicer v uvajanju socialnega podjetništva, če bo le zaživelo. Takšen interes med nekaterimi podjetniki že obstaja.

 

Ker v javnosti kroži tudi pravilo, da Karitas deli pomoč ljudem po verskem prepričanju, Pirnat tudi to odločno zanika. Nasprotno, pri dodeljevanju pomoči Karitas ne izključuje nikogar, njihove pomoči so enako deležne vse kategorije ljudi. Drži pa, da morajo biti pazljivi, kdo je pomoči res potreben, da ne pride do zlorab. Če imate doma oblačila, ki jih ne boste več  nosili in jih je škoda zavreči, pa ne veste kam z njimi, pokličite na župnijsko ali direktno na Škofijsko Karitas Celje (tel.: 059 080 370; e-naslov: info@karitasce.si). Z veseljem vas bodo napotili, kje in kdaj jih lahko oddate. Število prosilcev pomoči, tudi zaradi gospodarske krize, iz dneva v dan narašča. Ker celjski Karitas dela tudi z Makedonijo (tam so stiske še hujše kot pri nas), je samo lani v to državo odpeljal 3 konvoje različnih pomoči, med njimi 2/3 oblačil.

 

Torej, pomoči ni nikoli preveč. Karitas pa z mislijo J. H. Newmana: »Raje se otresimo čezmernega govorjenja, naj sveti naša luč pred ljudmi po naših dobrih delih!«, vse prijazno vabi k dobrodelnosti.

 

                                                                                                                        Sonja Jakop
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.11.2017 | Kultura
Komedija: Sreča na kredit
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
18.11.2017 | Kultura
Letni koncert Moškega pevskega zbora KUD Nova Cerkev
18.11.2017 | Šport
Košarkarska tekma
19.11.2017 | Kultura
Komedija: Sreča na kredit
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018

Bodite prvi pri oddaji mnenja.