Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Danes bo oblačno. Zjutraj bo na zahodu začelo deževati, padavine bodo čez dan zajele vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem popoldne zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 12°C
torek, 24.10.2017
3°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
5°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 6h
Danes popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
8°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Krajevna skupnost Nova Cerkev je praznovala ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
22.08.2013      8:25
A A

Krajevna skupnost Nova Cerkev je praznovala krajevni praznik


Kaj pomeni praznovanje krajevnega praznika za kraj? Že dolga leta ne pomeni ta praznik slavja na dan, ki je bil izbran v spomin na nek dogodek v kraju, praznovanje pomeni uresničevanje zadanih nalog, dokončanje projektov, ki so tekli leto ali več, pomeni otvoritve vodovoda, ceste ali česa drugega, kar kraj potrebuje za svoj razvoj.


*Prejemniki priznanj KS na svečani seji
*Prejemniki priznanj KS na svečani seji
Deli:

V Novi Cerkvi živi okoli 2400 prebivalcev. Mladi, stari, kmetje, delavci, izobraženci,  isti z željami po pridobitvah v kraju, in tisti, ki še stojijo ob strani. Vsak izmed nas ima želje, interese, potrebe. Usklajevanje teh interesov in mnogo dela pa ta praznik pomeni za člane sveta KS, občinske svetnike iz KS, predsednika sveta KS. Paleta predstavljenih projektov in že opravljenega dela nam pokaže, da Nova Cerkev pridobiva, se razvija, živi kulturno, društveno in duhovno življenje. Ali želimo še več? Da, vendar bomo željeno dosegli z večjim vključevanjem v akcije, večjim vplivom na volitve v organe KS in občine, skratka kakovost življenja je odvisna od nas samih.  

Povabilo predsednika Sveta KS Slavka Jezernika na prireditve ob prazniku krajevne skupnosti, ki je bilo namenjeno vsem krajanom, je bilo obsežno. Že bežen pogled na vsebino prireditev v kraju nam pokaže razsežnost kulturnega, športnega in delovnega utripa v Novi Cerkvi. Prireditve so potekale od meseca maja, končale se bodo septembra s Slomškovimi kulturnimi dnevi. Pestrost izbranega programa je delo društev, organizacij, krajevne skupnosti, šol in posameznikov. Vsaka prireditev je odraz dela ljudi, ki s svojim prostovoljnim delom bogatijo kraj in ljudi okoli sebe.

In kje se kaže delo v naši krajevni skupnosti? Učenci podružnične šole v Socki so pridobili čebelnjak, ki bo otroke ozaveščal pri varovanju in ohranjanju narave in jih vzgajal. Učenci in učiteljice obeh šol so naši stalni spremljevalci na vseh kulturnih prireditvah v kraju. Mladi iz športnih društev so se predstavili s petim tekom na Kislico in na meddruštvenem tekmovanju v smučarskih skokih v Vizorah za pokal KS, v kolesarjenju po poteh krajevne skupnosti, s pohodom na Kislico in kolesarskim vzponom na Strnadov travnik v Selcah.

Kraj živi v pestrem kulturnem utripu, saj se prireditve kar vrstijo. Člani društev se povezujemo in sodelujemo in uspevamo pritegniti v kraj živahnost. Test hoje na dva kilometra z merjenjem srčnega utripa, krvnega tlaka in sladkorja v krvi je pritegnil veliko krajanov. Torej postajamo ozaveščeni in skrbimo za zdravje. Prizadevamo si oživeti vaško jedro in to uspeva s prireditvami, kot so praznik jagod, folklora na vasi, tekmovanje v kuhanju golaža, blagoslov koles in gasilska veselico. Vse te prireditve so pritegnile veliko obiskovalcev in lepo predstavile kraj.

Čeprav je veliko prireditev v Novi Cerkvi, pa je enakovreden kulturni in športni utrip tudi v Socki in Lembergu. To dokazujejo prireditve športnih in kulturnih društev. Prireditvi Socka poje, pleše in igra in praznovanje tridesete obletnice etno skupine »Vrajeva peč« sta pritegnili veliko obiskovalcev in popestrili utrip kraja. Lemberg se vključuje v življenje kraja s prireditvami na gradu Lemberg, saj je bilo izvedenih kar nekaj kulturnih dogodkov, med njimi koncert vokalne skupine In Spiritu, v septembru pa še predstavitev knjige Lemberg - grad in trg ter nedeljsko grajsko popoldne. Moram pa povedati, da se krajani različnih vasi vključujemo v delo društev ne glede na to, kje živimo. Med seboj sodelujemo in se dopolnjujemo.

Slavnostna Sveta KS je s podelitvijo krajevnih priznanj dosegla vrh prireditev. Slavko Jezernik, predsednik Sveta KS, je predstavil pridobitve kraja v preteklem letu, zlasti tiste, ki pomenijo izboljšanje komunalne ureditve. V aprilu in maju je bilo opravljenih več vzdrževalnih in drugih del, ki pomenijo novo življenje za ljudi. Otvoritev novega vodohrama na Veliki Ravni in otvoritev uporabe vodovoda v Hrenovi sta takšna primera. Si predstavljate, kaj pomeni za vsakega posameznika, uporabnika vodovoda, da lahko brez skrbi odpre vodovodno pipo in si natoči čiste vode? Ne, mi si tega ne predstavljamo, ker te dobrine uživamo že dolgo. Menim, da so za krajane voda, cesta, pločnik ali drugo izboljšanje infrastrukture, izrednega pomena, in prav zato so se uporabniki pri otvoritvah zelo potrudili in ta dogodek obeležili slavnostno. Pa ne samo na otvoritvi, tudi s svojim delom in prispevki so se zelo izkazali.

Do konca leta pa bomo pridobili še druge načrtovane objekte, ki posegajo v kraj. To so izgradnja pločnika proti telovadnici in v vasi, začela se bo gradnja kanalizacije v Razdelju, Polžah in delu Nove Cerkve, končna ureditev parkirnega prostora pri šoli, dela na pokopališču, gradnja prizidka k dvorani gasilskega doma in ureditev društvenih prostorov. Za kraj pa pomeni veliko pridobitev obnova gospodarskega poslopja župnije. Gospod Ivan Ravnak se je lotil velikega dela in uspešno obnavlja poslopje, kjer bodo našli prostor vrtec, pošta, frizerski salon, zobozdravstvena ambulanta, krajevna skupnost, tehnični muzej, bankomat in trgovina. Vsi navedeni objekti bodo izboljšali pestrost ponudbe in verjamem, urejeno podobo Nove Cerkve, saj so njihovi načrti usklajeni s spomeniškim varstvom in ohranjajo zunanjo podobo gospodarskega poslopja.

Na seji so bila podeljena krajevna priznanja tistim krajanom, ki so s svojim delom prispevali k razvoju kraja.

Seveda se v praznovanje vključijo tudi gasilska društva s svojimi tradicionalnimi veselicami in hitrostnimi tekmovanji v Socki, Lembergu in Novi Cerkvi. Tudi letos ni manjkala tradicionalna peka vola na žaru, revija narodno zabavnih ansamblov in zelo dobro obiskana gasilska noč. V septembru bo praznovanje zaključeno z Nedeljskim grajskim popoldnevom, literarno delavnico in likovno razstavo ob osemstoletnici gradu, s Slomškovimi kulturnimi dnevi in srečanjem starejših krajanov v Novi Cerkvi.

 

Lea Sreš

 

Foto: J. Vovk

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
31.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Stranicah
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.