Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
16°C | 25°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
11°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 16h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja, predvsem z močnejšimi sunki vetra in nalivi.
16°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Izlet MoPZ KUD Nova Cerkev po Goriških brdih


KULTURA

| |
29.11.2011      5:40
A A

Izlet MoPZ KUD Nova Cerkev po Goriških brdih


Člani MoPZ KUD Nova Cerkev, smo se 10. Septembra 2011 odpravili v Goriška brda, ki ležijo na skrajnem zahodu Slovenije ob italijanski meji. Še vedno so predvsem kmetijska pokrajina, odmaknjena od mestnega vrveža. Veljajo za tipično gričevnato pokrajino s tržno usmerjenima vinogradništvom in sadjarstvom.


Pevci pred kletjo v Goriških brdih
Pevci pred kletjo v Goriških brdih
Deli:

Na pot smo se odpeljali v zgodnjih jutranjih urah. Pot nas je vodila skozi Celje, Ljubljano in Ajdovščino vse do Nove Gorice. Po kratkem okrepčilu, smo se po romarski poti povzpeli na Sveto Goro in si ogledali baziliko Marijinega vnebovzetja.

 

Pot smo nadaljevali do največje slovenske vinske kleti „Goriška brda”, ki nadaljuje s svojo tradicijo – pridelovanjem odličnih vin. Na začetku nam je vodič razložil vse o sortah vin, ki jih prodajajo. Sledil je ogled same kleti, kjer smo lahko videli res ogromno klet, ki lahko sprejme 18 milijonov litrov vina.

Ogled smo zaključili z degustacijo vin, pevci pa smo zapeli z našim vodičem še nekaj „vinskih”.

 

Ker smo imeli dovolj časa, smo si v Medani ogledali še rojstno hišo Alojza Gradnika in Ludvika Zorzuta.

Zaradi svoje tematike Alojza Gradnika največkrat imenujejo pesnika Goriških brd ali pesnika ljubezni in smrti. Po starosti in objavah je le neznatno mlajši od pesnikov slovenske moderne, po pesniških zbirkah, s katerimi se je javnosti predstavil razmeroma pozno, pa sodi v dobo, ki se je z moderno razšla in pripravljala pot ekspresionizmu.

Ludvik Zorzut je deloval na različnih področjih. Bil je zavzet planinec, turistični delavec, vodil je pevski zbor v Medani, bil pa je predvsem zelo dejaven publicist in pesnik.

 

Čez gričke smo se nato odpeljali do srednjeveške vasi Šmartno in si najprej ogledali cerkev sv. Martina. V cerkvi smo, kot je v naši navadi, zapeli še nekaj pesmi ter si ogledali njeno notranjost. Nato smo se sprehodili po ozkih ulicah „gasah”, si ogledali arhitekturo vasi ter se ustavili na kozarčku v vaškem lokalu.

Čas je hitro mineval, zato smo se odpravili proti lokalni turistični kmetijii, kjer smo naš izlet zaključili s poznim kosilom.

Podkrepljeni in dobre volje smo se v večernih urah odpravili nazaj proti Novi Cerkvi.

 

Rok Kadilnik,

predsednik MoPZ
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
03.07. - 07.07.2017 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
04.07.2017 | Ostalo
Delavnica "Poslikajmo in zasadimo si cvetlične lončke"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.