Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 21°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Glejte, že sonce zahaja… na Slomškovih ......


KULTURA

| |
04.10.2013      8:16
A A

Glejte, že sonce zahaja… na Slomškovih kulturnih dnevih v Novi Cerkvi


Slomškovi kulturni dnevi so dogodek, ki ima korenine v letu 2003, ko je bil zasnovan projekt »A. M. Slomšek v Novi Cerkvi«. Skupina ljudi, ki je imela izostren občutek za zgodovino in njeno implementacijo v življenje, je pravilno predvidevala, da je lik Slomška pomemben za Novo Cerkev in Slovenijo.


Slomškova soba
Slomškova soba
Deli:

Veliko je bilo predlogov in področij, ki so jih pred leti povezali in začeli izvajati v obliki Slomškovih kulturnih dni. Projektni svet, ki skrbi za oživljanje spomina na delo A. M. Slomška v Novi cerkvi, je te dni pripravil prireditev že enajstič. Kulturni dnevi se odvijajo na Slomškovo nedeljo, to je tretjo nedeljo v septembru, in trajajo tri dni. Osrednja slovesnost o Slomšku je bila letos na predlog škofa Lipovška v Novi Cerkvi. Organizatorji so jo umestili na Slomškove kulturne dneve in se lotili obsežnih priprav, saj je bilo praznovanje vseslovensko. Poudariti pa moram, da je lik Slomška najbolj prisoten na Štajerskem in tudi v Novi Cerkvi, kjer je služboval dve leti.

Projektni svet si je postavil nalogo, da vsako leto dogodek obeleži z novo pridobitvijo. V preteklih letih se jih je nabralo kar nekaj, ki so pomembne: v knjižni obliki je izšel Izbor pridig A. M. Slomška, komplet razglednic v posebnem ovitku, letos so odprli lepo urejeno spominsko sobo A. M. Slomška. Spominska soba je dobila domovanje v pred leti obnovljeni župnijski kašči. Je lepo urejena in nam ponudi v ogled nekaj Slomškove zapuščine iz obdobja njegovega službovanja v Novi Cerkvi in v širšem slovenskem prostoru. V vitrinah si lahko ogledamo Slomškova dela, dela o Slomšku, mašni plašč, misal (mašna knjiga iz časa službovanja), Slomškov leseni doprsni kip (izdelal Karli Matek), portret Slomška (avtor Jože Žlaus), družinsko deblo družine Slomšek in proces nastajanja knjige pridig. V treh debelih knjigah, ki jih je iz Rima prinesel g. Alojz Cvikl, je prikazan postopek za beatifikacijo A. M. Slomška. V spominski sobi je mogoče kupiti knjigo pridig, razglednice in vpisati svoje občutke in misli v knjigo vtisov.

Prireditve so si sledile tri dni. Začele so se z molitveno uro za nove duhovniške poklice, nadaljevale z medgeneracijskim druženjem s starejšimi kot sedemdeset let in dosegle vrh v nedeljo, ko je bilo osrednje praznovanje.

V program prireditev Slomškovih kulturnih dni je bilo vpeto srečanje starejših krajanov, ki je bilo medgeneracijsko in tematsko. 

Prav zanimivo je takrat, ko povežemo več stvari, kot tokrat v Novi Cerkvi. Vodja Karitas Marija Gobec mi je predstavila organizacijo in potek prireditve, ki je združevala mlade in starejše. Delavci Karitas pripravijo tri srečanja starejših vsako leto. Letošnje drugo srečanje so umestili v Slomškove kulturne dneve, saj so želeli poudariti medgeneracijsko sodelovanje in program, ki bo predstavljal Slomškovo zapuščino. Povabilu se je odzvalo petindevetdeset povabljenih, starih nad sedemdeset let, in prav zanimivo, da je bilo več tistih, ki so stari okoli osemdeset let.

Program prireditve je v prvem delu potekal v cerkvi, kjer je maševal dr. Vinko Kraljič, udeležence je nagovoril tudi domači župnik gospod Vicman. V programu so nastopili pevci Otroškega pevskega zbora župnije Nova Cerkev pod vodstvom Jane Deželak in Urške Oprčkal, recital o A. M. Slomšku je z učenci pripravila Špela Oprčkal. Drugi del srečanja je bil v šoli, kjer so udeležence s programom pozdravili učenci podružničnih šol iz Socke in Nove Cerkve, jih pogostili delavci Karitas in razvedrili s pesmijo ob harmoniki Nika Armiča in Rajka Sentočnika. Za vse krajane, ki so v tem letu praznovali okroglo obletnico, so pripravili darilca, vse tiste, ki jih na srečanju ni bilo, bodo obiskali doma. Navzoče sta pozdravila Slavko Jezernik in Branko Petre. Za dobro počutje povabljenih so se potrudili vsi sodelujoči: pridne sodelavke Karitasa, učiteljice, nastopajoči in seveda Markovi, ki so odstopili svoje prostore za pripravo hrane. Ta prireditev je ena izmed tistih, ki prinese toliko prisrčnih pogovorov, obujanja spominov, srečanj po dolgih letih, zariše srečne nasmehe na obraze ljudi, ki redko zapuščajo svoj dom in so hvaležni za pozornost in poklon njihovim zrelim letom. Delavke Karitasa jim z največjim veseljem vsako leto pripravijo takšna srečanja. Letos se bodo družili še v adventnem času z željo, da bo tudi takrat tako prisrčno in veselo. Za Karitas je delo s starejšimi zelo pomembno, saj po besedah moje sogovornice, ne potrebujejo toliko materialnih dobrin, njim manjkajo dobri poslušalci in sogovorniki. Pa saj prijazna beseda in kanček pozornosti, ki jo namenimo drugim ne stane nič, je le odraz naše kulture in olike.

Slomškova nedelja 2013 je bil dogodek, ki je v Novo Cerkev pripeljal precej škofov, dekanov in duhovnikov, pa predstavnikov drugih cerkva, tudi iz Hrvaške, Avstrije in Italije.

Veliko je bilo drugih udeležencev iz vse Slovenije, ki jih je Nova Cerkev pričakala kot družina. Vse je bilo pripravljeno: napitki, hrana, urejeni prostori, okolica, kulturni program in gostoljubni domačini. Cerkev je bila za vse udeležence premajhna, tisti, ki so ostali zunaj, so dogodek spremljali preko velikega ekrana pred cerkvijo.  Somaševanje je vodil msgr. dr. Juliusz Janusz. V kulturnem programu so sodelovali Cerkveni otroški pevski zbor (zborovodkinja Jana Deželak), KUD Štajerski rogisti (umetniški vodja Jan Kovač), duet Sara Gobec in Urška Oprčkal (spremljava Špela Oprčkal), Moški pevski zbor KUD Nova Cerkev (zborovodja Peter Selčan) in Švoh oktet (umetniški vodja Marko Žibret), Mešani cerkveni pevski zbor sv. Lenarta (orgelska spremljava Natalija Podgoršek, solist Primož Hladnik, solist Slavko Jakop in Godba na pihala Nova Cerkev (dirigent Tomaž Majcen).

Razveseljivo je, da je bila organizacija tako obsežne prireditve izvedena z veliko mero prizadevnosti in ponosa na svoj kraj. Vajeti so bile v rokah g. Vicmana in župnijskega pastoralnega sveta, ključarjev. Sodelovali so glasbeniki, društva, skavti, instrumentalne skupine, delavci Karitasa, predstavniki KS, občine in številni posamezniki. Vsi ste delo opravili odlično. Vsak zase ve, kakšen je njegov odnos do A. M. Slomška, prav je, da ga spoznavamo, podoživljamo in se srečujemo na prireditvah, ki obujajo njegove misli. Program se je končal s ponarodelo Slomškovo pesmijo:

 

Glejte, že sonce zahaja, skoraj za goro bo šlo,

hladen počitek nam daje, pojd*mo veselo domov.

»In res je ob koncu prireditve sonce zahajalo, ljudje pa odhajali na svoje domove zadovoljni in ponosni, da živimo v kraju, kjer znamo stopiti skupaj,« je dodal Oton Samec, ki mi je posredoval podatke o praznovanju. Vabim Vas, da si ob obisku Nove Cerkve ogledate tudi spominsko sobo A. M. Slomčška in potomko stare trte iz Lenta, Mihaelo, ki je dobila ime po kapeli sv. Mihaela. Letošnja trgatev je namenjena učencem POŠ Nova Cerkev. 

 

Lea Sreš

Foto: J. Vovk

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.