Logo MojaObčina.si

Vojnik

DANES
14°C
0°C
JUTRI
5°C
-8°C
4599

V duhu pesmi že deset let

In spiritu je v desetih letih delovanja v kulturni prostor naše občine vnesel mnogo mladostne svežine na področju večglasnega petja ter odrsko-scenskih pojavnosti.

Skupina se še posebej z velikim veseljem udeležuje domačih prireditev in proslav, pogosto tudi kot kulturni ambasador protokolarnih dogodkov v kraju. Letos skupina, ki jo sedaj vodi umetniški vodja David Preložnik, praznuje 10. obletnico delovanja. S profesorjem glasbe, zaposlenim na Gimnaziji Celje – Center, ki je v svojem začetnem glasbenem izobraževanju zaključil šolanje harmonike na osnovni stopnji, leta 2004 pa po maturi na Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška nadaljeval študij glasbene pedagogike na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru in z odliko diplomiral pri predmetu zborovsko dirigiranje, sva se spominjala prehojene poti skupine in se spogledovala tudi z njenimi cilji v prihodnje. Preložnik je od leta 2007 do leta 2013 vodil tudi Komorni moški zbor Celje in je član ter korepetitor zbora Collegium vocale Celje.

 

Na začetku

Vokalna zasedba In spiritu je prvič zapela marca 2006 v starem župnišču cerkve sv. Jerneja v Vojniku. Pri dveh sedanjih članih zasedbe je, skozi raziskovanje pete ljudske pesmi, začela neusahljivo rasti čustvena prevzetost, ki sta jo ob pomoči starejšega ljubitelja Bena znala oplemeniti še s šestimi fanti. V obdobju do danes se je v skupini zvrstilo več kot deset pevcev, mnogi od njih so postali prepoznavni zborovski pevci in priložnostni solisti, vse pa je odlikovala izrazita predanost skupini in slovenski zborovski pesmi.

 

Oblikovanje in utrjevanje

David Preložnik, ki je odraščal v Novi Cerkvi, sedaj pa z družino živi v Celju, ni bil ves čas vodja vokalne skupine. Kljub temu je sedaj dodobra spoznal njeno preteklost in sedanjost. »Vokalni skupini sem se pridružil na polovici poti, razlog je bila menjava umetniškega vodstva, ki se je zgodila v sezoni 2011/12. Za Tomažem Marčičem je skupino vodila eno leto moja žena, Bernarda Preložnik Kink, jaz pa sem bil v skupini pevec, korepetitor in organizator. V sezoni 2012/13 sem prevzel umetniško vodstvo.« Dosedanjo pot skupine vodja opisuje z besedama oblikovanje in utrjevanje. »S tem mislim na oblikovanje pevcev v pevski rasti. Osnovni namen delovanja In spirita je bil, da združi mlade pevce na območju naše občine in jim ponudi kakovostno pevsko izobraževanje in petje njim priljubljenih pesmi. V tem času se je imela skupina tudi možnost utrditi v pevski zasedbi, na žalost pa ni bilo tako. Ena izmed specifik delovanja male pevske zasedbe je, da je za dobro delo in usklajeno pevsko barvo potrebna kontinuiteta skupine. Odhodi pevcev iz objektivnih razlogov so lahko nekaj 'vsakdanjega', a kot rečeno, ima lahko sicer to tudi vpliv na delo v skupini.«

 

Kdo je In spiritu?

»In spiritu je nastal »v duhu pesmi«; od tod torej ime skupine, ki ga je s svojim predlogom pomagal izbrati vojniški župnik Anton Perger. To je leta 2006 navdihnilo mlade pevce, ki so se odločili del svojega življenja posvetiti plemeniti dejavnosti, kar petje zagotovo je. Skupina se je začela kaliti, postavljati … V tem času je doživela že kar nekaj sprememb, kar je skupino vedno znova postavilo pred nov izziv v izražanju pevske umetnosti. In spiritu deluje kot sekcija KUD France Prešeren Vojnik,« poudari Preložnik, ki vodi tudi dekliški zbor na omenjeni gimnaziji. »Skupina ima v 10-letnem delovanju za seboj nekaj mednarodnih gostovanj in vidnih rezultatov, kot so nekatera visoka priznanja iz pevskih tekmovanj. Ob pestri sestavi vokalnih zasedb v občini smo del palete vokalnih sestavov. In spiritu ni nekaj več od drugih sestavov, kot mislijo nekateri, je del tradicije, s katero skušamo predstaviti pesem po vzoru Slovenskega okteta, na nam lasten način. Res je, da se lahko identiteta skupine predstavlja tudi na podlagi značajskih lastnosti pevcev posameznikov, zato si v skupini zelo prizadevam, da bi bili znotraj skupine vsi eno, kar naj bi se odražalo tudi v našem petju. To pa je najtežje doseči, a hkrati je najlepše in ideal delovanja male vokalne zasedbe.«

 

Potreben je širok pogled na delovanje skupine

Velik ljubitelj glasbe, ki deluje tudi kot organist in zborovodja na Prihovi pri Slovenskih Konjicah, opisuje, da vodenje tovrstne pevske zasedbe zahteva od umetniškega vodje veliko več kot le strokovno usposobljenost. »Skupino sestavljamo ljudje, ki oblikujemo odnose. Zavedanje tega je prvo in najpomembnejše za dobro delovanje skupine. Tako je treba imeti širok pogled na delovanje skupine, razumeti vsakega posameznika, ki je del celote, in vsakega posameznika tudi spodbujati, da s svojim delovanjem v skupini da največ in s tem naredi celotno skupino še boljšo. Seveda pa gre pri strokovnem vodenju skupine za umetnost, ki sama po sebi dopolnjuje človeka, ga dela dovzetnega za razumevanje navdiha in spoznanja lepote. In človek, ki ustvarja umetnost, vse to doživlja bolj intenzivno … «

Poslanstvo skupine

»Poleg veselja do prepevanja želimo predstaviti kulturno dediščino na kar najbolj kakovosten način. Pevcem je izziv, kako še bolje interpretirati in predstaviti pesem, kako predstaviti skladbo na takšen način, da bodo poslušalci začutili vse bogastvo pesmi. Naš repertoar obsega tudi druge zvrsti vokalne glasbe. Vedno je prav poseben občutek zapeti v danosti drugačnih akustičnih razsežnosti, ki jih pevci spoznavamo z različnimi nastopi in koncerti. Vse to je naše poslanstvo, ki ga želimo živeti v polnosti,« izpostavi Preložnik, ki se vse od študija naprej izpopolnjuje tudi na pevskih tednih in mednarodnih tečajih iz dirigiranja. Dosedanje delovanje skupine so zaznamovali številni vsestranski nastopi, raznoliki žanri in mladostna energija. In spiritu je postal ambasador kulture vojniške občine. Visoki dosežki so vsakokrat jagoda na vrhu torte. »Menim, da smo kot vokalni sestav res pomemben ambasador kulturnega dogajanja v občini Vojnik, s svojim petjem smo obogatili že marsikateri kulturni dogodek tudi drugje po Sloveniji in izven meja domovine. Skupina se je v tem času že preizkusila tudi na pevskih tekmovanjih tako doma kot v tujini. Dosežki so bili sad dela in ambicij pevcev. Treba je poudariti, da z novo oblikovano zasedbo v skupini nimamo več tovrstnih ciljev, saj se ob pripravah na tekmovanje lahko na vaji posvečaš le nekaj tekmovalnim skladbam, za vse ostalo pa lahko zmanjkuje časa. Z zasedbo, ki deluje od sezone 2015/16 naprej, smo se odločili, da želimo svoj repertoar čim bolj razširiti, mu dodati še več osebne note in z nastopi doseči čim širši krog poslušalstva.

 

Festival »In spiritu canticum«

Že nekaj let skupina organizira festival, ki privablja goste in obiskovalce od blizu in daleč. Za navadnega poslušalca je repertoar sicer precej zahteven, njegova sporočilnost pa zelo močna. »Festival »In spiritu canticum« organiziramo že štiri leta. Prvi je bil v okviru kulturnega praznika občine Vojnik na Frankolovem leta 2012. Od takrat vsako leto k sodelovanju povabimo znane voditelje (Jure Sešek, Tone Kuntner, Pavle Ravnohrib, Gregor Čušin) in vokalne zasedbe od drugod po Sloveniji. Ne izključujemo možnosti, da bi festival enkrat dobil mednarodne razsežnosti.« O zahtevnosti repertoarja umetniški vodja poudari, da je dejstvo, da je v zakladnici vokalne glasbe poleg ljudske pesmi, ki jo imajo najbolj v ušesu, še veliko več repertoarja, ki pa poslušalcem ni toliko znan in blizu. »Zato zahtevnost zagotovo ni namen tega festivala, s tem želimo širši javnosti predstaviti različne spektre vokalnega repertoarja, tako ima ta festival tudi izobraževalno vlogo. Upam, da bo festival ohranil ta nivo, privabil še več ljudi in jim predstavil uglasbeno pesem v vsej širini ter veličini.«

 

V sedanjem obdobju se skupina ponovno vrača k raziskovanju slovenske glasbene dediščine. Z vprašanjem, koliko v nas, Slovencih, odzvanja slovenska poezija, umetniški vodja skupine zaključi takole: »Člani zasedbe smo še posebej veseli in ponosni, da z vsakim svojim pevskim dogodkom pripomoremo ne le k tradiciji, ampak k ozaveščanju kulture kot narodovega blagra, tistega, kar je slovenstvo ohranjalo skozi zgodovino. Lahko smo ponosni in veseli, da je prav petje eden izmed osrednjih akterjev naše kulture.«

 

Tjaša Podergajs

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!