Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

Nabriti in vsestranski umetnik, zaljubljen v ......


INTERVJU

| |
30.03.2016      6:31
A A

Nabriti in vsestranski umetnik, zaljubljen v Češko


Oživel je vojniške legende in pripovedke, »osvežil« znamenite Vojničane ter iz pozabe in neznanja potegnil še mnoge druge ustvarjalce.


Med podelitvijo priznanja Jožetu Žlausu
Med podelitvijo priznanja Jožetu Žlausu
Deli:

Za Jožeta Žlausa lahko človek povsem mirne duše reče, da seže čez planke; čez slovenske planke. Pred kratkim je bil predstavljen v enem od Nepalskih časopisov (kaj so o njem lepega napisali, ne znava prebrati ne on ne jaz, zgovorne so le slike), na Češkem pa je že tako domač, da zna že po njihovo govoriti. Kako je človek, ki je srednjo šolo presedel v semenišču, se kasneje zaposlil, celo poročil, naučil igrati kitaro, vandral z njo po Švici in drugih »denarcerodnih« krajih, postal sinonim za kulturno ustvarjanje v kraju (je letošnji občinski kulturni nagrajenec), se ob vsem tem človek vpraša?

 

Ne talent, trdna volja je bila ključna

Pa smo ga vprašali. Kar iz prve roke. Pot do tega, kar najraje počne danes, to je risanje (predvsem grafik), zbirateljstvo, pisanje, igranje, je bila dolga. Začela se je s srednjo šolo, kjer se je začel učiti igranja na kitaro. »Nisem bil nikakršen talent. S trdim delom sem se naučil igrati kitaro.« Sicer poslanstva srednje šole postati duhovnik nikoli ni izpolnil, saj se mu je oko hitro ustavilo na dekletih. »Sem se pa ravno v srednji šoli naučil italijansko, kar mi je potem zelo prav prišlo v službi v štorski železarni, saj sem bil edini v komerciali, ki je znal italijanski jezik,« opisuje svojo mladost.

Kmalu zatem so mladeniča kot dobrega kitarista povabili, če bi se pridružil skupini, ki je zabavala ljudi v Švici in njeni bližnji in daljni okolici. »Ker je bila tisti čas pri nas takšna inflacija, si, če si imel švicarske franke, nemške marke, čez noč postal bogat. Vendar tistega tempa nihče ni dolgo zdržal, sam sem bil tam le dve leti. Sem pa vseeno med 'špili' imel običajno veliko časa, ki sem ga izkoristil za oglede galerij. Predvsem grafike so me prevzele. Vpisal sem se na zasebno šolo in se izpopolnil v grafiki, risal sem pa že tako ali tako od nekdaj rad.«

 

Umetnost pod »kovtrom«

A vendar se ob vrnitvi ni predal le slikarski in grafični umetnosti. Glasbenih vod ni mogel kar tako zapustiti. Sodeloval je z različnimi ansambli, pred dobrimi dvajsetimi leti pa je uresničil skrito idejo, da bi na sceno poslal pravi ženski narodno-zabavni ansambel. Vesele Štajerke, v katerih igra tudi njegova hči Loti, so prvi tovrstni ansambel, ki še po dvajsetih letih dobiva posnemovalke. Z leti, ko so dekleta začela zapuščati njegovo perut, si je umislil nove zabavne skupine, kot je na primer Joškova banda. Trenutno največ igra s skupino Kitarakon, v katero pa je vključil svojo ženo. »Vedno pravim, da se umetnost širi pod kovtrom,« šaljivo doda.

In ker je včasih videti (sploh, ko si izmisli kakšen skeč), da Jože nikoli ne more biti resen, se človek kar zamisli, ko vidi, s kakšnim žarom Jože pripoveduje o nekaterih umetnikih. Ena teh je češka pravljičarka Božena Nemcova, ki mu je povsem zlezla pod kožo. Če ne bi umrla že skoraj sto let pred Jožetovim rojstvom, bi njegova žena Jelka imela velik razlog za ljubosumje (no, očitno je njegova prešernost nalezljiva). »Začelo se je povsem nepričakovano. Na povabilo Ljudske univerze Celje sem na Češkem naredil svojo razstavo. V spomin so mi gostitelji dali Pravljice Božene Nemcove. Takrat mi to darilo ni prav nič pomenilo. Ko pa sem knjigo začel listati, me je čudežno osvojila. Takoj sem šel kupiti češko-slovenski slovar in začel brati knjigo.«

 

Eden največjih oboževalcev Božene Nemcove

Danes ima doma cel kup njenih knjig, tako slovenskih izdaj (ponosen je, da je bil drugi prevod njenih Pravljic slovenski) kot čeških. In tako je njegova že zbirateljska strast o največji češki pravljičarki prišla na uho nekdanjega češkega veleposlanika Petra Voznice. Zato je bil veleposlanik tolikokrat v Vojniku (in nekajkrat tudi v Ogledalu)! Preko druženj z Voznico pa je Jože spoznal tudi nepalskega generalnega konzula Aswina Kumarja Shrestha in se letos znašel tudi v nepalskem časopisu!

Ni ga prevzela le Nemcova. Kot človek, ki vedno išče nekaj novega, nekaj, kar so drugi nepravično prezrli, izpostavi Jožeta Tomažiča in njegove Pohorske pravljice, Pohorske legende in Pohorske bajke s čudovitimi ilustracijami Jožeta Beranta, Čeha, ki je živel v Ljubljani. »Te njegove ilustracije … To so taki biseri,« prevzeto pripoveduje Jože. »Pa Karel Hynek Macha, češki romantični pesnik, Prešernov sodobnik, ki ga je enkrat celo peš obiskal. Njegovo najbolj znamenito pesnitev Maj so pred časom vendarle ponatisnili na mojo pobudo,« je vesel Jože.

 

Ideja o monografiji Frankolovega

Te teme, povsem tiste, povezane s Češko, Jožeta povsem umirijo in notranje zapolnijo. »Vedno, ko pridem iz Češke, se vrnem tako čustveno poln.« Nove ideje pa na dan vrejo tudi doma. Celo dobesedno doma – na Frankolovem. Njegova tiha želja je, da bi napisal monografijo o Frankolovem. »Tehnično gledano morda nisem Frankolovčan, ker ravno tukaj sodimo pod Krajevno skupnost Vojnik, faro imamo v Novi Cerkvi, šolo pa na Frankolovem. A ker je žena Frankolovčanka, sem lahko jaz tudi. Skratka, z našim novim frankolovskim gostilničarjem Francijem sva za zdaj v Turistu odprla razstavo starih razglednic Frankolovega oziroma Loke, kot so ga nekoč imenovali. Najstarejša razstavljena razglednica je iz leta 1898. Morda bomo ravno v tem gostišču dobili galerijo, ki je cela občina ne premore. To pa res pogrešam,« rahlo pokritizira Žlaus. 

Edina galerija v občini, ki pa ni ravno klasična galerija, je pri Jožetu doma. Poleg grafik, ki povzdigujejo predvsem nekdanje vojniške znamenite osebnosti, je njegova galerija tudi nekakšna etnozbirka. V Galeriji Piros je tako najti stare radie, telefonske centrale, likalnike, stare letnike časopisov, celo belokrajnske in »štajerske« pisanice (slednje so njegov izum). Z vsako stvarjo, ki najde zatočišče v njegovi zbirki, ima načrte. In ob vsaki stvari zna povedati zanimivo zgodbo, kako je do predmeta prišel. Če ne verjamete, preverite na lastna ušesa in oči – galerija vabi!

 

Rozmari Petek

Foto: Lea Sreš

Občina Vojnik je ob letošnjem kulturnem prazniku prvič podelila nagrado za življenjsko delo na področju kulture. Nagrada je delo Petre Pehar Žgajner. Izvedbo so omogočili Zdenko in Bernard Vrbovšek iz podjetja Inox Vrbovšek, Polona Samec in Graverstvo Kovač s. p.

 

Objem odseva kulture

Kultura je bila vedno pomemben del človekovega življenja. Kultura je ne nazadnje posebnost človeške vrste. Moramo jo vzeti za svojo, saj nas definira v širšem prostoru. Je namreč tisti temeljni kamen, ki narodu daje identiteto, je skupek značilnosti, ki posamezni narod ločijo od drugega in ga tudi poenotijo.

Pomembno je vedeti, da je kultura kompleksen pojav, da odseva zgodovino, tako kot se zgodovina in njena dejanja zrcalijo iz naših obrazov. Dejstvo je, da je obraz del našega telesa, s katerim si damo kar nekaj opravka – glede na to, da ga nikoli ne uzremo z lastnimi očmi. Zadovoljiti se moramo z odsevom v ogledalu ali s fotografijami. Obraza predstavljata nasprotje, življenje jih je polno. S svojimi dejanji puščamo sledi v družbenem življenju in ko odsev dobrih dejanj prepozna tudi množica, iz katere izstopaš, je to neke vrste potrditev.

 

Nagrada govori z obrazom kulture in govori o tem,

da je kultura lahko jaz,

ti 

in mi vsi.


Petra Pehar Žgajner, Občina Vojnik

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
31.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Stranicah
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.