Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 30.06.2017

delno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
11°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 25°C
ponedeljek, 03.07.2017
11°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
11°C
26°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Vojniško gospodarstvo lani povečalo dobiček, ......


GOSPODARSTVO

| |
24.05.2016      10:42
A A

Vojniško gospodarstvo lani povečalo dobiček, žal tudi izgubo


Na območju občine Vojnik je po podatkih Agencije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) v letu 2015 poslovalo 187 gospodarskih družb. Iz njihovih letnih poročil je razvidno, da je s čistim dobičkom v znesku 3.213 tisoč evrov poslovno leto zaključilo 128 družb, medtem ko je 48 družb pristalo v rdečih številkah, izguba je dosegla milijon evrov. Dobiček se je glede na leto 2014 povečal za 6 odstotkov, izguba pa kar za 50 odstotkov.


Primerjava neto dodane vrednosti in plače med gospodarstvom v občini Vojnik in celjsko regijo (regija = 100 %)
Primerjava neto dodane vrednosti in plače med gospodarstvom v občini Vojnik in celjsko regijo (regija = 100 %)
Deli:

Družbe so lani dajale kruh 733 zaposlencem oz. desetini več kot predlani, je bila pa njihova povprečna mesečna bruto plača (1.198 evrov) od predlanske nižja za 3 odstotke. Obseg poslovanja družb je bil večji, povečale so tudi prihodke od prodaje. Doma so prodale 4 odstotke več svojih proizvodov in storitev, na tujem pa kar 15 odstotkov več. Splošno sliko poslovanja poleg visoke izgube (4/5 te je pridelalo 6 družb iz predelovalnih dejavnosti) nekoliko kvari tudi slabša produktivnost. Lani so družbe ustvarile manj neto dodane vrednosti (novo ustvarjene vrednosti) na zaposlenega. Za primerjavo – v vojniških družbah je ta znašala dobrih 30.300 evrov, v družbah na širšem celjskem območju pa 42.000 evrov.


Na vojniškem območju je lani delovalo 267 samostojnih podjetnikov, ki so poleg sebe zaposlovali še 212 ljudi. Vse lanske ekonomske kategorije podjetniškega dela gospodarstva so se glede na leto 2014 malce povečale, celoten obseg poslovanja podjetnikov je dosegel dobro četrtino poslovanja družb. Vojniški podjetniki so lani nekoliko bolje plačali svoje zaposlene, saj je zaposleni na mesec zaslužil povprečno bruto 1.029 evrov oziroma 75 evrov več kot znaša povprečje celjske regije. V občini Vojnik je registriranih še 44 normirancev (podjetnikov z majhnim obsegom poslovanja). Ti AJPES-u niso dolžni predložiti letnih poročil, njihovi rezultati pa zaradi zakonsko omejenega obsega poslovanja ne vplivajo na celotno podjetniško gospodarstvo.


Individualne podatke iz letnih poročil AJPES javno objavlja na svoji spletni strani v aplikaciji JOLP, kjer je možno spremljati poslovne rezultate podjetij za zadnja 4 leta in so vsakomur brezplačno dostopni. Interes po koristnih in uporabnih informacijah se tako v poslovni kot laični javnosti povečuje, zato se tisti, ki želijo biti obveščeni o novostih in pomembnih informacijah s področja AJPES, lahko naročijo na brezplačno prejemanje mesečnega AJPES informatorja na povezavi informator@ajpes.si.


Sonja Jakop 
Priloge:
MS Office Excel 2007-2011
obcinavojnikvletu2015.xlsx
63861_obcinavojnikvletu2015.xlsx (13,4 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.