Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
6°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

FRANKOLOVSKI »URAR«


NOVICE

| |
18.03.2013      22:41
A A

FRANKOLOVSKI »URAR«


V primerjavi z davno preteklostjo lahko danes vsak hip preverimo, koliko je ura, saj nas »merilci časa« spremljajo na vsakem koraku. Ob tem udobju se kaj hitro lahko zavemo problema sodobnosti, da imamo okoli sebe veliko, celo preveč ur, a žal premalo časa. S takšno trditvijo se zagotovo ne ubada ljubitelj in zbiratelj starih ur Bojan Žnidar s Frankolovega, ki je ustvaril že pravo muzejsko zbirko teh čedalje bolj cenjenih umetnin.


Bojan Žnidar med svojimi starinami
Bojan Žnidar med svojimi starinami
Deli:

 

Zbirateljsko žilico je podedoval

»Z zbiranjem starih ur je začel že oče, jaz sem jih takrat le občudoval. Zbirka ni bila prav velika in po njegovi smrti pred 13 leti sem ji tu in tam dodal kakšen zanimiv primerek. Ob tem sem začutil zbirateljsko žilico in se z zbiranjem začel bolj sistematično ukvarjati. Priznam, ta hobi ni najbolj poceni, mi pa daje veliko zadovoljstvo in je postal del mene in moje družine. Ne samo zbiranje, tudi literatura o tovrstni kulturni dediščini je nadvse zanimiva in privlačna. Z njo spoznavam značilnosti posameznih zgodovinskih obdobij in umetniških smeri, ki se odražajo tudi v teh umetninah. Vsaka ura ima svojo zgodbo, poznam pa jih le malo. Ko se mi npr. pogled ustavi na stenski uri z medeninastim zvončkom, se mi v mislih odvrti njena zgodovina. Neki župnik, po naravi velik zaspanec, jo je dal izdelati z namenom, da ga je zjutraj budila, da ni zamudil maše. Kasneje je z njo plačal delavca, ki je popravljal ostrešje na župnišču. Kako se je zbujal od takrat dalje, mi niso povedali.«

 

Čar je v pestrosti oblik, izvedb, gravur …

Neštete oblikovne izvedbe, bogato figuralno okrasje in raznolikost Žnidarjeve zbirke pritegneta pozornost. V njej so zastopane kaminske ure v slogu francoskega bidermajerja, stenske v omarici, porcelanke, risane na steklo, kmečke, kukavice, žepne, budilke itd. Zaradi sistematične in estetske urejenosti lahko tudi nepoznavalci opazimo stilske razlike in podobnosti obdobja, iz katerega izhajajo. »V zadnjih letih sem zbirko precej povečal, samo žepnih uric se je nabralo že preko 100. Načeloma jih ne štejem, ker pri meni šteje vsaka zase.« Žnidar pravi, da je pot od lastnika do njega včasih zelo dolga. Večinoma ure kupuje, išče jih prek spleta, na bolšjih sejmih, tudi pri prekupčevalcih se jih da dobiti, če se jim popravilo ne izplača. Nekaj jih je dobil v dar, zlasti v primerih, ko so pri hiši menjali pohištvo in se stara tika-taka ni več skladala z moderno opremo. Ure izhajajo iz domačih in tujih urarskih delavnic, večinoma pa so vse imele slovenske lastnike. »Najstarejša med vsemi šteje blizu 200 let, izdelana je v baročnem stilu, najmlajša v zbirki pa je 35-letna kukavica. »Bolj so stare, boljše so, ure namreč,« na humoren način pritrdi dejstvu, da leta tem artiklom vrednost še povečujejo.

 

Vse so restavrirane, vse tečejo

»Preden uro postavim na stalno mesto, jo obdelata še restavrator (predvsem je to potrebno pri lesenih ohišjih) ter urar in zato so vse lepo obnovljene in vse od prve do zadnje tečejo. Najbolj veselo je takrat, ko z vnukoma celotno zbirko spravimo v pogon. Vsaka poje svojo pesem, po svoje bije, zvoni, cinglja, kuka in s tem povzročijo pravi kraval, ki se skozi zaprta okna sliši tudi k sosedom. Da je vnukoma še bolj zanimivo, jih navijamo z malenkostnim časovnim zamikom, in ko ena odbije, naslednja začne. Bučno dogajanje se tudi umirja postopoma, ker eno navitje zdrži pri nekaterih le nekaj ur, tista z najdaljšo vzmetjo pa teče približno mesec dni. Vse delujejo izključno na mehanski pogon, bodisi na uteži ali na navito jekleno vzmet.«

 

Razstavnega prostora že primanjkuje

V razstavnem prostoru, kjer pisani paleti ur dela družbo še nekaj drugih starin, se Žnidar odlično počuti, pa četudi le s krpico pobira prah s svojih »ljubljenk«. Pravi, da ozračje tudi na obiskovalce deluje svojstveno, na marsikoga celo nostalgično. Prostora, ki ga je zbiratelj namenil tem umetninam, že počasi primanjkuje, vendar z zanosom doda: »Če ima kdo kakšno odveč, pa ne ve, kaj bi z njo, naj mi le sporoči (tel.: 041 914-370). Zagotavljam, da ji bom našel primerno mesto v svojem urarskem ambientu in ohranil patino njenega časa. Danes je takšne »starke« kar težko dobiti, ker se ljudje čedalje bolj zavedajo njihove zgodovinske vrednosti in jih obdržijo za spomin. Konec koncev je vsaka ura s svojo zgodovino še vedno najlepša tam, kamor je bila prvotno postavljena.«

 

Čeprav se lahko minuta zdi nekomu cela večnost, drugemu pa le trenutek, je ura edina, ki se za to ne zmeni in meri čas za vse enako. To potrjuje tudi pesem, ki se tako kot Žnidarjeve ure ponaša z žlahtno starostjo (nastala je okrog leta 1900).

 

                                                                                URA

                                            Dolgi Luka, kratki Miha, čudna dva možica!        

                                                Noč in dan po eni nogi v krogu se vrtita.  

                                                Kratki Miha težko diha, revež zaostaja,   

                                            dolgi Luka hitro smuka, vedno ga prehaja.             

                                                Stara teta godrnjavka pa oba priganja,      

                                              tika, taka, nič ne čaka, ne privošči spanja.

 

                                                                                                                 Sonja Jakop


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.