Logo MojaObčina.si

Vojnik

DANES
7°C
2°C
JUTRI
12°C
-4°C
5919

Božični čudež na sto in en način

Vsi se še spominjamo tisočih lučk, ki so nas pozdravile, ko smo prišli v okolico cerkve svetega Jerneja, vrveža ljudi, ki se je vil po ulicah Vojnika. Vse to je bilo del že tretjega Božičnega Vojnika, ki je tokrat s svojimi čari vabil med 16. decembrom 2017 in 2. januarjem 2018. Zdaj že tradicionalno razstavo organizirajo Občina Vojnik, Turistično društvo Vojnik, župnija Vojnik in Katoliško-kulturno društvo Ivana Šoparja.

Največjo razstavo jaslic je obiskalo toliko obiskovalcev kot leto poprej. Organizatorji ocenjujejo, da se je po ulicah Božičnega Vojnika sprehodilo 35.000 obiskovalcev od blizu in daleč. Lahko so si ogledali 70 zunanjih jaslic, ki so bile razstavljene po dvoriščih in vrtovih stanovalcev Škoflekove, Preložnikove, Kašove ulice in 130 notranjih jaslic v Jernejevem domu in v župnijski cerkvi.

 
Od Slovenije do Konga

Jasličarji so se tudi letos izkazali, saj so bile podobe svete družine iz različnih materialov in predstavljene na zanimive načine. Tako si je bilo mogoče ogledati jaslice iz stekla, testenin, papirja, filca, volne, bile so naslikane na televizijskem ekranu, iz naravnih materialov in še kaj bi se našlo. Pridne roke, ki so soustvarile Božični Vojnik, pa niso prišle samo iz domače občine, prišli so še iz drugih koncev Slovenije. Svoje poglede na čudež božiča pa so predstavili tudi jasličarji iz Hrvaške, Kanade, Nemčije, Poljske in Konga.

 

Novost maskota Hojko

Letošnjo razstavo jaslic je spet popestrila kulinarična ponudba domačih ponudnikov. Otroci so se lahko podali na ježo s poniji ali pa se fotografirali z maskoto Božičnega Vojnika, Hojkom, ki je bil tudi letošnja novost. Da dogodek postaja večji, so dokazala tudi znana glasbena imena, kot je Nuška Drašček, Neisha in Tabu, ki so zabavali obiskovalce na spremljevalnih koncertih, kjer pa je nastopilo tudi veliko domačih glasbenikov.

Cerkev svetega Jerneja v Vojniku Cerkev svetega Jerneja v Vojniku Mešani cerkveni pevski zbor sv. Jerneja Vojnik na odprtju Božičnega Vojnika Mešani cerkveni pevski zbor sv. Jerneja Vojnik na odprtju Božičnega Vojnika Župnik Anton Perger je spregovoril o pomenu Božičnega Vojnika. Župnik Anton Perger je spregovoril o pomenu Božičnega Vojnika. Otroški cerkveni pevski zbor Hozana Vojnik pod vodstvom Simona Jagra. Otroški cerkveni pevski zbor Hozana Vojnik pod vodstvom Simona Jagra. Odprtja se je v družbi župana Branka Petreta udeležil tudi evropski poslanec Lojze Peterle. Odprtja se je v družbi župana Branka Petreta udeležil tudi evropski poslanec Lojze Peterle. Pred koncertom ob odprtju Božičnega Vojnika Pred koncertom ob odprtju Božičnega Vojnika KUD Godba na pihala Nova Cerkev z gostjo Nuško Drašček KUD Godba na pihala Nova Cerkev z gostjo Nuško Drašček Božični Vojnik 2017/2018 je obiskalo 35.000 obiskovalcev. Božični Vojnik 2017/2018 je obiskalo 35.000 obiskovalcev. Jaslice iz gline Jaslice iz gline Toni Štekelj, duhovnik iz Maribora, eskimske jaslice iz Kanade Toni Štekelj, duhovnik iz Maribora, eskimske jaslice iz Kanade Peter Gojkovič iz Spuhlje pri Ptuju, lesene jaslice Peter Gojkovič iz Spuhlje pri Ptuju, lesene jaslice Jaslice Anke Trpin iz Ljubljane Jaslice Anke Trpin iz Ljubljane Zvone Cirkulan, olje na platno Zvone Cirkulan, olje na platno Kovinska skulptura Ilije Kelavića Kovinska skulptura Ilije Kelavića Steklene jaslice Ingrid Matičič iz Unca Steklene jaslice Ingrid Matičič iz Unca Podobe jaslic na križu Jožeta Kraljiča Podobe jaslic na križu Jožeta Kraljiča Sveta družina v sodobni izvedbi avtorice Petre Pehar Žgajner Sveta družina v sodobni izvedbi avtorice Petre Pehar Žgajner Lesene jaslice Boštjana Dolenca Lesene jaslice Boštjana Dolenca Med prodajnimi artikli Božičnega Vojnika so bile na voljo tudi jaslice iz naravnega mila znamke Olimska žajfca. Med prodajnimi artikli Božičnega Vojnika so bile na voljo tudi jaslice iz naravnega mila znamke Olimska žajfca. Sveča kot spomin na projekt toplih in raznolikih podob Sveča kot spomin na projekt toplih in raznolikih podob Božja družina na kamnu avtorice Petre Narobe Božja družina na kamnu avtorice Petre Narobe Pri družini Knez v Škoflekovi ulici so bile razstavljene jaslice družine Pušnik in Tušek. Pri družini Knez v Škoflekovi ulici so bile razstavljene jaslice družine Pušnik in Tušek. Jaslice Gimnazije Celje - Center pri Gorenškovih v Škoflekovi ulici Jaslice Gimnazije Celje - Center pri Gorenškovih v Škoflekovi ulici Svoje jaslice je predstavil tudi Klub podjetnikov občine Vojnik. Svoje jaslice je predstavil tudi Klub podjetnikov občine Vojnik. Članice KKD Ivan Šopar so poskrbele za božične dobrote. Članice KKD Ivan Šopar so poskrbele za božične dobrote. V Jernejevem domu in v župnijski cerkvi je bilo razstavljenih 130 notranjih jaslic. V Jernejevem domu in v župnijski cerkvi je bilo razstavljenih 130 notranjih jaslic. Izvirna zamisel Vinogradniško-vinarskega društva Vojnik je naletela na velik odziv. Izvirna zamisel Vinogradniško-vinarskega društva Vojnik je naletela na velik odziv. Kmetija Župnek je tudi letos poskrbela za ježo ponijev. Kmetija Župnek je tudi letos poskrbela za ježo ponijev. Božični Vojnik je vsak dan privabil veliko število obiskovalcev, največ pa med prazniki in ob koncih tedna. Božični Vojnik je vsak dan privabil veliko število obiskovalcev, največ pa med prazniki in ob koncih tedna. Voditelja pop-rock koncerta 28. januarja 2017 v telovadnici OŠ Vojnik Voditelja pop-rock koncerta 28. januarja 2017 v telovadnici OŠ Vojnik Zvoki violine izpod prstov Anje Istenič Zvoki violine izpod prstov Anje Istenič Urška Koželj s pevskim zborom OŠ Vojnik Urška Koželj s pevskim zborom OŠ Vojnik Fantom iz opere z Urško Oprčkal in Maticom Zakonjškom Fantom iz opere z Urško Oprčkal in Maticom Zakonjškom Skupina Feferoni na pop-rock koncertu Skupina Feferoni na pop-rock koncertu InMotion s Sandijem Petrejem in Erikom Brezovškom InMotion s Sandijem Petrejem in Erikom Brezovškom InMotion z Mino in Borom InMotion z Mino in Borom Anja Istenič s plesalcema Plesnega studia Zvončica Anja Istenič s plesalcema Plesnega studia Zvončica Štirje študenti in kvartet ChAt 30. januarja 2017 Štirje študenti in kvartet ChAt 30. januarja 2017 Društvo podeželskih žena Meta je peklo slastne palačinke in kmečke praznične dobrote. Društvo podeželskih žena Meta je peklo slastne palačinke in kmečke praznične dobrote. Jaslice vrtnarstva Krašovec Jaslice vrtnarstva Krašovec Za projekcijo na Jernejevem domu je zaslužna družina Kovač iz Lešja. Za projekcijo na Jernejevem domu je zaslužna družina Kovač iz Lešja. Čez most božičnih želja ponesi svojo željo, ki skriva se v globini tvojega srca. Čez most božičnih želja ponesi svojo željo, ki skriva se v globini tvojega srca. Novost dogodka je bila tudi nova pot. Novost dogodka je bila tudi nova pot. Kamnoseštvo Franc Kramar iz Slatine pri Šmartnem v Rožni dolini Kamnoseštvo Franc Kramar iz Slatine pri Šmartnem v Rožni dolini Ansambel Utrip je predstavil povsem edinstveno podobo. Ansambel Utrip je predstavil povsem edinstveno podobo. Društvo Dobra volja iz Pristave je poskrbelo tako za jaslice kot za Plac' dobre volje. Društvo Dobra volja iz Pristave je poskrbelo tako za jaslice kot za Plac' dobre volje. Ponudba Božičnega Vojnika je poskrbela za vsakogar in za vse okuse. Ponudba Božičnega Vojnika je poskrbela za vsakogar in za vse okuse. Danijel Smode iz Celja je izdelal jaslice iz različnih materialov. Danijel Smode iz Celja je izdelal jaslice iz različnih materialov. V cerkvi svetega Jerneja se je odvijalo veliko kulturnih dogodkov. V cerkvi svetega Jerneja se je odvijalo veliko kulturnih dogodkov. Na prizorišču pred cerkvijo je vsak dan obratovala infotočka. Na prizorišču pred cerkvijo je vsak dan obratovala infotočka. Na zaključku je sodeloval tudi Mešani cerkveni pevski zbor sv. Jerneja Vojnik. Na zaključku je sodeloval tudi Mešani cerkveni pevski zbor sv. Jerneja Vojnik. Moški pevski zbor KUD France Perešeren Vojnik z Emilijo Kladnik Sorčan Moški pevski zbor KUD France Perešeren Vojnik z Emilijo Kladnik Sorčan Vokalna skupina Kolorina Vokalna skupina Kolorina Zbor Forte z zborovodjem Tomažom Marčičem na koncertu vojniških pevskih zborov in solistov Zbor Forte z zborovodjem Tomažom Marčičem na koncertu vojniških pevskih zborov in solistov Novost Božičnega Vojnika je bila maskota Hojko. Novost Božičnega Vojnika je bila maskota Hojko. Jaslice Jožeta Žlausa iz Globoč Jaslice Jožeta Žlausa iz Globoč

 

Pozitivni odzivi obiskovalcev

Predsednica turističnega društva Nataša Kovačič Stožir je povedala, da so bili odzivi obiskovalcev več kot pozitivni. »V knjigi pohval so se vrstili pohvale, občudovanja, hvaležnost in presenečenje nad prikazanimi umetninami božiča,« je povedala predsednica. Organizatorji so hvaležni vsem, ki so kakor koli pripomogli k temu, da je Božični Vojnik nastal. Za naslednje leto je Nataša Kovačič Stožir napovedala, da bo Božični Vojnik spet velik in v prazničnem in pravljičnem vzdušju, na vse podrobnosti pa bo treba počakati do decembra. 

Tekst: Klara Podergajs
Foto: Matjaž jambriško

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi