Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
8°C | 22°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
12°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Rastemo iz korenin


SOSED SOSEDU, DOGODKI

| |
26.06.2013      17:54
A A

Rastemo iz korenin


Tako je pisalo na 'koloni' vhoda v Malikovo domačijo na Slapu št. 9, kjer so se v nedeljo, 2. junija letos zbrali 'Bajcovi' iz Vipave (Ulica Milana Bajca 14). Prišli so od blizu in daleč, tudi iz Nemčije. Druženje je bilo namenjeno spoznavanju skupnih prednikov živih in pokojnih.


Malikova domačija na Slapu
Malikova domačija na Slapu
Deli:

Prijazna domačija sorodnikov - Malikovih, kjer  je pod isto streho beleženih že deset rodov, je na stežaj odprla vrata borjača in kleti, ki nosi letnico 1746. Pridne ženske roke so napekle sladke dobrote, gospodarja Klemen in Majda, pa sta postregla z odlično domačo kapljico in vsem, kar spada zraven. Na koncu sta bila na mizi še lovski golaž in polenta. Oglasila se je slovenska pesem. Zapel jo je pevski zbor 'Kva-kva Frnckovke iz Dupelj'. S kozarci sladkega vinca je nazdravilo 90 sorodnikov, med njimi je bila najstarejša Ana Rener, roj. Malik, ki bo kmalu dopolnila 90 let. To slovesnost so obogatile tudi vipavske narodne noše. Da bi sorodniki lažje spoznali sorodstvene povezave, so bili po stenah  slikovni prikazi rodovnih vej s podatki prednikov in njihovimi fotografijami.

Presenečenje tega rodovnega srečanja pa je bila nova knjiga Magde Rodman z naslovom Moj rod in moj dom, v kateri je prikaz osmih rodov njenih domačih in to v osebnih in družinskih zgodbah. Skopi podatki na rodovnem drevesu je niso zadovoljili. Knjigo je izdala v samozaložbi. Jezikovni pregled je opravil Božidar Premrl, oblikovala pa jo je Tanja Žvokelj. Rodovne  veje segajo iz Vipave v Barkovlje pri Trstu, Duplje, Slap, Manče, Lože, Gorenjo vas, Štanjel, Gradišče pri Vipavi, Ljubevč v Idriji, v mesto Cassano D' Adda v Italiji, v Nemčijo in še kam.

Knjiga je nastajala tri leta. Pisala jo je v njeni kuhinji večinoma v nočnem času. V njej je 422 strani in okrog 500 starih fotografij, raznih dokumentov, pisem iz taborišč, izgnanstva, konfinacije v  2. svetovni vojni, darilnih pogodb, portretov in starih osmrtnic. Najstarejša fotografija je iz leta 1898.

Ob predstavitvi je avtorica na Slapu povedala: »Pravijo, da Judje še danes vedo, kateremu izmed dvanajstih rodov pripadajo. Rodoslovje je tudi v Ameriki zelo moderno, vsi priseljenci iščejo svoje korenine. Poznan nam je zadnji primer dveh astronavtov, ki sta ponosna na slovenske korenine. Kaj pa mi, jih poznamo, jih spoštujmo, se jih zavedamo, se jih spominjamo?

Zgodovina nekega rodu, domačije, vasi, trga, tudi države se začne takrat, ko kdo to razišče in o tem nekaj napiše. To velja tudi za velike zgodovinske dogodke, pa vse do majhnih osebnih in družinskih zgodb. Naši predniki so nam zapustili dve dediščini. Za tisto prvo, materialno, vsi dobro vemo, druga pa je manj znana, to je njihova duhovna dediščina in tudi ta je zapisana v moji knjigi.

Da bi se izročilo  naših prednikov ne izgubilo, sem se podala na pot zapisovanja njihovega ustnega in pisnega izročila. Hodila sem po pokopališčih, prepisovala nagrobne napise in vsa kamnita znamenja, pregledovala sem družinske arhive, civilne matične knjige, pridobila podatke iz župnijskih uradov. Zapisovala sem tudi spomine najstarejših sorodnikov, ki so mi še lahko posvetili v preteklost. Tako so mi podobe naših prednikov stopile na dan. To vsekakor niso zgodbe iz kavbojskih filmov ali španske nadaljevanke. To so zgodbe naših domačih ognjišč Primorcev in Slovencev, ki sem jih spremljala v krutem dvajsetem stoletju. Zanimalo me je, kako so živeli, mislili, molili, se ženili in se možile, se vojskovali, umirali in kje počivajo večni mir.«

Nekateri sorodniki so se videli prvič, drugi po mnogih letih. Snidenje je bilo zelo doživeto in neposredno. Tudi za mlajše sorodnike je bilo zanimivo, ker bodo lahko v knjigi kaj več izvedeli o svojih prednikih. Bajcovi sorodniki so pod večer zapuščali Malikovo domačijo in odšli z lepimi spomini in  bogato knjigo Moj dom in moj rod proti domu.

Rodoslovje je za majhen narod velikega pomena, zapisana beseda pa ostane, zato Magdi Rodman iskrene čestitke ob zaključku velikega projekta raziskovanja vipavskih korenin.

 

Urška Žgur
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!