Logo MojaObčina.si

Šmartno pri Litiji

DANES
20°C
9°C
JUTRI
18°C
10°C
Deli
3379

DEKD: Dediščina okoli nas - OŠ ŠMARTNO

V tednu od 1. do 8. oktobra so po vsej Evropi in seveda tudi v Sloveniji potekali Dnevi evropske kulturne dediščine, ki ga pri nas povezujemo v Teden kulturne dediščine. OŠ Šmartno se je letos tretjič pridružila dejavnostim, s katerimi ohranjamo dragoceno zapuščino naših prednikov in jo prenašamo na mlade rodove. V pestro dogajanje so se vključile vzgojiteljica v vrtcu Ciciban, učiteljice 1. triade in dveh podružničnih šol (Štangarske Poljane, Velika Kostrevnica) ter skupina učencev predmetne stopnje pod vodstvom učiteljice izbirnega predmeta turistična vzgoja z zanimivim projektom o kamniti dediščini domačega kraja. V vrtcu so v skupini Čebelice, ki jo vodita vzgojiteljica Maja Toplak Primc in pomočnica Amanda Cedilnik, otroci spoznali stare igre, običaj ličkanja (kožuhanja), z njim povezano tradicijo, izraze in prehrano, za "likof" pa so se okrepčali s koruznimi žganci, zabeljenimi z ocvirki. Prvošolci so spoznavali pot od pšenice do potice. Najbolj zanimivo je bilo, ko so sami zamesili testo za kruh in spekli dva slastna hlebčka. Z navdušenjem so ga razrezali in pojedli, še predno se je popolnoma ohladil. Igrali so se stare otroške igre in se naučili ljudske izštevanke. Drugošolci so sami pripravili in seveda tudi sami pojedli ajdove žgance z mlekom, koruzno polento z mlekom in pečeno proseno kašo z jabolki. Pravo doživetje je bilo pripravljene jedi jesti iz ene sklede in lesenimi žlicami. Tudi oni so se igrali stare igre (kdo se boji črnega moža, figure metat, ali je kaj trden most, gnilo jajce …) in prepevali stare otroške pesmi. Dodobra so se nasmejali ob učenju šaljive ljudske pesmi o kumerni bolhi, ki so jih včasih prepevali ure in ure, saj so si v pesmi sproti izmišljali imena, ki so jih dobro poznali, da je bila pesem bolj zanimiva. Tretješolci so se lotili izdelovanja rož iz krep papirja, kar terja kar nekaj spretnosti, a jim je vseeno uspelo izdelati eno rožico. Učenci 1. razreda podružnične šole Štangarske Poljane so prinesli v šolo stare predmete, fotografije, igre, ki so jih v pri delu, v šoli ali pri igri uporabljali njihovi dedki in babice. Srečali so se s starejšimi krajani, izdelovali igrač iz ličkanja ter spoznavali iger in plese svojih prednikov. Učenci 2. in 3. razreda POŠ Štangarske Poljane so se lotili raziskovanja narečnih, pogovornih in zastarelih besed, ki jih poznajo in ponekod še vedno uporabljajo; izdelali so slovarček teh besed in ga opremili z ilustracijami učencev. Pozornost so namenili starim jedem, si izmed njih izbrali močnik in ga tudi pripravili. Zbirki hišnih imen, izdelani na šoli leta 1996, so dodali še nekaj imen skupaj s pojasnili o njihovem nastanku. Ob tej priložnosti jenNastala knjižica, v kateri so opisane omenjene dejavnosti. Učiteljice in učenci POŠ Velika Kostrevnica so pripravili uradno otvoritev informativne table pri nekdanjem Frškinovem mlinu v Lupinici, se je je udeležilo veliko staršev in krajanov, učenci pa so pripravili kratek kulturni program. Na predmetni stopnji so učenci izbirnega predmeta turistična vzgoja pod vodstvom učiteljice Sonje Marin prenovili in dopolnili raziskovalno nalogo iz leta 1993 KAMNITA TEHNIŠKA DEDIŠČINA V ŠMARTNEM: portali, stopnice, vogelni kamni. Večino dela so opravili že v lanskem šolskem letu. Letos septembra so se posvetili pripravam na vodenje po domačem kraju. Učenci so se prelevili v turistične vodnike in opravili skupaj pet vodenj mimo kamnitih portalov, stopnic in vogelnih kamnov, ki skoraj neopazno pripovedujejo pozabljene zgodbe preteklosti. Po izbrani poti so vodili peto- in šestošolce, ki so z zanimanjem prisluhnili njihovi razlagi. V četrtek, 6. 10., pa so na ogled povabili krajane. Skupinica, ki se je odzvala vabilu, je na sprehodu skoz kraj izvedela marsikaj zanimivega, pohvale pa so bili deležni tudi vodniki. Obiskovalci so si v šolski avli lahko ogledali razstavo fotografij in likovnih del učencev, ki so pod vodstvom učiteljice Marijane Šuštaršič, upodobili najlepše kamnite portale. Ob tej priložnosti je izšla tudi brošura o kamniti dediščini v našem kraju. Iz poročil sodelujočih vzgojiteljic in učiteljic povzela Danica Sedevčič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi