Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.07.2018

pretežno oblačno
Dopoldne se bo delno zjasnilo. Popoldne bo spremenljivo oblačno, pojavljale se bodo krajevne plohe in nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 28 °C.
14°C | 26°C
torek, 17.07.2018
13°C | 29°C
sreda, 18.07.2018
13°C | 29°C
četrtek, 19.07.2018
12°C | 30°C
petek, 20.07.2018
14°C | 29°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.7.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Gverilska čitalnica - drugič


KULTURA, DRUŠTVA

| |
30.10.2016      21:54
A A

Gverilska čitalnica - drugičNova oznaka Gverilske čitalnice
Nova oznaka Gverilske čitalnice
Deli:

Radovljica, 27. oktober 2016 - Najbrž je bila tokratna Gverilska čitalnica eden redkih dogodkov daleč naokrog, ki ni bil obarvan v znamenju uvoženega 'Halloweena'. Dasiravno nas je pred vrati pričakala lično izdolbena buča. Nožev, motornih žag, gnojnih vil in ostalih orodij priložnostnega množičnega iztrebljanja (nebiološko!) nismo bili deležni.

Čeprav tudi pri nas vse bolj velja, kot je govoril veliki nacistični 'mislec': "Ko slišim besedo kultura, se primem za revolver." ... ako je ravno pri roki, dodajamo mi.

A ker v Sloveniji revolverjev pri roki vsaj legalno ni ravno veliko, se tisti, ki o kulturi odločajo poslužujejo drugih nebioloških načinov iztrebljanja, kot so na primer birokratske ovire, nenačelna delitev javnih sredstev za kulturo in podobnega učinkovitega orodja.

Pa nismo na Gverilski čitalnici o tem.

Poslušali smo zanimivo Matejevo zgodbo o nastajanju knjige, ki je v grobem gradivu potrebovala nekaj let večih avtorjev po 'metodi navideznega drevja' (kar je čista slovenska inovacija, še nikjer drugje doslej uporabljena), zdaj pa že nekaj let dva od njih (od katerih je eden že več kot tri leta v tujini) zaključujeta dele v smiselno celoto, tako da zgodba prve knjige že ima končno podobo, le do zaključka jo je treba še napisati ino obrusiti, smo imeli slišati.

Tako je načrtovani obhajanec rojstnega dne prav ta dan Simon Jenko (1835), katerega knjiga je zaman čakala prihoda udeležencev, moral počakati. Je bila Matejeva zgodba preveč zanimiva. Pa drugič. Ali morda celo tretjič.

Tako se nam na Gverilskih čitalnicah dogaja. Če parafraziram Johna Lennona: 'Gverilska čitalnica je nekaj, kar se nam dogaja medtem, ko mi načrtujemo čisto nekaj drugega.'

Smo pa posodobili (dobro, znova namestili) oznako naše čitalnice, kot vidite na naslovni sliki tokratnega prispevka. Posodobitev je v tem, da naključni obiskovalec naše tajne lokacije na Prešernovi 9 v Radovljici v Kavarni Prešeren lahko (za domov in brezplačno, tudi če ne pokliče v naslednjih 15-tih minutah!) odnese koledar prihodnjih gverilskih srečanj.

No, kar se Jenka tiče, smo se mu nekako oddolžili prihodnji dan z udeležbo na podelitvi Jenkovih nagrad, to leto v Kranju. Ampak to so že povsem druge zgodbe. Če ne tretje.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA
PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA
ULICA STANKA LAPUHA 10
Tel:041 675 485
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.07.2018
Danes ni dogodkov.
21.06.201 | Šole in vrtci
Naš svet je pisan cvet
21.06.2018 | Kultura
Razstava Anton Janša v luči svetovnega dneva čebel
21.07.2018 | Umetnost
Koncert čembalistke EVE DOLINŠEK
22.07.2018 | Ostalo
Krištofova nedelja
22.07.2018 | Ostalo
Romanje zakonskih jubilantov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo