Logo MojaObčina.si
JUTRI
26°C
5°C
TOR.
25°C
6°C
Oceni objavo

Policijska kronika za avgust

3. 8. so bili policisti PP Žalec s strani občana obveščeni o poskusu vloma v stanovanjsko hišo na Bregu pri Polzeli. Neznani storilec v hišo ni prišel, je pa naredil škodo na objektu. Na kraju so policisti zbrali prva obvestila in so zoper neznano osebo podali kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Celju (ODT).

17. 8. so bili policisti PP Žalec obveščeni o vlomu v Župnišče Polzela, in sicer je neznani storilec vlomil v objekt, ga pregledal, vendar po prvih ugotovitvah iz njega ni ničesar odtujil. Na kraju so policisti zbrali prva obvestila in so zoper neznano osebo podali kazensko ovadbo na ODT v Celju.

17. 8. so bili policisti PP Žalec s strani občanke  obveščeni o spletni goljufiji na Polzeli, in sicer je neznani storilec prek spleta ogoljufal oškodovanko. Sledi zbiranje obvestil in kazenska ovadba na ODT Celje.

20. 8. so bili policisti PP Žalec obveščeni o vlomu v poslovne prostore v industrijski coni v Ločici ob Savinji, in sicer sta dva neznana storilca razbila steklo vhodnih vrat prodajalne ter iz objekta odtujila več predmetov. Za neznanima storilcema policisti še poizvedujejo in bodo na ODT Celje podali kazensko ovadbo. 

V avgustu so bili policisti PP Žalec obveščeni o štirih prometnih nesrečah, ki so se zgodile na območju Občine Polzela, in sicer ena z udeležbo divje živali – srno, tri pa z materialno škodo. Dve od teh sta se zgodili v Založah, ena pa v Ločici ob Savinji.

Policisti PP Žalec so na območju Občine Polzela zoper tri kršitelje cestnoprometnih predpisov napisali obdolžilne predloge na sodišče za prekrške v Celju, saj so vozili brez veljavnega vozniškega dovoljenja in pod vplivom prepovedanih substanc.

V mesecu avgustu so bili policisti PP Žalec obveščeni tudi o dveh kršitvah javnega reda, kršiteljem pa so izdali plačilne naloge zaradi očitanih kršitev. 

Ob začetku vsakega šolskega leta je na cesti veliko razigranih otrok, ki še ne poznajo nevarnosti v prometu. Zato je zagotavljanje varnosti otrok v prvih septembrskih dneh ena izmed najpomembnejših nalog policije. Vozniki, poskrbimo, da bodo naši otroci na svoji šolski poti varni!

Na cestah veliko pogosteje kot med počitnicami srečujemo otroke, med njimi se jih mnogo poda v šolo prvič. Skrb za tiste, ki prvič stopajo na šolske poti in ne poznajo nevarnosti, s katerimi se lahko srečajo na šolski poti in v vsakdanjem prometu, je izjemno pomembna. Ob tem pa seveda ne smemo pozabiti tudi na učence, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šole in so še razigrani.

 

Otroci in mladoletniki spadajo v tako imenovano skupino šibkejših prometnih udeležencev, saj se zelo redko pojavljajo kot povzročitelji prometnih nesreč.

Kot prometni udeleženci so nepredvidljivi, prometne predpise si razlagajo po svoje (predvsem prometne znake, ki obveščajo o varni hoji), poleg tega ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila.

Zato moramo za njihovo varnost skrbeti predvsem drugi udeleženci v cestnem prometu. 

Zlasti vozniki moramo nanje še posebej paziti!

Otroci, preden prečkate cesto, najprej poglejte na levo, nato na desno in še enkrat na levo! 

Če ni nikogar, jo lahko prečkate.

Najpomembnejša pravila, ki jih morajo otroci poznati za varno pot v šolo in domov: 

  • Cesto lahko prečkajo samo na prehodu za pešce in pri zeleni luči na semaforju za pešce v primeru semaforiziranih prehodov.
  • Na svoji poti naj uporabljajo označene ali semaforizirane prehode za pešce, nadhode oziroma podhode.
  • Pred prečkanjem ceste se morajo prepričati, ali imajo prosto pot (pogled na levo, desno in še enkrat levo).
  • Pravilno morajo hoditi po pločniku ali ob robu ceste, kjer ni pločnika.
  • Ne smejo nenadoma stopiti na cesto.
  • Ne smejo se igrati na pločniku.
  • Pri hoji naj bodo opremljeni s kresničko.
  • Za vožnjo s kolesom naj uporabljajo kolesarsko stezo.
  • Kolo naj vozijo počasi in previdno, s kolesarskim izpitom in na pravilno opremljenem kolesu.
  • Uporabljati morajo kolesarsko čelado. To po novem velja za vse voznike in potnike na kolesu, do dopolnjenega 18. leta starosti.
  • Med vožnjo z vozilom pa morajo biti pripeti z ustreznim zadrževalnim sistemom.

Starši! 

  • Te in prihodnje dni čim več časa namenite prometnovarnostni vzgoji svojih otrok. Seznanite jih z nekaterimi osnovnimi prometnimi pravili (pomen barv na semaforju, možne nevarnosti na šolski poti ...).
  • Preverite, kaj vaši otroci znajo in zmorejo, ne le na šolski poti, ampak tudi na sprehodu, na kolesu ali v avtomobilu.
  • Pri tem ne pozabite, da s svojim ravnanjem dajete zgled svojim otrokom. Pomislite, kako sami prečkate cesto, ali uporabljate varnostne pasove, kako parkirate, ali pred svojimi otroki telefonirate med vožnjo.
  • Pri prevozu otroke dosledno zavarujte z varnostnimi pasovi oziroma jih prevažajte zavarovane v ustreznih sedežih, primernih otrokovi starosti in telesni teži. Tudi sami se vedno pripnite.

Poskrbite, da bodo otroci v avto vstopali in iz avta izstopali na tisti strani, ki je obrnjena stran od drugih vozil in prometa. Nevarno je tudi vsako prerivanje otrok ob avtu. Mlajšega otroka starši iz vozila vzemite sami.

Vozniki!

  • Kot udeleženci v prometu bodite na otroke in njihovo nepredvidljivost še posebej pozorni. 
  • Temu prilagodite tudi način svoje vožnje. V bližini šolskih poti zmanjšajte hitrost vožnje. Vozite še posebej previdno, počasi in na zadostni varnostni razdalji.
  • Še posebej bodite pozorni v bližini vrtcev in šol ter krajev, kjer se morda igrajo otroci (npr. na ulicah, parkiriščih ...).
  • Pešcem odstopite prednost, da bodo lahko varno prečkali cesto.
  • Parkirati morate pravilno, saj z nepravilno ustavitvijo ali parkiranjem lahko ne samo ovirate, temveč otroke in druge pešce tudi ogrožate.

Izogibajte se uporabi mobilnega telefona med vožnjo, saj nevarno preusmerja pozornost s ceste in dogajanja v prometu. 

Gorazd Trbovšek

 

Oglejte si tudi