Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.01.2018

oblačno
Popoldne bo precej jasno. Pihal bo jugozahodnik, ki se bo še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 °C.
2°C | 5°C
petek, 19.01.2018
2°C | 5°C
sobota, 20.01.2018
0°C | 6°C
nedelja, 21.01.2018
1°C | 6°C
ponedeljek, 22.01.2018
-4°C | 4°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
5°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov obnovitvenih del pri sveti Katarini ......


VERSKE

| |
23.08.2014      21:39
A A

Blagoslov obnovitvenih del pri sveti Katarini v Rafolčah


Po ustnem izročilu je znano, da je bila v Rafolčah prva cerkev majhna in lesena, ter, da je stala severno nad vasjo. Leta podobna sedanjim z veliko padavin in naravnih neurij so cerkev odnesla in zato so kasneje postavili zidano.


Deli:

V zapisih generalnega vikarja Adama Sontnerja najdemo prvi zapis o cerkvici sv. Katarine, ki je nastal ob vizitaciji 25. novembra 1624 leta. Po predvidevanjih je bila to majhna v poznem gotskem slogu zgrajena cerkev, k kateri je spadal tudi zvonik zgrajen iz moravškega peščenjaka. V Valvazorjevih zapisih najdemo podatek, da ima cerkev v Rafolčah dva oltarja in sicer sv. Katarine in sv. Antona Padovanskega .  Obletnico posvetitve, ali žegnanja praznujejo na prvo nedeljo po Marijinem Vnebovzetju in tako je bilo tudi letos. Čeprav je cerkev vseskozi spreminjala svojo podobo je njen namen zbiranja vernikov k molitvi in priprošnji zavetnici sv. Katarini za zdravo pamet ostal vseskozi enak. Največ zaslug za redno vzdrževanje in obnovo vseskozi nosijo mežnar in ključarji in tudi pri tokratnih obnovitvenih delih je bilo tako.  Dela je blagoslovil ob somaševanju Jaka Barleta, tokrat glavnega mašnika in duhovnega pomočnika Ivan Povšnarja domači župnik Andrej Svete, ki se je na koncu zahvalil poleg obema ključarjema in Boštjanu Tekavcu še vsem faranom, ki so pripomogli s svojim darom, ali delom, da bo cerkev kraj  molitve in srečanja z Bogom  tudi za kasnejše rodove. O  pomenu vztrajnosti in vere nam je  na podlagi evangelija, ki  govori o ženi Kanaanki, poganki, ki je prišla Jezusa prosit za svojo hčer. In njena močna vztrajnost v prošnji in njena vera, da lahko samo On ozdravi njeno hčer sta obrodila sadove. Po končani sveti maši smo bili tokrat kar na dvorišču pred cerkvijo deležni boba in drugih sladkih dobrot, ki so ob domačem pivu Rokovnjač še kako teknile. Če so med sveto mašo za petje skrbeli pevci mešanega pevskega zbora iz Brda pa smo po maši z veseljem prisluhnili pritrkovalcem, ki so nam ob pomoči zvonov pripravili lep glasbeni koncert.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 10
Izšla: 21.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2018
Danes ni dogodkov.
20.01.201 | Šport
Obisk motorističnega sejma

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo