Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Uporabne informacije o zimskih razmerah v ......


OBČINSKE

| |
04.02.2015      20:02
A A

Uporabne informacije o zimskih razmerah v občini Lukovica


Zadnje dni smo priča zasneženi zimi, ki so jo otroci komaj čakali, vozniki pa verjetno malo manj. Da lahko kljub snegu pridemo do naših domov po lokalnih cestah v Črnem grabnu skrbi 15 oračev. Ti očistijo približno 140 km občinskih cest v treh do štirih urah, če ni izrednih snežnih razmer.


Deli:

Najprej je pomembno vedeti, da za glavno regionalno cesto, po kateri se peljemo od začetka Trojan pa do konca Prevoj, skrbi delniška družba za gradbeništvo, inženiring, proizvodnjo in vzdrževanje cest CGP. Ti so tisti, ki s posipanjem in pluženjem zagotavljajo prevoznost državne ceste, njihova baza pa je na relaciji Učak-Kisovec. Občina Lukovica torej skrbi za prevoznost ostalih cest v občini, ki vodijo do naših domov, zato ne pričakujte od oračev, ki delajo za občino, da bodo čistili regionalno cesto, saj slednja ni v njihovi pristojnosti.

 

Primož Dežman iz občinske uprave pravi, da imajo pretežno vsi orači opremo občine Lukovica, in sicer 15 plugov, od tega 9 na vzhodnem delu občine od vključno Blagovice do Trojan, saj so zimske razmere drugačne kot pa na zahodnem delu. »Bistvenih sprememb pri samem izvajanju ni,« pravi Dežman. »Seveda pa je občina zaradi ekonomske porabe sredstev in tudi sledljivosti vozil v letu 2014 uvedla sistem, koliko cest mora tudi nek kooperant orač v določenem časovnem obdobju splužiti.«

 

V lanskem letu je bila narejena omejitev, da mora v hribovitem delu v dveh urah izplužiti 5 km, v ravninskem delu pa v uri in pol 5 km. Ena akcija pluženja in posipavanja, ko je na občinskih cestah vseh 15 oračev stane občino Lukovica med 6.000€ in 6.500€, odvisno od situacije. Neka splošna kvota za orače je, da splužijo 5 km cestišč (nekateri tudi po 15km), da pa bi plužil orač kilometer ceste in da bi šla občina zaradi tega kilometra v investicijo nakupa pluga, pa zaradi ekonomskih razlogov to ni mogoče.


Vsi orači so v letošnjem letu sklenili pogodbe za pet sezon, delo izvajajo po kilometru, pluži pa se skladno z objavljenim programom v decembrski številki Rokovnjača (prispevek Zimsko vzdrževanje cest v Občini Lukovica si preberite na tej povezavi). Za zunanjega izvajalca posipavanja od Krašnje proti vzhodu je bilo letos na javnem razpisu za obdobje petih let tako izbrano podjetje Grasto d.o.o., saj občina s svojo mehanizacijo in voznim parkom režijskega obrata ni sposobna tako hitro posuti vseh 140 km cest. Število plugov na občinskih cestah je 15, od tega se na vzhodnem delu občine letos posipava tudi pretežno s traktorji. Tam je pet enot posipalcev (kamionov) in tri traktorske enote, kar omogoča, da (če ni obilnejših padavin) je celotno območje občine očiščeno in posuto v približno treh do štirih urah.


Transparentno opravljanje zimskih del


Vsa vozila, ki posipajo, imajo vgrajene tudi GPS sledilne naprave, tako da ima občina popoln nadzor nad porabo in konkretno izvajanim delom za vsako vozilo. Tako je natančno obveščena o točni uri in lokaciji, kje se slednje tudi nahaja - torej ali je neka cesta urejena ali ne. Občina izvaja te storitve zaradi transparentnosti, in sicer tako pluženje kot tudi posipavanje se štejeta na kilometer.

 

Čeprav za samo izvajanje zimske službe po zakonu velja pravilo, glede na kategorijo cest (kot je navedeno v pravilniku za vzdrževanje cest občine Lukovica) na javnih poteh, da morajo biti očiščene 48-ih urah in je občina Lukovica v svojem pravilniku za očiščenje navedla en dan - torej 24 ur, so naše občinske ceste z razpoložljivo mehanizacijo očiščene in posute bistveno prej.

 

Težava je, če se padavine pojavijo ob 6. uri zjutraj


»Seveda se pojavi problem, če se pojavijo padavine zjutraj, ko se odpravljajo ljudje v službo, saj je v programu občine zapisano, da se orači odpravijo na ceste takrat, ko je na njih približno 15 cm snega. Občina skrbi da so ceste prevozne, je pa res da so možni zastoji do dveh ur ali več. Po tem programu bi morale biti javne ceste splužene v enem dnevu, vendar je vse to narejeno prej. Stremimo k temu, da so ceste prevozne v času prevoza šolskih kombijev,« pravi Dežman. Ljudem svetuje, naj se prej odpravijo napot, imajo obvezno zimsko opremo in po potrebi v hribovitem delu tudi snežne verige. »Če tega ni, naj raje počakajo v dolini, kot pa da se kaj zgodi,« pojasnjuje in dodaja, da morajo tovrstne snežne razmere upoštevati tudi starši. Vozniki občinskih kombijev v razmerah intenzivnih padavin ne izzivajo usode. Namesto, da bi prišlo do kakšnega črnega scenarija, zaradi vožnje po neustrezno urejenih cestah, bodo zaradi varnosti raje dali otroke ven tam, kjer bo še varno, pa čeprav to pomeni, da bodo morali slednji do doma narediti kakšen korak več peš. »Občani in starši teh otrok morajo biti strpni in se zavedati, da je najbolj pomembno, da pride otrok domov zdrav, tudi če po snegu, kot pa da se zgodi nesreča in bi voznik kombija tvegal njihova življenja na cestišču, kjer ni 100-odstoten. Neposute ceste so lahko še bolj nevarne,« zaključuje.

 

»Zimska služba je v naši občini zelo zahtevna,« pravi župan Matej Kotnik. »Občina je izredno velika, je veliko cest, ki jih občina vzdržuje in oskrbuje. Trudimo se da zagotavljamo tako tehniko kot tudi material (pesek, sol), da je vse tako kot mora biti in glede na izkušnje, ki jih imam so stvari zadovoljivo rešene. Seveda je pa potrebno razumeti, da se vseh stvari naenkrat ne da očistiti, za to je potreben čas, ljudje, ki so na terenu se trudijo in poskušajo narediti čim več,« pravi. Ob tej priložnosti se tudi zahvaljuje: »vsem, ki so pripravljeni to službo vršiti in so pripravljeni za to, da gremo lahko zjutraj normalno v službo, šolo, žrtvovati tudi nočne ure za skupno dobro in opravljajo delo, ki vsekakor ni enostavno.«

 

Kateri so orači na območju občine Lukovica?

 • Janez Novak pokriva področje Hribov (Hribi, Velika Raven, Lebenice),
 • Primož Smrkolj kot kooperant oziroma podizvajelc občine izvaja pluženje na Trojanah (Podzid, Trojane, Hrastnik pri Trojanah, do gasilskega doma in središče Trojan),
 • na območju Učaka je zunanji kooperant za podjetje Grasto d.o.o, ki je bil izbran na javnem razpisu, izvaja pluženje in posipanje Hribar d.o.o. (celotno območje Zavrh, Učak, Šentožbolt do stare šole, Bršlenovica, Prvine do Loga 8),
 • na Podmilju je kooperant za zimsko službo Viktor Matjan,
 • Branko Pustotnik izvaja zimsko službo v Javorju, Suši, Gorenju, posipavanje na tem območju pa izvaja Grasto d.o.o., zanj podizvajalec Jurij Požar,
 • na območju Prevoje, Prilesje, Zlatnek, Češnjice, Lipa, Selce izvaja pluženje in posipanje Janez Šinkovec iz Češnjic,
 • v Spodnji in Zgornji Jelši in Gabrju izvaja pluženje Aleš Kavčič, posipavanje Janez Šinkovec
 • zunanji izvajalec Jurij Požar za Grasto d.o.o. posipa in pluži tudi Vošce, Vranke, Zgornje Loke, Spodnje Loke, Žirovše,
 • Veliki Jelnik in Vranke pa pluži Janez Lavrič iz Velikega Jelnika,
 • območje Krašnje, Vrha nad Krašnjo, Krajnega Brda izvaja posipavanje režijski obrat občine Jože Urankar,
 • slednji pluži tudi od Krašnje do Trnjave (vključno s Trnjavo),
 • na območju Zlatega Polja je kooperant Nikolaj Pavlič iz Male Lašne in skrbi za vse tiste lokalne ceste v Zlatem Polju,
 • za samo cesto Zlato Polje – Pšajnovica je zadolžen zunanji izvajalec Jurij Tonin,
 • celotno območje krajevne skupnosti Rafolče (Dupeljne, Straža, Rafolče) izvaja Srečko Gerčar
 • dva orača sta za krajevno skupnost Lukovica in krajevno skupnost Prevoje Miha Capuder in Primož Nakrst.5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo