Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, ponekod v severovzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Na Logu že tretjič najboljši plezalci sveta...


ŠPORT

| |
16.05.2013      20:16
A A

Na Logu že tretjič najboljši plezalci sveta


Log, 10.–12. maj 2013 – Tekma svetovnega pokala v balvanskem plezanju, ki je že tretjič zapored potekala v Športnem parku Log, je bila še večja, še privlačnejša, zanimivejša in še bolj napeta kot v preteklih letih. Tako kot že lani je v finalni tekmi balvanske probleme reševala Ptujčanka Mina Markovič, lanska zmagovalka Loga, ki pa ji je tokrat malo zmanjkalo, da bi se povzpela na stopničke. V finalu, ki ga je prvič komentiral Sašo Hribar, z glasbo pa sta tekmovalce znova spremljala Jani Hace in Sergej Ranđelović, je Markovičeva premagala dva balvana in se uvrstila na peto mesto. Drugi najboljši Slovenec je bil Jernej Kruder, ki je z doseženim 11. mestom ostal v polfinalu, 17. pa je bil Klemen Bečan, ki mu je prav tako uspel preboj v polfinale. Zmagala je Avstrijka Anna Stöhr, v moški konkurenci pa je slavil Kanadčan Sean McColl. Sicer pa je letošnje tekmovanje zaznamoval še pestrejši spremljevalni program kot prejšnja leta; udarno so začeli že v petek, ko je na velikem World Cup koncertu navdušila skupina Siddharta, za veliko mero adrenalina so poskrbeli kolesarji, ki so se podili na poligonu, svoje veščine pa so med drugim na slacklinu pokazali lovilci ravnotežja.


Zmagala je Avstrijka Anna Stöhr, druga je bila Francozinja Melissa Le Neve, tretja pa Britanka Shauna Coxsey.
Zmagala je Avstrijka Anna Stöhr, druga je bila Francozinja Melissa Le Neve, tretja pa Britanka Shauna Coxsey.
Deli:

Slovenska reprezentantka Mina Markovič je bila na Logu odlična tudi letos; kvalifikacije in polfinale je zaključila na tretjem oziroma drugem mestu, v finalu pa ni našla rešitve za dva balvana in tako na koncu osvojila peto mesto. Po kvalifikacijah je Markovičeva zelo prepričljivo začela polfinale in prva dva balvanska problema do vrha preplezala v prvem poskusu, preplezala je tudi četrtega. Tretji balvan pa je bil nekoliko trši oreh, in tako ji ga kljub več poskusom ni uspelo osvojiti, je pa prejela bonus točko.

V večernem finalu se je v Športnem parku Log odvil napet boj. Najboljše plezalce sveta je spremljala glasna, približno dvatisočglava množica, za katero je bil veliki šotor tokrat kar malo premajhen. V odličnem vzdušju, ki so ga zaznamovali glasni aplavzi in spodbude obiskovalcev, udarni ritmi električne kitare in bobnov ter komentiranje Saše Hribarja, so se plezalci spopadli z zanimivimi balvanskimi smermi, ki jih je tudi tokrat postavil legenda in svetovno priznani postavljavec balvanskih smeri Jacky Godoffe. Najuspešnejše se je s postavitvijo spoprijela Anna Stöhr, zmagovalka prvih treh tekem letošnjega svetovnega pokala v balvanskem plezanju in letošnja zmagovalka Loga, ki se je sprehodila čez prve tri balvane, zadnjega pa ji ni uspelo razvozlati. To je zadostovalo za prvo mesto, čeprav ji je bila drugouvrščena Francozinja Melissa Le Neve takoj za petami; do vrha je prav tako preplezala tri balvane, a je za to potrebovala več poskusov. Tretja je bila Britanka Shauna Coxsey. Markovičeva je v finalu do vrha preplezala dva balvanska problema od štirih. Težave je imela že pri prvem balvanu, ki ga je preplezala v tretjem poskusu, pri drugem balvanu pa se je dotaknila vrha, a ga ni zadržala z obema rokama ter zaradi tega najverjetneje izgubila drugo mesto; najbolje ji je šlo v četrto, ko se je do vrha sprehodila že v prvem poskusu.

"Plezanje vendarle ni bilo tako slabo, kot kaže sam rezultat v finalu. Mogoče sem spustila kak vrh preveč oziroma naredila kak poskus preveč, kar me je na koncu stalo tudi stopničk; 2. ali 3. mesto je bilo neverjetno blizu, zato sem s svojim plezanjem vseeno zadovoljna," je povedala Ptujčanka. Dodala je, da je na zadnjih dveh tekmah z uvrstitvama na peto mesto dokazala, da je dobro pripravljena, bo pa za stopničke potrebovala kakšno manjšo napako manj.

V moški konkurenci je slavil Kanadčan Sean McColl, drugi je bil Nemec Jan Hojer, tretji pa Rus Dimitrij Šarafudinov. Tudi letos je šlo Slovencem na loški steni nekoliko slabše kot slovenskim reprezentantkam. Najuspešnejši je bil Jernej Kruder, ki je tekmovanje končal na 11. mestu. Kot je povedal, si je želel odlično loško vzdušje doživeti tudi v finalu. "A mi je na žalost zaradi napake pri prvem balvanu zmanjkalo do tega cilja," je povedal najbolje uvrščeni Slovenec, ki je v polfinalu preplezal tri balvane. Klemen Bečan, ki je prav tako nastopil v polfinalu, je bil 17. Preostali Slovenci so ostali v kvalifikacijah: Urban Primožič in Domen Škofic na 27. mestu, Gregor Vezovnik je končal na 33. mestu, Jure Bečan na 45. in Sergej Epih na 57. mestu. Mateja Hohkraut je bila 25., Julija Kruder 39., Jera Lenarčič je končala na 44. mestu, Katja Kadič pa na 45.

 

Športni praznik

Tudi letos je svetovno smetano v Občino Log - Dragomer pripeljalo Športno plezalno društvo Korenjak pod okriljem Komisije za športno plezanje Planinske zveze Slovenije, v okviru Mednarodne zveze za športno plezanje. Pri organizaciji tokratne tekme svetovnega pokala v balvanskem plezanju so se korenjaki oprli na dobre prakse iz preteklih let ter piko na i dodali z dodatnimi vsebinami. "Uspelo nam je, kar smo si zastavili in kar smo si želeli – iz tekmovanja narediti športno prireditev širšega obsega s pestrim športno-kulturnim programom. V okviru tekmovanja za svetovni pokal se je namreč zvrstilo več dogodkov, med katerimi bi želeli izpostaviti glasbeni koncert skupine Siddharta, ki ga je obiskalo več kot 1.300 ljudi. V soboto so na svoj račun prišli ljubitelji techno glasbe in plesa, v nedeljo pa ljubitelji ekstremnega kolesarjenja ter ljubitelji ravnotežja in plezanja na plezalni stolp," je povedal vodja organizacijskega odbora Lorin Möscha. Dodal je, da so z organizacijo in izvedbo tekmovanja izjemno zadovoljni, čeprav se jim na koncu finančno ni povsem izšlo in bodo finančni primanjkljaj, ki so ga ustvarili, poskusili pokriti do konca letošnjega leta.

Tudi letos so pri pripravi tekmovanja odločilno vlogo odigrali številni prostovoljci, ki so pomagali pri organizaciji te športne prireditve. "Denar, ki ga prispevajo občina, nacionalna panožna zveza in sponzorji, je izjemno pomemben in nujno potreben; za prispevke v obliki finančnih sredstev smo zato vsem neizmerno hvaležni. Vendar brez prostovoljcev, ljudi, ki so tekmovanje pripravljali več kot pol leta in zadnjih štirinajst dni delali noč in dan, tekmovanja za svetovni pokal v Sloveniji oziroma Občini Log - Dragomer ne bi bilo. Zanimiv je podatek, da večina teh prostovoljcev prihaja iz sosednjih občin, le slabih deset odstotkov je prebivalcev Občine Log - Dragomer. Večinoma gre za starše otrok, ki trenirajo pod okriljem Športno plezalnega društva Korenjak. Gre za njihovo darilo Občini Log - Dragomer oziroma njenim prebivalcem," nam je zaupal Möscha.

Tekmovanje, ki so ga letos pripravili korenjaki, ni bilo le še ena tekma svetovnega pokala, na kateri se ustavi karavana športnih plezalcev, temveč velika športna prireditev. Pester program so že v petek, na predvečer tekmovanja, z velikim koncertom odprli člani skupine Siddharta, ki so pripravili nepozaben koncert z odličnim vzdušjem; zdržalo je tudi vreme, ki je sicer organizatorje pustilo na cedilu konec tedna. Tudi letos je tekmo zaznamovalo mrzlo in deževno vreme. Vendar so korenjaki odlično finalno vzdušje ustvarili z živo glasbo Janija Haceta, baskitarista skupine Siddharta, in njegovega glasbenega prijatelja Sergeja Ranđelovića, prvič pa se je v vlogi komentatorja balvanskega plezanja preizkusil televizijski in radijski voditelj Sašo Hribar. Prvič so se na prizorišču predstavili ekstremni kolesarji, ki so premagovali ovire, ter umetniki ravnotežja, ki so na najlonski vrvi prikazali trike in vrline, ob katerih je gledalcem zastajal dih. Svoje plezalne veščine so na plezalnem stolpu lahko preizkusili tudi obiskovalci. Organizatorji so pripravili še koncert techno glasbe, med gledalce pa so razdelili veliko praktičnih nagrad. Poskrbeli so tudi za druge novosti, s katerimi so navdušili ljubitelje plezanja. Stena je tokrat zasijala v novih barvah, priskrbeli pa so tudi zanimive oprimke. Privlačen program je k ogledu privabil veliko obiskovalcev. "Varnostna služba, ki je za nadzor in varovanje skrbela v petek, v času koncerta skupine Siddharta, je naštela 1.327 ljudi. V soboto, med kvalifikacijami, se je kljub slabemu vremenu zbralo več kot tisoč ljudi, v nedeljo pa je bilo polno! Veliki šotor v velikosti 30 krat 40 metrov je bil premajhen! Več kot 200 ljudi pa je tekmovanje spremljalo zunaj šotora. To pomeni, da je bilo v času finalnega nastopa pod šotorom skoraj dva tisoč ljudi."

 

V. E.

Foto: V. E. in Franc Vrtačnik

 

Sponzorji: Pivovarna Union, Mobitel, Petrol, Spar, Center Interspar Vič, Iglu Šport, Expo biro, Geoportal, Petzl, Strojno ključavničarstvo Marko Popit, Treking šport, Avto Špan, Jan šport, Zavarovalnica Tilia, Uniplast inženiring, Kniss, Pizzerija Parma, Pizzerija Foculus, Hestia-pro, DFG Consulting, AB lift, Vigrad, Elektro Urbanija, Samsung, Kabi, M-hotel, VRD, Ruckus, Evroplus, Vimosa, Lenovo, Akton, Prozvok, 3gen, Akustika Bahun, Lumar, Edimax, Etis, Plastika Virant, Halo Pinki, KM Atelje, P-team, Gostilna pri Kranjc, Pro Biro, Asist RCG, Gorenje Projekt, Sečnik, d. o. o.,  ter Radio 1

 

Prireditelj tekmovanja: Planinska zveza Slovenije

Organizator in izvajalec: Športno plezalno društvo Korenjak

Pokrovitelj tekmovanja: Občina Log - Dragomer

 

Največja zahvala gre prostovoljcem  prijateljem in znancem ter predvsem otrokom in njihovim staršem, ki so pomagali, da smo tekmovanje za svetovni pokal v balvanskem plezanju organizirali že tretjič zapored.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!