Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Krajani na zboru o kanalski obvoznici


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
24.06.2013      17:33
1
A A

Krajani na zboru o kanalski obvoznici


V četrtek, 27. junija, ob 17h bo v Gasilskem domu Zbor krajanov, na katerem bodo poleg krajanov sodelovali predstavniki investitorja v načrtovano obvoznico (DRSC), kanalske občine ter člani civine iniciative proti načrtovani trasi obvoznice.


Trasa obvoznice mimo železnice. Foto: Toni Dugorepec
Trasa obvoznice mimo železnice. Foto: Toni Dugorepec
Deli:

Na Zboru krajanov se bosta soočila dva pogleda na kanalsko obvoznico, ki bo čez Sočo zavila pri Mercatorjevem marketu, se na desnem bregu Soče peljala mimo Plastika in železniške postaje ter se pri sedanjem spomeniku padlim borcem (ki ga bodo, če bo obvoznica, odstranili) priključila na soško cesto.

 

Župan Andrej Maffi je prepričan, da je obvoznica dobra rešitev. Za MOST je med drugim povedal: "Že od začetka sem prepričan, da je to rešitev za Kanal. Zmanjšala bo izpušne pline, povečala prometno varnost. Omejitev hitrosti bo takšna, da onesnaženje ne bo večje, tovornjaki in avtobusi, ki se sedaj s težavo srečujejo na mostu, bodo preusmerjeni na obvoznico. Tudi zaradi tekočega prometa bo manj onesnaženja. Prireditve, zaradi katerih sedaj zapiramo regionalno cesto, bi lažje organizirali. Center Kanala bi tako lahko oživili recimo tudi s koncertom ob vodnjaku in podobno. Strinjam se, da bi jo lahko poimenovali drugače, morda, novi most. Obvoznica, ki bi promet preusmerila pri Ajbi in se priključila pri Morskem bi namreč mimo Kanala dejansko odpeljala tudi vse goste in turiste na poti med Bovcem in Novo Gorico. Proti tej rešitvi smo bili že leta 1998. Tako bi rekel: manjšina bo izgubila, večina pa pridobila. In računam, da se bomo dogovorili, da je pozitivnih učinkov obvoznice več, kakor negativnih."

 

V civilni iniciativi proti gradnji kanalske obvoznice na izbrani trasi, ki v teh dneh že zbira podpise za peticijo (tekst je priložen v priponki), poudarjajo, da je lokalna samouprava ob sprejemanju trase obvoznice premalo upoštevala dolgoročne posledice, ki jih bo cesta imela za Kanal, biser naravne in kulturne dediščine.

 

Predvsem je pomembno, da krajani dobijo predstavo o tem, kako velik poseg v prostor bo to in kje točno poteka trasa, pravijo, da potem ne bodo presenečni, tako kot so bili, ko so zgradili ČHE Avče. 

 

Člani iniciative poudarjajo, da nikakor ne nasprotujejo pravi obvoznici, vendar, pravijo, je nedopustno, da bi zgradili cesto, ki bo Sočo prečkala po novem mostu le 200 metrov od sedanjega, posegla v naravno in kulturno dediščino Kanala in dejansko pospešila promet mimo pokopališča in zdravstvenega doma. Zanima jih tudi, ali je in kako je ARSO dal soglasje za poseg v zaščitena kanalska korita.

 

Za nepovraten poseg v prostor bi morala občinska uprava iskati rešitve v dogovoru s krajani, poudarjajo v civilni iniciativi. Nazadnje so se o obvoznici z občinsko upravo pogovarjali pred enajstimi leti, ko je bil sprejet tudi lokacijski načrt.

 

In ker gre za nepovraten poseg, izbrana trasa obvoznice ni le problem civilne iniciative, temveč vseh prebivalcev Kanala in občine.  

 

Prav soočenju mnenj in informiranju krajanov je namenjen Zbor krajanov, ki bo ob 17h v Gasilskem domu.
Priloge:
PDF
Peticija proti gradnji obvoznice na izbrani trasi
14351_peticija.pdf (586,41 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Ferdo Žorž
Ferdo Žorž Se strinjam0 Se ne strinjam0
Novica, ki ni novica, me je vzpodbudila h komentarju. Vrnil sem se s poti po severnejšem delu Evrope, kjer sem lahko videl več podobnih izvedb obvozov okrog malih krajev. Prav nikjer nisem videl obvoznice, s katere ne bi bilo moč videti značilnosti obvoženega kraja. Severni pričetek predlagane kanalske obvoznice najbrž res ne more biti drugje, kot je načrtovano, razen če bi naredili predor, hm. Priključek na južni strani pa bi bil verjetno prikladnejši blizu spomenika prehodu divizije čez Sočo. Seveda bi to podražilo investicijo, zadovoljen s tako rešitvijo pa gotovo kdo ne bi bil, kot tudi pri načrtovani ni. Spomenik Ivanu Čargu, katerega se nekateri tako svetobolno oklepajo, bi bil pa tako ali tako bolj opazen pa tudi dandanašnji skladnejši, če bi delal družbo Mariju Kogoju, sploh sta se pa oba umetnika poznala. Pri vsaki taki gradnji so nasprotovanja bolj ali manj upravičeno prizadetih, upam pa, da bodo vsaj poplačila odškodnin zadostna. Obvoznico potrebujemo, lahko pa izključimo zdravo pamet in počakamo na brv, ki jo bodo napeljali, ko se bo most podrl.
žef

26.07.2013 ob 16:31:19 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.