Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Danes bo oblačno, le na severovzhodu bo sprva še malo jasnine. Zjutraj bo v zahodnih krajih pričelo deževati. Ob morju bo popoldne zapihal jugo, drugod se bo nekoliko okrepil južni do jugozahodni veter. Popoldne se bo dež na zahodu krepil in širil proti osrednjim krajem, v noči na nedeljo pa zajel vso Slovenijo. Predvsem na Primorskem bodo tudi posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 7, drugod od 10 do 16 °C.
6°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
3°C | 5°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
sreda, 29.11.2017
0°C | 4°C
Opozorila
Sobota, 25.11.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Zapisi iz časa županovanja črnovrškega župana ......


KULTURA, SOSED SOSEDU

| |
03.02.2016      12:41
A A

Zapisi iz časa županovanja črnovrškega župana Josipa Trobca iz let 1894–1903, izdani v knjigi


V Črnem Vrhu nad Polhovim Gradcem se je na posestvu Trobec ohranila dragocena kronika Josipa Trobca (1859–1942), nekdanjega črnovrškega župana. Kronika zajema čas od 1896. leta do druge svetovne vojne. Vsebuje natančen popis življenja v prvi polovici 20. stoletja in številne podatke iz materialne ter duhovne kulture. O kroniki je leta 2007 pisal Tone Košir, 2009. leta Milka Bokal, istega leta, le nekoliko pozneje, je kronika izšla v samostojni knjigi. Izdala jo je založba Modrijan, spremno besedo pa je napisala dr. Mojca Šorn.


Deli:

Poleg kronike so se ohranili tudi delovodniki tega dolgoletnega črnovrškega župana. Hrani jih Milan Košir, sin Franca Koširja, ki je v Črnem Vrhu občinske posle prevzel za Josipom Trobcem. Delovodniki so zbrani v veliki »knjigi« s trdimi platnicami pod skupnim naslovom Vložni zapisnik. Vanjo je Josip Trobec vpisoval prejete in odposlane uradne dopise ter druge podatke o svojem delu. Zapisi iz vložnega zapisnika občine Črni Vrh od 1894. do l897. leta so bili objavljeni v prvi številki zbornika Domači kraji, 2013. Pobudo za objavo je dal Milan Košir. Letos pa so vnukinje Milana Koširja, Jasna Marušič, Klavdija Kralj, Tea Marušič, Daša Bukovec in  Nina Petrovec, izvedle obsežen projekt. Ob okroglem jubileju svojega starega ata Milana Koširja so mu pripravile presenečenje in delovodniške zapise iz obdobja od 1894 do 1903 izdale v knjigi in jo v veliko veselje podarile slavljencu. V spremnem dopisu so napisale: »Vsi, ki poznajo našega starega ata, Milana Koširja, so ob tej ali drugi priložnosti že slišali za kroniko Josipa Trobca. Prav tako vedo, da Milan svoj čas posveča odkrivanju lokalne zgodovine in ima v svoji domači hiši zbirko starin, ki mu jo manjši muzeji lahko zavidajo. /…/ Da zapisi tako doslednega županovanja ne bi bili prepuščeni pozabi, smo se vnukinje ob bližajoči se 80-letnici odločile, da te dobro stoletje stare zapise izdamo v novi knjigi, ki bo tako modernizirana lažje kljubovala toku časa.« Izdajateljice tudi obljubljajo, da bodo s prepisi delovodniških zapisov nadaljevale in da je to »le prva izmed štirih tovrstnih knjig«. Razlaganje in pojasnjevanje zgodovinskega ozadja delovodnikov je stvar strokovnjakov, nedvomno pa je to bogato gradivo za sociološke in pravno-zgodovinske osvetlitve navedenega obdobja. Ob izdajah kronike in delovodnikov si posebno priznanje zasluži pravnuk Josipa Trobca Gašper Trobec, Črni Vrh 8, ki z jasno zavestjo, da imajo zapisi dokumentarno vrednost, prepušča objave svoje pradeda. Pridružujemo se načrtom izdajateljic in želimo, da bi bilo v doglednem času na knjižnih policah moč videti popolno dokumentacijo županskih poslov Josipa Trobca. Če pa mogoče kdo želi naročiti delovodniške zapise za svojo osebno ali javno knjižnico, pa naj željo sporoči na e-naslov: klavdijap@gmail.com.

 

Milka Bokal

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.