Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Lepote Notranjske in dolina Petra Klepca


SOSED SOSEDU

| |
03.05.2016      8:34
A A

Lepote Notranjske in dolina Petra KlepcaDeli:

Lepega sredinega jutra, 20. aprila, smo se upokojenci DU Dobrova odpeljali na izlet. Mimo Vrhnike, Cerknice do gradu Snežnik. Grad Snežnik je bil leta 2008 v celoti obnovljen in ponovno odprt za javnost. Je edini v Sloveniji z ohranjeno izvirno notranjostjo in ga upravlja Narodni muzej Slovenije. V spremstvu vodičke smo si ga ogledovali približno 2 uri. Sprehodili smo se skozi štiri grajske etaže, ki so opremljene s pristnim pohištvom izpred 150 let in drugo opremo iz 19. st. Saloni in spalnice knezov Hermana in Ulrika ter kneginje Ane in sobe za goste so urejeni prijetno in udobno. Stene krasijo portreti, stare fotografije, grafike, trofeje, ena izmed njih je medved, ki je na gradu že več kot 100 let. Dragocen je ornamentalen usnjen antependij iz 17. st. iz cerkve v sosednji Šmarati. Prostori v predzidju so namenjeni razstavam, v pritličju pa je poročna dvorana. Beli grad se tiho zrcali v izvirski vodi ribnika, polnega rac mlakaric, klenov in potočnih postrvi, obdan z velikim parkom, drevoredi in jasami. Mimo je speljana evropska pešpot in pohodniška Krpanova pot. Pa še malo o zgodovini gradu. Gospodje Snežniški se prvič omejajo v 13. stoletju. Grad je bil v lasti več uglednih kranjskih plemiških družin: Lomberg, Scheyer, Roumschissl, Eggeuberg, Auerrsperg (Turjaških), Lichtemberg. V 17 st. je bil pomembno upravno središče Notranjske. Sedanjo podobo je grad dobil s pozidavami v 19. st., leta 1938 ga je kupila nemška družina Saških knezov Schonburg in ga uporabljala kot poletno in lovsko rezidenco (obsežni gozdovi). Knez Jurij je leta 1867 postal pokrovitelj prve kranjske slovenske gozdarske šole. S parno žago so spodbudili začetek lesne industrije v dolini, odstrel redkih živali v gozdovih pa je bil prepovedan. Do konca 2. sv. vojne je vzorno vodeno posestvo nudilo zaslužek številnim družinam. Zadnji oskrbnik Leon Sehovta je preprečil uničenje gradu. 
Od gradu Snežnik smo pot nadaljevali mimo Babnega Polja na Hrvaško v Prezid, kjer smo si privoščili toplo malico, nato pa smo se po hrvaški strani peljali do Čabra. Ta kraj velja za najbolj zeleni del Hrvaške. Sledil je postanek za ogled in kavo. Po enournem postanku smo pot nadaljevali v dolino reke Kolpe, ki je ena najtoplejših rek v Sloveniji, in ob njenem zgornjem delu zavili v Osilniško dolino in obiskali deželo Petra Klepca. Spoznali smo najjužnejše slovenske kraje. Skupaj z vodičko Alenko smo se odpeljali mimo cervice sv. Egidija, se peš povzpeli do cerkvice sv. Ane, nato pa odšli nazaj do kovačije Gorše. Prisluhnili smo bogati in žalostni zgodovini teh krajev. Danes še redki vztrajajo na svoji zemlji, mnogi so odšli s trebuhom za kruhom. Občina Osilnica obsega 19 vasi in ima 300 prebivalcev obeh narodnosti. Veliko hiš je zaprtih in propada, zaposlitev v kraju ni. Sledil je ogled kovaškega muzeja Gorše. Sprejel nas je g. Jože. Povzel je zgodovino kovaštva in prenašanje znanja iz roda v rod. Povedal nam je, da je po prevzetju domačije leta 1997 svojo zamisel skupaj z ženo Kati uresničil leta 2002, ko je staro kovačijo v celoti obnovil in preuredil v muzej z razstavno, spominsko sobo. S tem je ohranil delček tehnično-kulturne dediščine kraja, ki priča o življenju in delu družine Gorše ter ljudi v teh čudovitih krajih zgornje Kapeljske doline. Oglede smo zaključili v osilniškem hotelu Kovač s kosilom. Domov smo se vrnili v poznih večernih urah.

 

Za DU Dobrova Anica Tomšič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.