Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

60 let LD Šentjošt


ŠPORT, SOSED SOSEDU

| |
22.09.2014      13:37
A A

60 let LD Šentjošt


Šentjošt, 14. september – Dvanajstega septembra je minilo šest desetletij od ustanovitve Lovske družine Šentjošt, čeprav je lovska tradicija na tem območju stara še enkrat toliko. Družina je jubilej počastila pri svoji koči v Potoku, kjer so zbrane nagovorili predstavniki zelene bratovščine in župan, podelili pa so tudi priznanja in pohvale.


Deli:

Kot je v prebrani kroniki pojasnil Andrej Maček ml., predsednik lovske družine, je bil prvi znani zakupnik lovišč na šentjoškem območju Vencelj Malavašič z Vrhnike, po prvi svetovni vojni odvetnik Kobal iz Ljubljane, pozneje pa sami Šentjoščani. Po drugi svetovni vojni, ko so se po Sloveniji ustanavljale lovske družine, je območje padlo pod lovski družini Horjul in Vrhnika, leta 1954 pa se je iz tega izdvojila Lovska družina Šentjošt, katere pobudnik je bil Franjo Korbar, sicer član horjulske lovske družine. Mejnik v zgodovini družine je izgradnja lovske koče, ki je bila končana leta 1973, in pa sedem let pozneje dokončanje strelišča za glinaste golobe. Družina danes šteje 30 članov in obsega 2560 ha lovišč v treh občinah: horjulski, vrhniški in dobrovsko-polhograjski.
Kot je dejal Maček, osrednja skrb družine ostaja vzdrževanje ravnovesja v naravi. Nekoč je bilo veliko poljskih zajcev, danes jih je zelo malo in letno jih odstrelijo komaj pet. Ravno obratno pa je pri srnjadi; če je bila nekoč maloštevilna, danes na leto odstrelijo 85 srn oziroma srnjakov. Zadnja leta se pojavlja jelenjad, odstreljen je bil celo medved.
Lovski družini sta ob jubileju čestitala tudi podpredsednik LZ Slovenije mag. Lado Bradač in župan Franc Setnikar, ki sta se strinjala, da družini dobro uspeva poslanstvo trajnostnega gospodarjenja z divjadjo. Ob dogodku so podelili priznanja ter plakete lovske zveze in družine, dogajanje pa so popestrili s kulturnim programom Ansambla Javor, oktetom Odoica, recitacijami (Vanesa Maček) in pripovedovanjem (Marta Raztresen). Po uradnem delu se je druženje nadaljevalo ob tradicionalnem lovskem golažu in živi glasbi.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.