Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.07.2017

pretežno oblačno
Danes bo sprva sončno, po nekaterih nižinah bo zjutraj megla ali nizka oblačnost. Čez dan bo spremenljivo oblačno, nastale bodo krajevne plohe ali nevihte. Najvišje temperature bodo od 19 do 25, na Primorskem okoli 26 stopinj.
14°C | 26°C
četrtek, 27.07.2017
13°C | 28°C
petek, 28.07.2017
15°C | 31°C
sobota, 29.07.2017
18°C | 31°C
nedelja, 30.07.2017
18°C | 31°C
Opozorila
Sreda, 26.7.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Sprejemni izpiti v Glasbeni šoli Emil Adamič...


KULTURA

| |
23.04.2016      8:53
A A

Sprejemni izpiti v Glasbeni šoli Emil AdamičDeli:

Pomlad je čas prebujanja narave, pa tudi načrtovanja novih začetkov. Kamorkoli pogledamo, vse hrepeni po napredku, preporodu in svežih izzivih, ki jih obeta ta letni čas. Že star pregovor pravi: »Kar seješ, to žanješ.« In zato tudi v letošnjem letu razpisujemo pomladne sprejemne izpite, ki so pogoj za vpis v glasbeno šolo. Z njimi otroci izkažejo glasbene predispozicije, ki so nujne za učenje instrumenta. Komisijo sestavlja tričlanska zasedba glasbenih pedagogov, ki potrdi ali zavrne sprejem. Prav tako priporoči instrument, ki bi bil glede na otrokove sposobnosti in naravne danosti najbolj primeren. Kandidati so nato o rezultatu pisno obveščeni. Pouk na glasbeni šoli zajema učenje instrumenta ter nauk o glasbi.
Prvi in hkrati najpomembnejši element je RITEM. Občutek za ritem je prirojen in se ga ne da naučiti. Preverjanje tega osnovnega glasbenega izrazila poteka tako, da zaploskamo določen ritmični vzorec in otroka povabimo, naj ga ponovi. Otrok, ki je brez občutka za ritem, sprejemnih preizkusov ne naredi. Potem preverimo smisel za MELODIKO. Kandidat zapoje krajšo pesem po lastnem izboru ali mu jo določi komisija. Pri petju pesmi je pomemben posluh, saj pri nadaljnjem učenju glasbe le-ta ključno pripomore k pravilnemu izvajanju melodičnih linij. Vendar pa se posluh – za razliko od ritma – z vajo lahko izbrusi in izpopolni. Zadnji del preizkusa temelji na prepoznavanju TONSKIH VIŠIN. Zaigran ton ali tonsko zaporedje mora kandidat čim bolj natančno ponoviti.

Vzporedno s sprejemnimi preizkusi poteka tudi vpis v GLASBENO PRIPRAVNICO. Predhodni preizkus sposobnosti se na željo staršev lahko opravi, ni pa pogoj za vpis, saj je namen pripravnice ravno urjenje otrokovih glasbenih sposobnosti v predšolskem obdobju. Skozi igro se v otroku rojevajo pomembne ritmično-melodične izkušnje, ki kasneje pomembno vplivajo na njegov doživljajski svet. V pripravnici se otrok nauči osnovnih ritmičnih prvin, ljudskih in umetnih otroških pesmi, osnovnega notnega zapisa (celinka, polovinka, četrtinka), spoznava prvine zvoka (visok, nizek, dolg, kratek ton), prepoznava in poimenuje pojme, kot so: dirigent, pevec, zborovodja, instrumentalist, orkester, spoznava različne instrumente in njihove zvoke, krepi občutek za ravnotežje (ta je zelo pomemben pri učenju instrumenta in nasploh glasbene umetnosti) ter se krepi v zbranem poslušanju (glasbene pravljice, klasična glasba, kelih tišine). Glasbena pripravnica traja eno leto.

Letos v glasbeni šoli Emil Adamič razpisujemo mesta za učenje izjemno pestre palete instrumentov. Kandidati se bodo tako poleg že poučevanih instrumentov, ki so klavir, kitara, kljunasta in prečna flavta, trobenta, pozavna, bariton, tuba, klarinet, saksofon, klavirska in diatonična harmonika, violina, tolkala in solo petje, lahko učili tudi igranja na rog in violončelo (pogoj je zadostni vpis). Instrumenti rog, pozavna in tuba bodo v prihodnjem šolskem letu delno subvencionirani, saj želimo okrepiti omenjene oddelke (orkester).

Pregovor pravi: »Kdor ne poizkusi, ta ne ve.« Zato vas prisrčno vabimo, da se opogumite, udeležite sprejemnih preizkusov ter posejete svoje glasbeno seme letošnje pomladi. Skupaj ustvarjamo talente!

 

RAZPISANI TERMINI ZA SPREJEMNE PREIZKUSE:

DOBROVA: sreda, 11. 5. 2016, ob 18.00,

POLHOV GRADEC: četrtek, 12. 5. 2016 ob 17.00,

ŠENTJOŠT: četrtek, 12. 5. 2016 ob 18.30,

DOBROVA: sobota, 14. 5. 2016 ob  9.30.

Sprejemni preizkusi bodo potekali v prostorih OŠ Dobrova, OŠ Polhov Gradec in POŠ Šentjošt.

 

Maja Anžur Kajzer

Glasbena šola Emil Adamič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.