Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Barvita jesen življenja z društvom ......


NOVICE

| |
25.03.2014      8:38
A A

Barvita jesen življenja z društvom upokojencev


Po obveznem letnem občnem zboru društva upokojencev, ki je v nedeljo, 1. marca, na kosilu v gostilni Pograjski dom zbral približno 125 bolj ali manj lačnih članov, je imel upravni odbor društva 7. marca sejo, na kateri so opravili formalno primopredajo poslov novemu predsedniku Marjanu Plestenjaku in tudi novi poslovni sekretarki Ceciliji Jarc z Babne Gore.


Pograjski dom je bil napolnjen do zadnjega kotička.
Pograjski dom je bil napolnjen do zadnjega kotička.
Deli:

V petek, 14. marca, pa so se zbrali člani nadzornega odbora, ki se je v novi sestavi srečal prvič in je v svoji sredini izbral nadzornega predsednika – soglasno so izvolili dolgoletnega predsednika društva Matijo Golca, za članici pa Marijo Gruden in Marijo Bizjan. Namestnica predsednika nadzornega odbora je Andrejka Novak, namestnika članov pa Nada Strajnar in Franc Trobec. Predsednik častnega razsodišča je Cveto Pustovrh, člana sta Boris Koritnik in Francka Kovač, namestnik predsednika Vlado Podlogar in namestnika članov Jože Marolt in Ludvik Rus.

Prav zanimiva je slovenska zakonodaja, ki za katerokoli društvo zahteva kar precej ljudi v različnih organih upravljanja, bistveno več kot pri podjetju, ki lahko obrača milijone denarja!

 

Uspešno delovanje in rast društva

Društvo upokojencev Polhov Gradec je samostojno od leta 1980, saj so prej delovali v okviru DU Dobrova. Trenutno je aktivnih približno 300 članov na območju od Hrastenic do Črnega Vrha, z izjemo Šentjošta, ki spada pod horjulske upokojence, kljub krajevni in politični pripadnosti naši občini. In zanimivo je, da se povprečna starost članov viša, medtem ko število članov s plačano članarino, ki trenutno znaša 10 EUR, ostaja že desetletje približno enako. Lahko pa člani plačujejo tudi 10 EUR za vzajemno samopomoč po smrti v sklad ZDUS (Zveze društev upokojencev Slovenije), kar pomeni, da se svojcem po njihovi smrti izplača enkratni znesek posmrtnine 230 EUR. Za ta dodatna plačila pa zanimanje že nekaj let, nekako od začetka krize v Sloveniji, upada.

Financiranje društva upokojencev je dvoplastno; članarine članov so približno enako velik priliv kakor vsakoletni prispevek občine; ta je lani prispevala 3.100 EUR, kar je bistveno več kot prejšnja leta, in to predvsem na račun zelo močne balinarske sekcije v društvu upokojencev, ki se redno udeležuje tekmovanj širom Slovenije in dosega lepe uvrstitve. Ob tem Matija pohvali občino, ker je lani prvič poenostavila razpise in je tako za društva potrebno precej manj birokracije. Dejavni pa niso le balinarji, ena od glavnih dejavnosti je organizacija izletov; lani jih je bilo pet ter piknik v naravi ob balinišču pri gostilni Pograjski dom, kjer se je približno 70 upokojencev in njihovih družinskih članov družilo, balinalo in okušalo mesene dobrote z žara. Med bolj resne dejavnosti društva pa sodijo obiski članov na domu, saj vsaj dvakrat na leto, običajno pred veliko nočjo in pred božično-novoletnimi prazniki, poverjeniki društva obiščejo svoje manj pokretne člane doma ali v domu za ostarele.

 

Vsako društvo je močno zaradi posameznikov

Matija Golc, doma iz Dvora, je po dveh uspešnih mandatih, po osmih letih, častni naziv predsednika Društva upokojencev Polhov Gradec predal Marjanu Plestenjaku, ki je bil do nedavnega predsednik Turistične zveze Dolomiti. Matija je letos praznoval 70 let življenja, ki so ga zaznamovala številna dela v javno dobro – na stenah njegove pisarne v pritličju hiše v Dvoru je več kot dvajset diplom in priznanj za njegovo gasilsko dejavnost. V svoji 50-letni gasilski karieri je bil zadnjih 24 let poveljnik sektorja Dobrova in potem v novoustanovljeni občini dva mandata poveljnik Gasilske zveze Dolomiti, ki je do odcepitve Horjula združevala 15 društev, no, danes jih je v naši občini še deset. Leta 2001 je prejel srebrni znak Občine Dobrova - Polhov Gradec za posebne zasluge, leta 2005 pa so mu podelili naziv častnega poveljnika Gasilske zveze Dolomiti.

Nekoč je bil kot avtotapetnik redno zaposlen v družbi Autoobnova in več mandatov član delavskega sveta ter predsednik samoupravne delavske kontrole. Danes je upokojenec, a še vedno rad poprime za delo – zelo je spreten pri popravilu ali zamenjavi sedežnih prevlek starejših avtomobilov.

 

Informacije: Društvo upokojencev Polhov Gradec, Polhov Gradec 13

 

Sebastjan Vehar 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.