Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo predvsem v zahodnih krajih zmerno do pretežno oblačno, več jasnine pa bo proti vzhodu, kjer bo zjutraj lahko po nekaterih nižinah nekaj megle. Jugozahodnik bo prehodno ponehal. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do okoli 6, v zatišnih legah severne Slovenije okoli -2, ob morju 10°C.
3°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 5°C
ponedeljek, 27.11.2017
-2°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-3°C | 6°C
Opozorila
Četrtek, 23.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
15°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Galerija kot materija, Nataša kot energija ......


NOVICE

| |
23.06.2014      22:55
A A

Galerija kot materija, Nataša kot energija umetnosti


Pred dvema letoma sem pisal o začetku tečajev keramike v stari Severjevi hiši v Polhovem Gradcu in zdaj so se izdelki na ogled postavili … Pridne roke domačink in njihove učiteljice Nataše Prestor, ki ji je ministrstvo za kulturo podelilo naziv mojstrica za ohranjanje kulturne dediščine in unikatna oblikovalka, so skozi prste v mehko glino vlivale svoje zamisli in dušo, se družile in zabavale ter tako vsakdanu dodale umetniško piko na i. Tisto pikico, ki je tako unikatna in brezčasna, da ji ni kos noben nov nakup, nobena moda, ki se itak menja. Druženje z Natašo je prav posebna izkušnja in tudi tokrat je bilo tako, saj je ogled keramičnih izdelkov v kletni sobi spontano prerasel v pokušino manj znanih starih slovenskih specialitet; pa ne le jedi, tudi način priprave hrane je bil unikaten – hiša nima elektrike in plina, tako da so vse dobrote sproti nastajale v kmečki peči. Tu, v Severjevi hiši, ki je v lasti Natašine mame Majde Juteršek, deluje še zadnja črna kuhinja naše občine!


Grof Blagaj ob najdbi svojega volčina
Grof Blagaj ob najdbi svojega volčina
Deli:

Vsak obiskovalec domačije je prejel vstopnico v obliki razglednice Polhovega Gradca avtorja Cirila Velkovrha, čeprav vstopnine ni bilo – še ena od hudomušnih potez našega vrlega umetnika, ki se najraje potepa po vršacih slovenskih gora in lovi lepe pejsaže. Zbrano veselo družbo sosedov in umetnikov je počastil tudi župan, ki je presenečeni umetnici Nataši Prestor čestital za ohranjanje kulturne in umetniške dediščine v naši občini. Ko se je dan prevesil v večer, sta nas presenetila Borut in Maja, ki sta na kontrabas in harmoniko zaigrala nekaj kratkih domačih, a druženje se s tem uradnim zaključkom nikakor še ni končalo, kar priča o dejanski medsebojni povezanosti tečajnic, njihovi želji po druženju. To se je ob igranju kitare in petju pesmi nadaljevalo dolgo v noč, skozi glas sta prišla Iztok Mlakar in Andrej Šifrer in še bi lahko našteval. Specialiteta večera pa je bil krap iz kmečke peči, odlična nemastna riba, prava športnica med krapi, pripravil pa jo je kuhar iz Laz pri Logatcu, kjer Nataša živi in ustvarja. V njeni galeriji je trenutno na ogled razstava čipk Marte Kolar, predvidoma oktobra pa bo v Lazah skupaj z ustvarjalnim možem odprla razstavo umetnin iz lesa Liza Kukovič, ena od udeleženk tečaja oblikovanja gline. Nataša in Joerg, hvala obema za ta Dogodek z veliko začetnico, ki ni nastal zaradi pogodb in obvez do pokroviteljev in evropskih razpisov, ampak iz srca!

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.