Logo MojaObčina.si
JUTRI
22°C
7°C
PON.
26°C
8°C
Oceni objavo

Navdih za pravljico je iskala pri zabočevskem jazbečarju

Na kokošjem dvoru se je zgodil dvojni umor. Prestrašeni petelin pokliče na pomoč izurjenega detektiva na štirih tačkah. Ali bo Žaku uspelo rešiti uganko? Rešitev najdete v novi otroški knjigi borovniške avtorice Marjete Debevecv Detektivski pes Žak in veliki umor na kokošjem dvoru.

Da bi otroci z veseljem posegli po knjigah

Gre za otroško slikanico, ki je namenjena otrokom, od treh let naprej. Namenjena je predvsem otrokom, ki se učijo brati, da bi z veseljem posegli po knjigah, da bi jih te pritegnile in da ne bi obupali pri bralni kulturi, saj je ta zadnje čase zelo nizka. »Mladega bralca želim povabiti v svet domišljije, da bi sam iskal nove zgodbe v resničnem svetu, ne v umetni inteligenci. Tam je izredno malo prostora za razvoj možganov in za nove ideje. Bolj kot so naše poti vijugaste in strme, bolj možgani iščejo rešitve. In to je prihodnost nekega naroda, da spodbuja otroke k premišljevanju na vseh področjih,« je povedala Marjeta Debevec.

Jazbečar pri Makučevih

Ideja o knjigi je nastala v »koronskih časih«, ko smo zaradi omejitve gibanje med občinami svojo bolj spoznaval. Tako je tudi Marjeta v sosednji vasi pri Makučevih spoznala psa jazbečarja. Ker ga je srečevala večkrat na sprehodih z otroki, je sam ponujal s svojo pojavo detektiva zgodbe, ki so kasneje nastajale na račun tega psa. »Ker imajo otroci radi napete zgodbe, ni bilo treba velike domišljije, da so zgodbe stekle same. Všeč mi je bilo, da je to kmečko okolje, ki je zaenkrat še zdravo in otrokom prek živali ponuja dovolj napetih zgodbic, ki pritegnejo in povlečejo k premišljevanju, branju ali pa sprehodu v bližnje naselje.«

Pa gresta skupaj umor in pravljica?

Knjige govori o detektivskem psu, ki je čuvaj na kmetiji in h kateremu se vse živali zatekajo po pomoč. Pes kot detektiv pomaga pri reševanju zapletenih problemov, kot so umori, izginotja in podobne situacije. Pa gresta skupaj umor in pravljica? Marjeta pritrjuje, da celo zelo. »Pravzaprav se v vseh večjih pravljicah pojavljajo umori, nekateri celo zelo kruti. Otroci tako spoznavajo, da življenje ni postlano z vrtnicami, ampak je ves čas prisotna tudi »teta smrt«, čeprav bi jo rada sodobna kultura izbrisala. Tisti, ki ima hišnega ljubljenčka, se je s to teto gotovo že srečal.« Se pa v sporočilu knjige skriva tudi usmiljenje, pojasnjuje Marjeta Debevec. »V še tako težkih trenutkih naj se najde prostor za empatijo do človeka ali živali v stiski.«

Pred izdajo so pravljico prebirali otroci Aninega sklada

Knjiga je nastajala po lutkovnih predstavah in uprizoritvah za otroke na različnih lokacijah. Otroci so bili pravzaprav prvi, ki so jo spodbudili k temu, da se knjiga pripravi. In ker je založnik, direktor Založbe Salve Gašper Berčič tudi sam oče, ga je odziv otrok, ko jim je pred odločitvijo prebral pravljico, verjetno še najbolj prepričal v izdajo knjige. »Tudi naša založba si želi skozi literaturo podati dobre vrednote in heroj, ki je zmožen usmiljenja, se nam je tako zdel več kot primeren«, je povedal Berčič. Še pred izdajo so pravljico dodobra spoznali otroci iz Aninega sklada, ki je namenjen številčnejšim družinam. Pes Žak je tako imel oboževalce, še preden je pristal v tiskani obliki.


Dober odziv na knjižnem sejmu

Prvi odzivi na knjigo so zelo pozitivni, pripoveduje avtorica, kar je glede na poplave otroške literature zelo dobro. Presenečena je bila nad odzivom, ki ga je doživela na novembrskem knjižnem sejmu in pohvalami pisateljev otroške literature, ki so tudi sami prebrali knjigo in ji napovedali lepo prihodnost. »Namreč, danes je težko napisati otroško knjigo, ki bi predrl običajne okvirje, saj je bralna kultura nizka. Dokler pa je interes založnika čim manj teksta in čim več ilustracije, je to težko doseči. Smo v prelomnem času, ki je tudi za tisk v taki obliki zelo pomemben, da ohranjamo besedo tako, kot je, ne skrčeno.«

Je knjiga primerna tudi za vegane?

Kot eno izmed zanimivosti Marjeta, za katero je to že tretja knjiga, navede vprašanje ene od strank na knjižnem sejmu, če je knjiga primerna tudi za vegane. Ko pa jo je deklica na predstavitvi knjige v borovniški osnovni šoli vprašala, če ta pes še živi, je bila malce v zadregi, saj je Žak že dobil naslednika, seveda pa živi še naprej v literaturi, kar je tudi njen čar. »Karkoli ustvarjam, nastaja iz kraja, v katerem živim in njegove okolice. Vsi akterji, naj si bodo to živalski ali človeški, vplivajo na moje soustvarjanje.«

Ilustratorka Ana Marinko

Pomemben del te knjige je tudi ilustracija. Za njo se je potrudila študentka arhitekture Ana Marinko, ki je bila izbrana na natečaju Založbe Salve. S pomočjo socialnih omrežjih so jo tako izbrali kar bodoči bralci. »Takoj sva se ujeli preko zgodbe in ta pes je našel pravega upodobljevalca.« Vsi ljubitelji dobrih pravljic pa se lahko veselijo tudi nadaljevanj, saj bo Žak še reševal zahtevne probleme, ki se pojavijo na življenju na kmetiji.

Knjige pediatrični kliniki in ukrajinskim sirotam

Knjiga je doživela tudi prvo javno predstavitev, pri kateri so ji z zabavnim skečem o fižolu pomagali avtorica sama in Lucija Leben. Pridružili so se jima še Otroška folklorna skupina Coklarčki in lovec Maj Zrimšek iz Lovske družine Borovnica s svojo psičko Diano, ki sta predstavila življenje lisice. Nekaj knjigic so podarili Pediatrični kliniki UKC Ljubljana in ukrajinskim sirotam, ki živijo v Slavini pri Postojni in so se v času vojne naučili slovensko. Prebirali jo boste lahko tudi v prenovljeni knjižnici dr. Marje Boršnik, s Turističnim društvom Borovnica pa pripravljajo tudi pohod za otroke »po poteh Detektivskega psa Žaka«, kjer bi spoznavali nove skrivnosti krajev, kjer živimo.


Rok Mihevc


Oglejte si tudi