Logo MojaObčina.si

Bled

JUTRI
1°C
-4°C
PON.
2°C
-7°C
Deli
4542

Bled praznuje!

Bled - Občina Bled 10. aprila praznuje svoj občinski praznik. Osrednja slovesnost s podelitvijo priznanj bo v nedeljo, 9. aprila, ob 18. uri v Festivalni dvorani. Župan Janez Fajfar bo podelil občinska priznanja:

 

ZLATO PLAKETO OBČINE BLED PREJMEJO:

 

ČEBELARSKO DRUŠTVO BLED - GORJE

 

za širjenje kulturnega izročila in ohranjanja dolgoletne bogate čebelarske tradicije ter ogrožene avtohtone čebele Kranjske sivke, slovenskega ponosa, na našem območju

 

Da »čebele povezujejo ljudi in Slovence«, sta z združitvijo v skupno društvo že leta 1996 potrdili čebelarski družini Bled in Gorje. Obe z dolgoletno, bogato čebelarsko tradicijo – družina Gorje preko 110 let, družina Bled pa bi leta 2019 obeležila 100 let.

V novonastalem Čebelarskem društvu Bled – Gorje deluje 57 čebelarjev, ki na blejsko-gorjanskem območju čebelarijo s preko 600 panji in ohranjajo kulturno izročilo in tradicijo čebelarstva, ki ima na našem območju bogato zgodovino in poseben pomen. 

Obe družini sta tudi prejemnici priznanja Antona Janše 1. stopnje.

Društvo aktivno sodeluje tudi pri različnih delovnih akcijah, prireditvah, kjer se udejstvujejo s svojimi stojnicami s čebelarskimi izdelki, predavanjih o pomenu sožitja z naravo in ozaveščanju k zdravi prehrani, sodelujejo pri različnih promocijah doma in v tujini.

 

 

PROSTOVOLJNO GASILSKO DRUŠTVO SELO PRI BLEDU

 

za  110 – letnico delovanja

 

Ustanovitelji PGD Selo pri Bledu so bili člani PGD Bohinjska Bela in PGD Ribno. V času ustanovitve leta 1907, si je, sprva majhna gasilska četa, iz lastnih prihrankov članov in s pomočjo vaščanov,  nabavila osnovno gasilsko orodje in opremo, ki so jo začasno shranjevali kar v podaljšku kmetijske podružnice, leta 1928 pa na tem mestu začeli udarniško graditi svoj gasilski dom. 

Pomembni dogodki za gasilsko društvo so si sledili v letu 1953, ko so razvili svoj prapor, leta 1969 kupili novo motorno brizgalno in 10 let kasneje še gasilskega avtomobil.

PGD Selo in KZ Bled, takratna lastnika podružnice, sta lastništvo celotnega gasilskega doma prenesla na PGD Selo tik pred njegovo 70-letnico. V letu 1984 pa so pristopili k obnovi dotrajanega gasilskega doma.

Da bi gasilci pri svojih intervencijah bili manj odvisni od vodnih zajetij, so v letu 1994 kupili kombinirano gasilskem vozilo z vgrajeno črpalko za vodo, leta 2000 pa še Peugeot-Boxer minibus, s katerim se še sedaj vozijo na vaje in gasilska tekmovanja. Ob stoletnici društva pa so svoj strojni park dopolnili še z novo avtomobilsko prikolico za prevoz motorne brizgalne in potrebnega orodja.

 

V svoji zgodovini so člani PGD Selo pri Bledu vzorno skrbeli za protipožarno varnost domače in sosednjih vasi ter naselij, vedno so predstavljali tudi gibalo družabnega življenja. Pod vasjo so uredili večnamenski prostor, ki se uporablja kot vadišče za priprave na tekmovanja, prirejajo gasilski in drugi družabni dogodki. V začetku leta 2015 so ta prostor obnovili in v juniju istega leta uspešno izpeljali 19. mednarodno srečanje vasi Selo – Sela – Sele.

 

Danes PGD Selo pri Bledu šteje 156 članov. Poleg izobraževanja in usposabljanja svojih operativnih članov, društvo veliko pozornost namenja  gasilskemu podmladku, vsako leto sodelujejo na različnih tekmovanjih,  kvizih in orientacijskih tekih, kjer tako na območni, regijski in državni ravni dosegajo zavidljive rezultate. Nagradijo jih z gasilskim letovanjem na morju, prednovoletnimi in drugimi druženji. 

 

 

OSNOVNA ŠOLA  PROF. DR. JOSIPA PLEMLJA BLED

 

za izobraževalno in vzgojno poslanstvo

 

Osnovni šoli prof. dr. Josipa Plemlja Bled lahko ponosno rečemo dobra šola, saj sodi med institucije, ki na svojih področjih delovanja niza uspeh za uspehom. Svojim učencem ob rednem vzgojno izobraževalnem procesu preko raznih projektov predaja skrb za okolje, naravo in kulturo. Z različnimi akcijami jih uči strpnosti, sožitja, vzajemne pomoči ter spoštljivega odnosa do ljudi različnih poklicev, starosti in socialnega statusa, vzgaja in uči jih predvsem za življenje.  konstantno se vključuje  v številna družbena dogajanja v občini Bled. Vedno so odprti navzven, saj z različnimi dejavnostmi, tekmovanji in natečaji preskakujejo občinske in državne meje. Želja po pridobivanju novih znanj in informacij jih je pripeljala do številnih laskavih nazivov: Kulturna šola, Zdrava šola, Unesco šola.

Vsa ta prestižna priznanja, ki jih blejski osnovnošolci dosegajo na različnih področjih so nedvomno tudi pokazatelj, da učitelji s svojo ustvarjalnostjo, z znanjem, drznostjo, predvsem pa s trdim delom nenehno iščejo drugačne, učencem zanimive oblike in metode dela, zaradi česar postaja znanje na Bledu in tudi v Sloveniji vedno večja vrednota. Šola je in bo ostala pomemben medij za prenašanje tradicije iz generacije na generacijo, zato je nadaljevanje in zdravje človeške družbe vedno bolj odvisno od šol.

Osnovna šola prof.dr. Josipa Plemlja Bled ostaja, s temelji tradicije podprt, ustvarjalni poligon, ki mlade navdušuje in spodbuja pri iskanju inovativnih poti ter znanja,  v nam vsem neznano prihodnost.

 

 

OKTET LIP BLED

 

ob zaključku 33 - letnega uspešnega pevskega delovanja in  doprinos h kulturni bogatitvi in prepoznavnosti kraja Zasip in občine Bled

 

Oktet LIP Bled je v svojem 33 letnem delovanju zabeležil več kot 3000 nastopov in koncertov doma in v tujini. Izkazal se je za izredno raznovrsten in kakovosten zbor, ki je od vsakega posameznika zahteval predanost, angažma in stalno strokovno izpopolnjevanje. Njegov repertoar je zajemal slovenske narodne in umetne pesmi- Tomca, Mirka, Adamiča, Prelovca, Srebotnjaka itd; mednarodne pesmi-motete in madrigale Gallusa, Palestrine, Orlanda di Lassa, v zadnjih letih pa predvsem pesmi dalmatinskih klap.  Za visoko raven petja skozi celotno zgodovino zbora so bili poleg pevcev zaslužni tudi odlični zborovodje: prof. Janez Bole, Matevž Fabjan, Tomaž Tozon, Ivan Arnšek in Vida Mihelčič.

Svoj bogat opus so predstavljali na oktetovskih festivalih tako po Sloveniji, kjer so vedno posegali po najvišjih mestih, kot tudi v tujini. Gostovali so  v Leipzigu, Celovcu, Trstu, Erdingu. Največji uspeh so poželi v Dubrovniku, kjer so slovenske narodne in umetne pesmi, na glavi ulici Stradun predstavili pred 2000 gledalci. V 90. letih prejšnjega stoletja so posneli CD in kaseto z izvirnimi skladbami. Celotna naklada je bila razprodana v 3 mesecih, kar priča o uspehu in popularnosti skupine.

 

Ob 30 letnici delovanja so člani zbora od JSKD Slovenije prejeli najvišja priznanja na glasbenem področju-Gallusove plakete. Petje zahteva od vsakega pevca popolno angažiranost in tisoče vaj so v četrt stoletja od pevcev Okteta Lip Bled vsekakor zahtevale veliko odrekanja in požrtvovalnosti.

 

Oktet je skozi vseh 30 let sooblikoval in ustvarjal kulturno identiteto vasi Zasip. Zgledno so sodelovali tudi z vsemi organizacijami v občini, predstavljali zgled za vrednote medsebojnega spoštovanja in svojim petjem bogatili kulturni prostor v vsej občini Bled.

 

 

PETRA PIBER  -   zlata mednarodna maturantka Gimnazije  Bežigrad

 

Petra Piber, bistra in prizadevna učenka, se je po uspešno zaključeni osnovni šoli na Bledu vpisala na Gimnazijo Bežigrad, kjer je prvi dve leti delala po programu splošne gimnazije, nato pa bila sprejeta v program mednarodne mature Gimnazije Bežigrad.

 

Kot dijakinja Bežigrajske Gimnazije je vse letnike šolanja zaključila z odličnim uspehom in pri mednarodni maturi dosegla nadpovprečni rezultat - 34 točk. Za to je prejela tudi posebno pohvalo ministrice za šolstvo.

 

Poleg rednih šolskih obveznosti  se je v času dosedanjega izobraževanja Petra kot izrazita naravoslovka udeleževala mnogih nacionalnih in mednarodnih tekmovanj s področja matematike, fizike, kemije in biologije. Uspešna je bila tudi v debatnih tekmovanjih z ekipami Gimnazije Bežigrad.

 

Študij nadaljuje na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani.

 

Županova priznanja

 

Njegova ekselenca gospod Sarvajit Chakravarti, veleposlanik Republike Indije v Sloveniji

 

Ob koncu njegovega štiriletnega poslanstva v Sloveniji, se je kot malokateri tuji veleposlanik trudil za večjo prepoznavnost svoje ogromne države s 1,3 milijarde prebivalcev. Trudil se je povezovati naše in indijske gospodarstvenike, še najbolj uspešen pa je bil na kulturnem področju. S soprogo pevko sta nam na koncertih po vsej Slovenije želela približati klasično indijsko glasbo, literaturo, film in likovno umetnost. Tudi naši knjižnici je poklonil precej knjig z indijsko tematiko. Na Bled je pripeljal številne uradne politične, gospodarske in kulturne delegacije, ki so z vse več tu  posnetimi indijskimi filmi odločilno prispevali k prepoznavnosti Bleda in vse Slovenije na turistično vse bolj pomembnem indijskem trgu.

 

Kindermalschule Velden iz Vrbe na Koroškem

 

Otroška šola slikanja iz pobratene občine Velden / Vrba na Koroškem  se je v sodelovanju z Medgeneracijskim centrom Bled in prostovoljkami hitro prijela med našimi otroci. Izviren pedagoški pristop k poučenja slikanja je pri malčkih naletel na odličen sprejem. Projekt je lep primer sodelovanja civilne družbe pobratenih občin in kot tak na najlepši način nadgrajuje in osmišlja sicer prepogosto le uradno pobratenje dveh ali več lokalnih skupnosti.

 

 

 


 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij