Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo večinoma sončno. Pihal bo severni do severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 19, na Primorskem okoli 22 °C.
16°C | 21°C
torek, 25.09.2018
5°C | 19°C
sreda, 26.09.2018
3°C | 20°C
četrtek, 27.09.2018
2°C | 25°C
petek, 28.09.2018
8°C | 27°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Zlati in srebrni Domen Pregeljc ima svoje ......


NOVICE

| |
22.06.2017      21:42
A A

Zlati in srebrni Domen Pregeljc ima svoje korenine v Ajdovščini


V začetku maja 2017 je na olimpijadi znanstvenih projektov ISWEEEP v Houstonu v kategoriji medicina osvojil srebrno medaljo; sredi junija pa se je iz ZDA vrnil z zlato medaljo in absolutno prvim mestom v naravoslovju na GENIUS olimpijadi nadarjenih v New Yorku.


Domen v Ajdovščini
Domen v Ajdovščini
Deli:

Domen je zaključil tretji letnik gimnazije Vič v Ljubljani. V prostih popoldnevih in med počitnicami je vztrajno zahajal na Kemijski inštitut, kjer je razvijal svojo raziskovalno žilico pod mentorstvom tamkajšnjih strokovnjakov: Urške Jug, dr. Janeza Mavrija in dr. Jerneja Stareta. Po dveh letih trdega dela je pripravil raziskovalno nalogo s področja razumevanja nevrodegenerativnih bolezni. Z najsodobnejšimi orodji molekularne simulacije je proučeval delovanje encimov v centralnem živčnem sistemu, ki so odgovorni za uravnavanje nivoja živčnih prenašalcev, obenem pa je njihovo delovanje vir oksidativnega stresa, ki vodi v poškodbe in odmiranje nevronov ter s tem povezane nevrodegenerativne bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen. Njegove ugotovitve predstavljajo pomemben prispevek k razumevanju nevrodegeneracije na molekularnem nivoju in utrjujejo vlogo računskih simulacij v interdisciplinarnih raziskavah, ki povezujejo klinično nevrologijo in kemijsko fiziko. S pomočjo šolske mentorice Alenke Mozer, profesorica kemije na Gimnaziji Vič, se je prijavil na omenjena tekmovanja ter bil v hudi konkurenci držav in udeležencev povabljen na zagovor in predstavitev svoje raziskovalne naloge. Za prvo mesto med zlatimi medaljami je prejel štiriletno šolnino na State University of New York in štipendijo Rochester inštituta.

Na Domnov uspeh smo ponosni vsi sorodniki. Za ta svetovno priznan in tudi v Sloveniji odmeven uspeh je bilo potrebno veliko odrekanja, truda, vztrajnosti ter podpore v domači družini. Domnu iz srca čestitamo! 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.