Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
14°C | 17°C
torek, 23.10.2017
8°C | 17°C
sreda, 24.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 25.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
14°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lokarjeva knjižnična zapuščina popisana


KULTURA, ZAVODI

| |
20.12.2013      14:23
A A

Lokarjeva knjižnična zapuščina popisana


Lavričeva knjižnica Ajdovščina je zaključila s popisom gradiva, ki je bilo v lasti pisatelja dr. Danila Lokarja. Naj spomnimo: v letu 2012 smo praznovali 120-letnico njegovega rojstva. Tedaj je knjižnica od pisateljevega sorodnika Miha Lokarja prevzela gradivo, ki je temelj za Spominsko sobo dr. Danila Lokarja v obnovljeni stavbi v Ajdovščini, kjer je živel.


Deli:

Popis je trajal skoraj leto dni. Pod strokovnim vodstvom Ivane Slamič in Zdenke Žigon ga je opravila slavistka Tanja Bratina Kozamernik. Njeno poročilo objavljamo v nadaljevanju.

Lavričeva knjižnica Ajdovščina je pripravila popis knjižnega gradiva in periodike iz zapuščine Danila Lokarja (1892 – 1989). Gradivo je shranjeno v Lokarjevi spominski sobi, ki je urejena kot pisateljeva osebna knjižnica in delovna soba. Nahaja se v nekdanji Lokarjevi hiši in je na ogled obiskovalcem. Iz pregleda knjižne zapuščine je mogoče razbrati, da je bil Lokar izjemen ljubitelj in tudi zbiralec knjig, saj je izbor gradiva zelo raznovrsten. Popis je bil zame osebno zanimiv tudi zato, ker je v številnih knjigah mogoče najti račune knjigarn in antikvariatov, kjer jih je kupil. Te drobne najdbe pričajo, da je pisatelj knjige kupoval na svojih potovanjih.

Med zapuščino najdemo dela svetovnih klasikov v različnih svetovnih jezikih: v nemščini (največ), ruščini, francoščini, italijanščini, v hrvaškem, srbskem jeziku, pa še katerem. Med knjigami pa je tudi precej del slovenskih avtorjev, povečini Lokarjevih sodobnikov. Le-ti so mu knjige tudi podarjali, zato lahko v njih najdemo posvetila in podpise avtorjev.

Najstarejše knjige so s konca 19. stoletja. Med zapuščino je poleg leposlovnih del veliko literature s področja medicine, ki jo je Lokar vsakodnevno uporabljal pri svojem zdravniškem delu.

Knjige so razvrščene v omare in oštevilčene. Vseh popisanih enot je okoli dva tisoč. Zdajšnji popis je bil narejen zgolj za potrebe evidentiranja in je podlaga za to, da knjižnica in stroka sploh vesta, s čim razpolagata. Da bi bilo gradivo urejeno tako, da bi lahko služilo tudi za znanstvene in raziskovalne potrebe, pa bi ga bilo potrebno katalogizirati in bibliografsko obdelati.

Popis gradiva je pomemben prispevek k odstiranju življenja in dela Danila Lokarja, vendar kljub temu ostaja še veliko neodkritega.

Naj še dodamo, da si je mogoče Spominsko sobo Danila Lokarja ogledati v dogovoru z Lavričevo knjižnico, ki poskrbi tudi za strokovno vodenje.

Tanja Kozamernik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.