Logo MojaObčina.si
DANES
18°C
6°C
JUTRI
22°C
9°C

Predavanje Borisa Čoka: Staroverstvo na Krasu – 2. del

##VIEWS##


Boris Čok, varuh staroverske dediščine krasa, suhozidne dediščine, zbiralec ljudskega izročila, turistični vodnik, obenem edini turistični vodnik po kraških staroverskih obrednih prostorih, predavatelj in še mnogo več, prihaja iz Lokve na Krasu. Od leta 1967 se ljubiteljsko ukvarja z zbiranjem ljudskega izročila, proučevanjem kulturne krajine, naravne in zgodovinske dediščine okolice svojega kraja in Krasa. V zadnjem desetletju je tako sodeloval pri več dokumentarnih filmih, ki so jih posneli na to temo. V njih obravnavajo Kras in njegovo bogato dediščino, med drugim v dokumentarnih filmih Osvatina- poganski ogenjin Sveta voda Vročkatudi staroversko tematiko.

Njegova knjigo z naslovom »V siju mesečine. Ustno izročilo Lokve, Prelož in bližnje okolice« (2013), ki predstavlja edinstven dokument omenjenega izročila, bo na voljo v času predavanja. Knjiga velja tudi za redkost v evropskem merilu za področje predkrščanskih verovanj. Posebna dragocenost je, da gre za zapis iz prve roke, tako kot so avtorju pripovedovali njegovi najbližji, babice, dedki in vaščani, ki so ohranjali predkrščanska verovanja in obrede vse do minulega stoletja. Knjiga je zato neizčrpen vir staroverskih praks, verovanj, svetih mest in drugega folklornega izročila v vaseh Lokev, Prelože in njihovi bližnji soseščini. Kot taka je eden temeljnih virov študija mitologije pri Slovanih in tudi splošno ter spomenik povezanosti kraške narave in njenih ljudi. (Studia mythologica Slavica – Supplementa Supplementum 5-ZRC SAZU) 

 

Boris Čok bo prvi predavatelj v sklopu cikla predavanj Stare modrosti za nove čase, natančneje projekta Zavoda Fluvium 7 in Zavoda Minno, ki se osredotoča na že pozabljeno kulturno in naravno dediščino lokalnega in širšega slovenskega prostora, kakršno so poznale naše babice ali je bila dolgo zamolčana, oziroma neodkrita.Na svojem drugem predavanju v Ajdovščini bo Čok razkrival skrivnosti staroverstva na Krasu, ki v celoti obsega več segmentov: Obredi in obredna mesta, Svete rastline in naravne znamenitosti ter Zaščitna znamenja in predmeti. Tokrat bo predstavil drugo polovico sklopa, čas pa bo tudi za pogovor, oziroma za vprašanja iz občinstva.

Dogodek podpira Občina Ajdovščina.

Oglejte si tudi