Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 26.05.2017

delno oblačno
Ponoči se bo jasnilo in jutro bo precej jasno, nekaj več oblačnosti je lahko v severovzhodni Sloveniji. Temperature bodo med 6 in 12 stopinj C.
10°C | 24°C
sobota, 27.05.2017
11°C | 27°C
nedelja, 28.05.2017
13°C | 27°C
ponedeljek, 29.05.2017
12°C | 29°C
torek, 30.05.2017
14°C | 30°C
Opozorila
Četrtek, 25.5.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
24°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Deblak na suhem, a še ne v "muzeju"...


OBČINSKE

| |
10.12.2015      13:51
A A

Deblak na suhem, a še ne v "muzeju"


Vrhnika, 9. december – Na novinarski konferenci Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije so sedmi sili predstavili podrobnejše aktivnosti glede konzervatorsko-restavratorskih posegov na deblaku, ki so ga letos poleti potegnili iz Ljubljanice na Vrhniki.


Premec na katerem so našli rimsko tkanino, zadaj deblak.
Premec na katerem so našli rimsko tkanino, zadaj deblak.
Deli:

Naj spomnimo: gre za 2000 let star rimski deblak v več kosih, eden najdaljših v Evropi, ki naj bi našel svoje mesto v novem »muzeju« - Doživljajsko razstavišče Ljubljanica v Kulturnem centru Vrhnika. Dr. Katja Kavkler iz ZVKDS je pojasnila, da je deblak trenutno v fazi odstranjevanje kislin in soli iz notranjosti lesa. Ko bodo meritve pokazale »…zadostno čistost lesa, bomo deblak nekaj mesecev namakali v vodni raztopini melaminske smole, ki bo utrdila močno razgrajeno lesno strukturo, ne da bi povsem zapolnila vrzeli, zato bo les ohranil svojo osnovno strukturo in barvo. Smolo bomo ob koncu postopka polimerizirali pri nekoliko povišani temperaturi. Zadnja faza konserviranja je sušenje. Poteka počasi, deblak bo v tem času zavit v paropropustno folijo in še vedno shranjen v kapsulah, ki bodo preprečile deformacije lesa.«

 

Postopek bo trajal več let
Ključno vprašanje pri tem je, koliko časa bo trajalo konzerviranje lesa, sploh v luči napovedanega odprtja »muzeja« za občinski praznik prihodnje leto. Dr. Kavklerjeva pravi, da težko natančno napove čas procesa, ker gre za velik kos lesa, ki lahko tudi preseneti s svojimi fizikalnimi procesi. Po njenem bi bil deblak najprej »nared« v roku dobrih dveh let.

 

Kaj bo potem razstavljeno?

Za pojasnilo o morebiti nekoliko nerodni situaciji smo prosili podžupana Janka Skodlarja, ki na občinski strani vodi projekt. Dejal je, da dokončna odločitev, kaj bodo postavili v »muzej« namesto deblaka še ni padla, se je pa med drugim kot ena od opcij omenjal tudi »3D print«. Vse kose deblaka bodo namreč tudi 3D skenirali, kar bo omogočilo nova spoznanja arheologom, olajšalo končno sestavljanje deblaka in omogočilo spremljanje kvalitete konserviranja. Scan bi morebiti lahko uporabili tudi za »3D print«. Sicer pa Skodlar dodaja, da ne gre izključiti, da bi določen del konzervatorskega procesa potekal kar v »muzeju« in bi na ta način omogočili tudi ogled originalnega deblaka.
Zanimalo nas je še, kaj pomeni dejstvo, da v »muzeju« nekaj let ne bo originalnega deblaka za glavnega sofinancerja projekta Finančni mehanizem EPG? Kot pravi Skodlar, upa, da bo sofinancer vendarle razumel, da lesa ni mogoče prisiliti k sušenju, ker ima določene fizikalne lastnosti, ter da to ne bo vplivalo na višino sredstev.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
GOZDNE URICE ZA MLADE
31.05.2017 | Šole in vrtci
ZAKLJUČNI KONCERT - Glasbena šola Vrhnika
01.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: 100 METROV
02.06.2017 | Kultura
SEDEM ZGODB
03.06. - 04.06.2017 | Družabni dogodki
15. Tek Bevke 2017
03.06. - 04.06.2017 | Šport
VERD EXTREME ENDURO
03.06.2017 | Umetnost
ŽIVLJENJE JE VREDNOTA - Katja Dance Company
04.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
04.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF

Bodite prvi pri oddaji mnenja.