Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
4°C | 11°C
torek, 24.10.2016
8°C | 17°C
sreda, 25.10.2016
14°C | 19°C
četrtek, 26.10.2016
14°C | 15°C
petek, 27.10.2016
6°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Navadna plahtica ali planinska resa ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
30.08.2016      10:58
A A

Navadna plahtica ali planinska resa (Alchemilla vulgaris )Navadna plahtica
Navadna plahtica
Deli:

Plahtica pomaga pri lajšanju vseh ženskih bolezni. Plahtica torej lajša težave, ki pestijo ženski svet, pa naj bodo to najstnice, mlade ali ženske v zrelih letih, tiste v meni ali pa one, ki imajo kakšen kilogram preveč.

Plahtica je prelepa rastlina, ki nam po starem prepričanju alkimistov iz svojih nazobčanih listov in jutranje rose pripravlja čarobno pomlajevalno kopel za obraz. Čarobne kapljice se bleščijo kot biseri in so razporejene po listu. Plahtica ima nazobčane, nagubane in lijaku podobne liste. Na vrhu stebelc so rumenkasto zeleni cvetovi, ki tvorijo češuljasta socvetja. Drugače pa je plahtica izjemno zdravilna rastlina, ki nam koristi pri mnogih težavah.

Ljudsko zdravilstvo jo ceni kot krepčilo, pospešilo za izločanje seča, za zdravljenje slabokrvnosti, ateroskleroze, revmatizma, protina, kapi in sladkorne bolezni.

S čajem lahko izmivamo vnete oči in ga grgramo pri vnetem grlu ter ob vnetju ustne sluznice. Kot adstringens (sredstvo za krčenje in krepitev tkiv) ustavlja krvavitev, to pa je prva stopnja pri celjenju ran, itd.

Skupaj s plešcem ustavlja proti sušenju mišic (atrofiji), drugih težkih mišičnih obolenjih, celo pri multipli sklerozi.

Leta 1986 so odkrili, da plahtica preprečuje propad kožnega prožnega in veznega tkiva, zato jo uporabljamo za odpravljanje strij. Zavira tudi staranje kože.

Plahtica je tipična predstavnica rastline, kjer prevladujejo čreslovne in grenke snovi. Kot takšna je prvovrstno zdravilo za vse ženske bolezni: pomaga pri belem toku, premočni menstruaciji, težavah v trebuhu in lajša meno. Nosečnice naj bi jo redno uživale, saj lajša porod in ugodno vpliva na novorojenčka. Navadna plahtica pomaga pri predmenstrualnem sindromu (PMS), saj ureja menstrualni ciklus z blagim hormonskim delovanjem ter krči krvne žilice in tkivo.

 

Počasi, počasi ginekologi spoznavajo zdravilnost navadne plahtice, zato jo najbolj ozaveščeni priporočajo pri vseh hormonskih težavah žensk.

 

Preizkušeno Tinktura iz navadne plahtice pomaga pri hitrejši zanositvi pri ženskah s hormonskimi težavami.

 

V sekciji za zelišča pri ŠD Javor plahtico ponujamo v Tinkturi iz navadne plahtice, kjer je koncentracija zdravilnih učinkov največja in kot sestavino Čaja za ženske po receptih Janeza Javorskega iz EKO kmetije Pr Nejc.

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR
ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR
JAVORJE 23
Tel:041 614 536
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2016
Danes ni dogodkov.
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.