Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno, dež bo zajel večji del Slovenije, na Primorskem bo lahko tudi zagrmelo. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo.
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 18h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Navadna plahtica ali planinska resa ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
30.08.2016      10:58
A A

Navadna plahtica ali planinska resa (Alchemilla vulgaris )Navadna plahtica
Navadna plahtica
Deli:

Plahtica pomaga pri lajšanju vseh ženskih bolezni. Plahtica torej lajša težave, ki pestijo ženski svet, pa naj bodo to najstnice, mlade ali ženske v zrelih letih, tiste v meni ali pa one, ki imajo kakšen kilogram preveč.

Plahtica je prelepa rastlina, ki nam po starem prepričanju alkimistov iz svojih nazobčanih listov in jutranje rose pripravlja čarobno pomlajevalno kopel za obraz. Čarobne kapljice se bleščijo kot biseri in so razporejene po listu. Plahtica ima nazobčane, nagubane in lijaku podobne liste. Na vrhu stebelc so rumenkasto zeleni cvetovi, ki tvorijo češuljasta socvetja. Drugače pa je plahtica izjemno zdravilna rastlina, ki nam koristi pri mnogih težavah.

Ljudsko zdravilstvo jo ceni kot krepčilo, pospešilo za izločanje seča, za zdravljenje slabokrvnosti, ateroskleroze, revmatizma, protina, kapi in sladkorne bolezni.

S čajem lahko izmivamo vnete oči in ga grgramo pri vnetem grlu ter ob vnetju ustne sluznice. Kot adstringens (sredstvo za krčenje in krepitev tkiv) ustavlja krvavitev, to pa je prva stopnja pri celjenju ran, itd.

Skupaj s plešcem ustavlja proti sušenju mišic (atrofiji), drugih težkih mišičnih obolenjih, celo pri multipli sklerozi.

Leta 1986 so odkrili, da plahtica preprečuje propad kožnega prožnega in veznega tkiva, zato jo uporabljamo za odpravljanje strij. Zavira tudi staranje kože.

Plahtica je tipična predstavnica rastline, kjer prevladujejo čreslovne in grenke snovi. Kot takšna je prvovrstno zdravilo za vse ženske bolezni: pomaga pri belem toku, premočni menstruaciji, težavah v trebuhu in lajša meno. Nosečnice naj bi jo redno uživale, saj lajša porod in ugodno vpliva na novorojenčka. Navadna plahtica pomaga pri predmenstrualnem sindromu (PMS), saj ureja menstrualni ciklus z blagim hormonskim delovanjem ter krči krvne žilice in tkivo.

 

Počasi, počasi ginekologi spoznavajo zdravilnost navadne plahtice, zato jo najbolj ozaveščeni priporočajo pri vseh hormonskih težavah žensk.

 

Preizkušeno Tinktura iz navadne plahtice pomaga pri hitrejši zanositvi pri ženskah s hormonskimi težavami.

 

V sekciji za zelišča pri ŠD Javor plahtico ponujamo v Tinkturi iz navadne plahtice, kjer je koncentracija zdravilnih učinkov največja in kot sestavino Čaja za ženske po receptih Janeza Javorskega iz EKO kmetije Pr Nejc.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR
ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR
JAVORJE 23
Tel:041 614 536
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.2017
Danes ni dogodkov.
27.04.2017 | Šport
PRAZNIČNI POHOD PO LUŠNI POTI
04.05.2017 | Družabni dogodki
IZLET V SVETO TROJICA V SLOVENSKE GORICE
27.04.2017 | Šport
PRAZNIČNI POHOD PO LUŠNI POTI
04.05.2017 | Družabni dogodki
IZLET V SVETO TROJICA V SLOVENSKE GORICE
05.05.2017 | Družabni dogodki
Razstava uplenjene divjadi in podelitev lovskih spričeval

Bodite prvi pri oddaji mnenja.