Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.01.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, v Beli Krajini in ponekod na Kočevskem pa bo zmerno do pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -4 do 2, na Primorskem do okoli 8 stopinj C.
-10°C | 2°C
nedelja, 22.01.2017
-9°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-9°C | 1°C
torek, 24.01.2017
-7°C | 0°C
sreda, 25.01.2017
-4°C | 2°C
Opozorila
Sobota, 21.1.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
-10°C
2°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Označitev kulturne dediščine v občini


KULTURA

| |
04.08.2015      11:31
A A

Označitev kulturne dediščine v občiniDvojezično informacijsko tablo o zgodovini vasi sta odkrila župan Jože Muhič in Igor Mavsar, predsednik Vaške skupnosti Kočevske Poljane.
Dvojezično informacijsko tablo o zgodovini vasi sta odkrila župan Jože Muhič in Igor Mavsar, predsednik Vaške skupnosti ...
Deli:

Najbrž se je marsikdo od nas že sprehodil mimo prenekatere stavbe, za katero bi prav rad vedel, po čem je posebna. V občini Dolenjske Toplice bodo v prihodnji letih prav vse takšne stavbe oziroma objekte označili – gre za projekt označitve objektov iz registra nepremične kulturne dediščine. 144 je takih, začeli pa so že letos. Do konca leta bodo označili 30 objektov - vaško jedro Toplic, vse cerkve v občini, območje soteškega gradu in Kočevske Poljane. Prav v slednjih že lahko najdemo okrogle tablice z znakom haške konvencije.

 

V vasi so tako označeni šest stanovanjskih stavb, od tega so tri spomenik lokalnega pomena - nekdanja šola, Höfferletova hiša in Grilova hiša, župnijska cerkev Andreja apostola, vaški vodnjak, Marijina kapelica, pokopališče in kamniti most, sicer pa tudi vas kot celota sodi pod nepremično kulturno dediščino. „Gre za eno najstarejših vasi v občini in leži na skrajnem robu nekdanjega kočevarskega jezikovnega otoka, njihova dediščina pa je izjemno bogata,“ je povedal Primož Primec, vodja projekta in dodal, da želijo prav to njihovo dediščino v prihodnje bolj izpostaviti v turistične namene. „Radi bi spodbudili občane, da spoštujejo svoja naselja, stavbno, kulturno dediščino, da jo bodo pravilno negovali in da bodo svoje okolje tako urejali, da bodo zgled vsem ostalim,“ je namen označitve izpostavil župan Jože Muhič. Hkrati pa bodo tudi turisti in ostali mimoidoči vedeli, da je to objekt z določeno zgodovino, z določeno patino.

 

Sicer pa so prav za to priložnost nastale tudi fotografije motivov vasi, ki bodo tam razstavljene do konca septembra. Avtorica Alenka Peterlin namreč v Kočevskih Poljanah vidi nešteto motivov, ki so, je dejala, izjemno zanimivi, vas pa ima posebno dušo, v njej so stare hiše iz naravnih materialov s posebnimi fasadami, ki se jih danes ne gradi več na ta način. Razstava desetih fotografij bo na ogled do konca sploh prvih dni kočevarske dediščine, ki jih bodo Poljane gostile septembra.

 

Besedilo in fotografije: MOJCA KREN
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Vrelec
Vrelec
SOKOLSKI TRG 4
Tel:
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.01.201 | Družabni dogodki
Kmečka tržnica
24.01.201 | Šport
DRUŠTVENI PLANINSKI POHOD
26.01.201 | Tečaji in delavnice
SPROŠČANJE Z GONGOM
28.01.201 | Družabni dogodki
Kmečka tržnica
21.01.201 | Družabni dogodki
Kmečka tržnica
24.01.201 | Šport
DRUŠTVENI PLANINSKI POHOD
26.01.201 | Tečaji in delavnice
SPROŠČANJE Z GONGOM
27.01.2017 | Ostalo
POTOPISNO PREDAVANJE Uttarakhand - Indija
27.01.2017 | Družabni dogodki
Potopisno predavanje Franca Koklja o Indiji

Bodite prvi pri oddaji mnenja.